Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отпадните води на София вече ще се изследват за SARS-CoV-2

3 коментара
Проби от отпадните води могат да откриват огнища на коронавирус, когато тестовете на хората со отрицателни, сн. Софийска вода

Битовите отпадни води на София започват да се изследват какво количество SARS-CoV-2 се съдържа в тях, което е иновативен начин за определяне равнищата на заболяемост от коронавирус в столицата. Методът е разработен от Центъра по компетентност "Clean & Circle" на Софийския университет и концесионера на столичната ВиК мрежа "Софийска вода", което е част от международната корпорация "Веолия".

Така София се присъединява към редица градове от Франция, Германия, Австрия и Гърция, които не разчитат само на данните от клиничните проби на хората, отишли да си направят изследвания, а на база данните на отпадните води от всички граждани и гости на града.

Информацията за наличието на вируса в отпадъчните води може да се използва като инструмент за превенция и ранно предупреждение, предвиждане на потенциални нови вълни и откриване на огнища на заболяването. Това ще позволи засилване на контрола върху разпространението на коронавируса, както и предприемане на допълнителни мерки в случаи, когато тестовете на населението са отрицателни, но има наличие н авируса в отпадните води.

Върху изработването и въвеждането на метода е работено в продължение на година. Използван е австрийския модел, където се реализира програма за ковид мониторинг, обхващаща над 100 населени места. Българският екип развива свой подход, който позволява да се постигнат ефективни резултати за кратко време, съобщават от "Софийска вода".

В рамките на проекта е извършена оценка на водите на столицата. В следващия етап от проекта е планиран редовен мониторинг на SARS-CoV-2 в отпадъчните води, постъпващи в пречиствателната станция и места от канализацията на гр. София. Мониторингът ще позволи да се оценят равнищата на заболеваемост в града. Най-същественото е, че след пречистването на отпадъчните води, вирусните фрагменти не оцеляват и пречистената вода е безопасна за водоприемниците ( в случая река Искър) и хората.

Получените резултати биха били полезни за приложение и мониторинг и в други градове и водни цикли, особено в зони с изявен зимен и летен туризъм.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #3
  2. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #2
  3. archibal
    #1

    Колко струва това изследване на гражданите на София?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.