Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отпушват се проектите на “Дънди“ в България

8 коментара
Отпушват се проектите на “Дънди“ в България

Проектите на международната компания “Дънди Прешъс Метълс“ в България се отпушват, след като компанията е получила документ за търговско откритие в златното находище край Крумовград и комплексно разрешително от Министерството на околната среда и водите за стартиране на другия им проект – за изграждане на завод за преработка на добивания в действащата златна мина “Чеполеч“ концентрат. Това научи Mediapool от източници в ековедомството.

И двата проекта бяха силно забавени от предишното правителство на тройната коалиция, като разправиите на “Дънди“ с предишния екоминистър Джевдет Чакъров станаха международно достояние и дори в Брюксел бе внесена жалба срещу България. Чакъров прилагаше тактиката на мълчаливия отказ по инвестиционните проекти, която бе отменена от новия министър на околната среда Нона Караджова. По нейно нареждане служителите на ведомството започнаха да разглеждат всички забавени заявления и да се произнасят по тях.

Предприетите от правителството и в частност Министерството на околната среда и водите действия, с които стартира процесът на изпълнение на инвестиционните проекти на компанията в България, ще донесат съществени преки и непреки ползи за националната икономика, коментира Джонатан Гудман, президент на Дънди Прешъс Металс по време на годишния “Голд Форум“ в Денвър. .

“Българският премиер Бойко Борисов и новото правителство имат волята и желанието да променят инвестиционния климат и да превърнат страната в предпочитана дестинация за бизнеса”, допълни той, цитиран в изявление на компанията, разпространено във вторник.

“Всички инвеститори, в това число и нашата компания, имат нужда от бързи и основаващи се на закона решения”, каза Джонатан Гудман. Той посочва, че демонстрираната решимост на Караджова и заместникът ѝ Евдокия Манева да вземат решения, основаващи се на приоритети като закононност, опазване на околната среда, прилагане на модерни миннодобивни методи и устойчиво развитие, е много положителна посока на развитие и добър знак за всички инвеститори в България, включително и за “Дънди“.

Проектът за добив на злато край Крумовград е за 120 млн. долара, а за разширяването на добива от “Челопеч“ и построяването на завода за преработка – за 160 млн. долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ДЪНДИ
    #8

    какво се направи с 160-ТЕ милиона!? каква е ползата за държавата!? какво спечели общината Челопеч!?

  2. aman
    #7

    Какво точно ще опазвате с въвеждането на цианиди?! Не, че Джевдет е цвете за мирисане, но новото МОСВ доста интересно подходжа към забатачени проекти, май ще гледа да угажда на бизнеса, а не да пази хората и природата. Все пак Манева е тази, която е одобрила едно време пистите на Пирин. Защо ли в България отрицателните ОВОС се броят на пръсти, аз не мисля, че ще има промяна - който плаща музиката :)

  3. Знаещ
    #6

    Който е виждал инвестиционното предложение за "Ада тепе" край Крумовград знае, че инсталацията по никакъв начин не е проблемна. Просто ДПС иска да контролира всички работодатели и работни места в региона. Питайте Валентин Захариев за подробности.

  4. Соломон
    #5

    В законодателството ни е приемането на т.н. "мълчалив отказ" като право на администрацията.С "мълчалив отказ" се прикриват и оправдават всички пороци на държавния апарат: мъзел, некомпетентност, злонамереност, корупция..Това докато не се махне, "административния капацитет" ще е една голяма нула, а гражданина във всичките му качества, ще е две нули!

  5. Сватанак
    #4

    А защо продадохте Челопеч бе кретени, а сега и златни находища. У България няма кой да копа, затова ли......

  6. Dimitur
    #3

    Еех, мила "родна" картика. "Тройната коалиция" - ми не може всички простотии да сторят сам за четири години. Оставиха и за тези след тях. Манева, Манева, дерзай, Манева. Цианиди, че какво толкова, няма да потекат през София я. Няма тя да поеме риск - ще са местните хора и тези надолу по течението на реките. И тези покрай които ще се превозва натриевия цианид. България - да се допревърне в прекрасно място за "инвеститори", а за народа и природата - кой му пука. Караджова каза при встъпваето си, чееее

  7. Константин Дичев
    #2

    Интересно в Чавдар и Челопеч никой не знае че е имало такава процедура по комплексно разрешително, че и достъп до него...... Само и само да не разберат хората и да ги излъжат за пореден път. А изпратила ли е МОСВ информация до Гърция и Турция за намерението както е по закон?И тези, това правителство не са по -малки престъпници от предните, така се оказа и не по-малко корумпиране. На нали Евдокия Манева предишен министър на костовото правителство, а сега заминисър на екологията преди това заедно с

  8. НОВОТО-СТАРО МОСВ
    #1

    Единствено по времето на Долорес Арсенова не е била в МОСВ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.