Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отрицателното външнотърговското салдо се сви с 2.11 млрд. лв. през 2013 г.

Продължаваме да изнасяме най-много за Германия и съседните ни страни

0 коментара

България е внесла повече стоки, отколкото е изнесла през 2013 г., като външнотърговското салдо остава отрицателно - малко на 7 млрд. лв. Това е с 2.11 млрд. лв. по-малко от салдото за 2012 г., показват предварителните данни за 2013 г., публикувани от НСИ. Свиването на салдото се дължи на малкия ръст на вноса и по-сериозния ръст на износа. А по-слабият внос е следствие от свитото потребление.

Германия и съседните страни Турция, Румъния и Гърция остават основните ни търговски партньори. Въпреки многобройните визити на най-високо равнище в Китай през изминалата година стокообменът отбелязва скромен ръст от 8.6%, като износът е достигнал над 1.2 млрд. лв., сочат данните на НСИ.

Общо през миналата година от България са изнесени стоки за 43.4 млрд. лв., което е ръст от 6.8%. Внесените в страната стоки са за 50.5 млрд. лв., което е с 1.3% повече спрямо 2012 г.

По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) салдото за 2013 г. също е отрицателно и е 4.58 млрд. лв.

Вносът от трети страни по-голям от износа

През изминалата година износът на България за трети страни се е увеличил с 3.5% спрямо 2012 г. и възлиза на 17.3 млрд. лв., сочат предварителните данни на НСИ.

Основни търговски партньори на страната ни са Турция, Китай, Русия, Украйна, Гибралтар и Сърбия, които формират половината от износа за трети страни. По отношение на Гибралтар е отчетен спад на износа с 45% на годишна база. За Китай сме изнесли с 8.6% повече продукция, докато за Русия и Турция ръстът е скромен, съответно 1% и 2%.

Вносът на България от трети страни през 2013 г. е намалял с 1% спрямо предходната година и е на стойност 20.3 млрд. лв. Най-голям е обемът на стоките, внесени от Русия, Турция, Китай и Украйна.

Близо половината от вноса ни е от Русия – стоки за 9.3 млрд. лв., което е спад от близо 10% на годишна база. С една пета се е увеличил вносът от Турция (27%) и достига близо 3 млрд. лв. през 2013 г. Внесените от Китай стоки са за 1.5 млрд. лв., което е на почти същото равнище като през 2012 г.

Външнотърговското салдо с трети страни за 2013 г. е отрицателно и възлиза на малко над 3 млрд. лв. По цени след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки салдото също е отрицателно и възлиза на 1.96 млрд. лв.

При износа на България за трети страни най- голям ръст е отбелязан в секторите "храни и живи животни" - 72.7%, като изнесената продукция възлиза на 1.6 млрд. лв. през 2013 г. Най-голям спад се наблюдава в сектор "необработени материали, негодни за консумация, с изключение на горивата"( 9.7%).

При вноса от трети страни най- голямо процентно увеличение е отчетено в сектор "храни и живи животни" (28.2%), като той достига 597 млн. лв. Най- голям спад се наблюдава в сектор "мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход" (35%).

Близо 10% ръст на износа за страните от ЕС

С 9.6% се е увеличил износът на България към страните от ЕС през периода януари - ноември 2013 г. спрямо година по-рано и възлиза на 24.4 млрд. лева, сочат още предварителните данни на НСИ.

Основни търговски партньори на България остават Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия. Те формират 71.6% от износа за държавите от ЕС.

Вносът на България от ЕС за периода януари – ноември 2013 г. нараства с 2.2% спрямо същия период на предходната година и е на стойност 27.7 млрд. лв.

Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Италия, Румъния, Гърция и Испания.

Външнотърговското салдо на България с ЕС за периода януари-ноември 2013 г. е отрицателно и възлиза на 3.27 млрд. лв. След елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки салдото също е отрицателно и 2 млрд. лв.

При износа на България за ЕС най-голям ръст е отбелязан в секторите "мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход" (34.9%) и "безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн" (16.9%) за първите 11 месеца на годината.

При вноса от ЕС най-голямо процентно увеличение (7.3%) е отчетено в сектор "разнообразни готови продукти", а най-голямо намаление (3.5%) се наблюдава в сектор "мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.