
Програмите на фармацевтичните фирми за компенсиране на доплащането на пациентите за лекарства ще достигнат 70 млн. лева през следващата година, обявиха от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM). Индустрията обаче е разочарована, че заради отказ от по-добра регламентация на този процес няма как да бъде гарантирано, че предоставената отстъпка, както и самият лекарствен продукт реално ще стигнат до пациента. Причината е, че допълнителното намаление в цените на медикаментите ги прави привлекателни за паралелен износ.
Голяма част от медикаментите у нас се заплащат не напълно, а само частично от НЗОК като тя поема съответно 75%, 50% или 25 % от стойността им. Компаниите са пресметнали, че доплащането от страна на пациентите за тези частично платени от касата лекарства често е около една минимална работна заплата на месец и това прави купуването на лекарства непосилно бреме за пациентите и техните семейства. Затова от години фармацевтичните компании доброволно осъществяват у нас програми за подобряване на достъпа за частично заплащани от НЗОК лекарства, като предоставят на дистрибутори и аптеки отстъпки, предназначени за намаляване на доплащането от пациента. Съществуването на тези програми в много случаи е единственият начин лекарствения продукт да бъде достъпен за българските пациенти. За миналата година програмите за компенсиране на доплащането на фирмите са достигнали 66 млн. лева, а за следващата се очаква да достигнат 70 млн. лева
“За съжаление, чрез този механизъм няма как да бъде гарантирано, че предоставената отстъпка, както и самият лекарствен продукт реално ще стигнат до пациента. Доколкото тези допълнителни отстъпки се предоставят от утвърдената за България цена, която вече е най-ниската цена на производител в 10 държави от ЕС, износът на съответните лекарствени продукти към други държави в ЕС съществено се засилва, което в много случаи води до липси в аптечната мрежа и невъзможност медикаментите да стигнат до българските пациенти“, посочват компаниите.
Деян Денев от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители обясни пред Mediapool, че бизнесът е настоявал да дава допълнителните отстъпки, с които се компенсира доплащането на пациентите директно на НЗОК, вместо на дистрибуторите, както е сега. Така отстъпките няма да минават по веригата дистрибутор-аптека, откъдето лекарствата с ниски цени могат да изчезнат преди да са стигнали до пациента, а ще се дават директно на НЗОК. Касата от своя страна ще се разплаща с аптеките, а пациентът няма да доплаща изобщо или ще доплаща в по-малка степен въпросните медикаменти.
Идеята, макар че е била добре приета от здравните институции, в крайна сметка не е намерила място сред промените в наредба на здравното министерство, с които се въвеждат допълнителни отстъпки за медикаментите.
В момента за всички всички плащани от НЗОК лекарства фирмите са длъжни да дават 10% отстъпка от цените си. След приемането на промените занапред фирмите ще дължат по-големи отстъпки за продуктите, за които здравният фонд има най-големи разходи.
Тепърва се предвижда, ако разходите на касата при реимбурсирането на иновативни лекарства се увеличат, да има и допълнителна отстъпка от допълнителния оборот на съответното лекарство. Например, ако предвидените разходи за даден медикамент надскочат прогнозата с 25%, фирмата ще трябва да покрие 100% от ръста. Според бизнеса обаче не е честно целият риск от неточните прогнози да се поема от фирмите.
Предвижда се и въвеждането на диференцирани отстъпки според различните индикации на медикаментите, когато лекарствата са за повече от една диагноза. Идеята е за диагнозата, която формира по-голям разход, да се дължи по-голяма отстъпка. Освен това, ако касата формира общ ръст на прогнозните си разходи за лекарства от минимум 3% за съответната година спрямо предходната, то фирмите, чиито медикаменти са довели до него, ще трябва да компенсират 20% от увеличението.
В момента договарянето на отстъпки за лекарствата от позитивния списък е в ход по сегашните правила, като не е ясно дали наредбата ще бъде приета до крайния му срок – 28 октомври. От здравната каса обясниха, че договарянето тече и не чакат приемането на наредбата. Не е ясно обаче дали ако тя бъде приета по-рано, ще се търси обрат в договарянето за догодина, за да е в съответствие с новите правила.
По план тази година фармаиндустрията ще направи отстъпки на НЗОК за 130 млн. лева. В същото време здравният фонд ще плати над 1 млрд. лв. за лекарства, което е с 200 млн. лв. над заложеното.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент