Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отстъпките в цените са за “една шепа“ лекарства и няма да се усетят от хората

Само 8 фирми са декларирали пред НЗОК, че са склонни да намалят цените на 19 продукта

111 коментара
Отстъпките в цените са за “една шепа“ лекарства и няма да се усетят от хората

Шумно оповестеното договаряне на отстъпки в цените на медикаментите всъщност се отнася до “една шепа лекарства“, няма да се усети от пациентите и ще доведе до малка икономия на средства за НЗОК. Това стана ясно в понеделник, когато здравното министерство покани фармацевтични компании на преговори, които според здравния министър може да позволят сваляне на цените с "50 процента и повече".

Според сега действащата наредба на здравното министерство отстъпки могат да се договарят само за лекарства, които се поемат 100% от здравната каса и при това са единствени в дадена група, т.е. нямат конкуренция. Тези лекарства и сега са безплатни за пациентите. Положителният ефект би дошъл оттам, че ще достигнат до повече хора.

От НЗОК съобщиха в понеделник, че по сегашните правила при 1673 лекарствени продукта, които касата заплаща напълно или частично, може да договаря отстъпка само за 188 броя. Касата е изпратила 63 покани до всички притежатели на разрешение за употреба за лекарства, а до момента са постъпили предложения за отстъпки само от 8 фирми за 19 лекарствени продукта.

Предложените медикаменти са за лечение на злокачествени заболявания на млечната жлеза, простата, захарен диабет, ехинококоза, астма, хронични вирусни хепатити, Паркинсон и др.

За една година икономиите, които НЗОК се очаква да реализира от предложените отстъпки за тези 19 медикамента, са на стойност 2.8 млн. лева. Икономията от близо 3 млн. лева обаче е нищожна на фона на бюджета на НЗОК за лекарства от 495 млн. лева, за който вече се правят прогнози, че ще е недостатъчен.

Според експерти медикаментите, за които може да се договарят отстъпки, гълтат около 160 млн. лева от общия бюджет на НЗОК за лекарства. Представители на пациентски организации и фармацевтичния бранш коментираха пред Mediapool, че е абсурдно да се говори за 50% намаление на цените им, каквато заявка направи преди дни здравният министър Стефан Константинов.

Експерти смятат, че могат да бъдат спестени максимум около 10 млн. лева при договарянето на отстъпки при сегашните условия.

Кризисната акция по намаляване на цените на лекарствата беше обявена в разгара на скандала, довел до отстраняването на ресорния зам.-министър Гергана Павлова. Тя бе нарочена за "пипало" на "здравния октопод" в изострилата се през последните седмици война между медийните групировки около Огнян Донев и Любомир Павлов, които държат "Софарма", и контролираните от Делян Пеевски медии. Скандалът с цените на лекарствата тръгна от обвиненията, че “Софарма“ продава свои лекарства в Турция и Сърбия по-евтино отколкото у нас и прерасна в обобщението, че българите купуват скъпи медикаменти, което налага пакет от мерки за понижаването им.

Парламентарната здравна комисия възложи на здравния министър Стефан Константинов да даде предложения за понижаването на цените, като самият той възлага най-много надежди на договарянето на отстъпки.

Самият Константинов първоначално предупреди, че един по-сериозен натиск върху цените може да доведе до оттегляне на компании и дефицит на лекарства.

Другият възможен вариант за поевтиняване на лекарствата – чрез намаляване на ДДС, каквото предложение внесе Синята коалиция – бе отхвърлено от финансовия министър.

При сегашната нормативна уредба, мечтаното от крайния потребител поевтиняване няма да се случи. Според авторите на наредбата на здравното министерство отстъпки за останалите лекарства биха променили цените в позитивния лекарствен списък, по които се реферират и други държави и затова е невъзможно.

И от фармацевтичния бранш, и пациентски организации обаче коментираха пред Mediapool, че няма пречка да се регламентира договарянето на отстъпки и за останалите лекарства като изрично се посочи, че това е отстъпка от официалната цена и не влияе на цените в позитивната листа.

На хората трябва да се обясни, че като цяло цените няма накъде да падат“

“Тръгва се от много грешна основа – че цените на лекарствата у нас са високи и ние тръгваме да ги намаляваме. По статистически данни цените на лекарствата у нас са най-ниските в Европа на ниво производител като махнем надценките и ДДС. В България се продават 5 000 лекарствени продукта, сигурно могат да се намерят примери в обратната посока, но това е статистиката. Средната цена на една опаковка в аптечната мрежа на ниво производител е 3 евро при средно за Европа 8 евро“, коментира пред Mediapool Деян Денев от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители.

“Ако някоя от компаниите ще предоставя отстъпки, то в никой случай няма да бъде защото цената на лекарствата е висока спрямо други европейски пазари, а за да направи продукта си по-достъпен за българските пациенти“, допълни той.

“Дебатът, който започна в публичното пространство е един, а министърът се опитва с механизъм, който няма нищо общо с този дебат, един вид да запуши устата на хората. Просто на хората трябва да се обясни, че като цяло лекарствата няма как да станат по-евтини“, коментира той.

Очакване за 50% намаление на цената е абсолютно нереалистично, тъй като тези продукти вече са на най-ниската цена в Европа. При 3 евро цена на опаковка и разход на държавата от 200 лева на глава от населението годишно, който е най-ниският в ЕС, да се очаква, че ще стигне до някакво голямо спестяване и ще станат 100 лева на човек, просто не е реалистично.

Фирмите правят отстъпки срещу определени гаранции

Денев разясни и какъв е стимулът на фармацевтичните компании да договарят отстъпки: “Отстъпки се правят основно за обем на база прогнозните количества лекарства, които ще бъдат платени с обществени средства. Освен това се търсят гаранции за предвидимост. Никой не иска в рамките на два месеца да му сменят нивото на реимбурсация, което се е случвало в миналото - днес касата го плаща 100%, утре – 50%. Задължително компаниите искат гаранции и стабилност. Освен това компаниите искат и гаранции, че когато се договори отстъпка, тя ще важи само за касата, а не за паралелен експорт.

В момента у нас по неофициални данни има над 100 млн. лева паралелен експорт точно заради ниските цени на лекарствата, които се изнасят за други държави, където са по-скъпи.

“Гърците намалиха цените на лекарствата с 30% миналата година, в резултат на което някои лекарствени продукти престанаха да се внасят от компаниите, точно за да го няма ефектът на разливането към други държави. А други стотици лекарства пък започнаха да ги изнасят в чужбина. В резултат на това регулацията се върна към стария вариант – да се гледат двете най-ниски цени от няколко европейски държави“, коментира Денев.

Той посочи, че ако се търси спестяване на стотици милиони левове, то тогава механизмът е само един – чрез ДДС.

“Миналата година разходите на болниците, министерството и НЗОК заедно за лекарства са 780 млн. лева. От тях държавата си е прибрала 130 млн. лева под формата на ДДС. Дори да не се намалява ДДС върху лекарствата, поне парите, събрани от здравни вноски, не следва да се харчат за ДДС. Това е едно бреме върху бюджета на НЗОК, което другите държави нямат. Във Великобритания например ДДС върху всички лекарства и стоки е 20%, но за тези, които се плащат с публични средства, той е нула. Защото е безсмислено да събереш едни пари от хората за здравни вноски и после да им ги вземеш за ДДС“, посочи той.

Пациентите искат отстъпки за всички лекарства, плащани от НЗОК

Пациентските организации също настояват за “истински преговори“ с фармацевтичните компании.

“Остава големият проблем, че законът дава възможност да се договарят отстъпки за всички лекарства, а наредбата на здравното министерство – само за 100% платените от НЗОК медикаменти, които са сами в група. За мен буди недоумение защо МЗ ограничава възможностите както на НЗОК, така и на фармацевтичните производители, които неведнъж са декларирали, че са склонни на отстъпки и цялостни пакети. Без да съм юрист мога да кажа, че допълнителните отстъпки не влияят върху референтните цени в позитивния лекарствен списък“, коментира пред Mediapool Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация.

“Има добре утвърдени европейски практики, които се прилагат в много държави. Те позволяват на компаниите да дават цялостни пакетни отстъпки, отстъпки за заболяване. Или здравният фонд да плаща само за пациентите, които са се повлияли от дадено лечение. Въобще много са инструментите за провеждане на истински преговори“, допълни той.

“Ролята на МЗ е да създаде условия и да разпише правила, които да дадат възможност на компетентните институции да си вършат работата“, каза още той.

 Пациентските организации очакват наредбата да бъде променена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

111 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #111

    Провокираният от ТВ7 (медия на Ир.Кръстева и Д.Пеевски)скандал със "Софарма" е безпочвен, защото цените на лекарствата в страни извън ЕС се определят по други правила. В ЕС си има одобрена съюзна методика, с която България е длъжна да се съобразява. Дано променят нещо в нормативната база.

  2. Анонимен
    #110

    Много хубаво, че споменавате КРИБ, обаче тука трябва да намесим и Прокопиев, щото и той е в тоя кюп. Това отговарят и на въпросите ви защо иконо-мафия, оп медия, мълчат като риби или пускат материалчета лееекинко така ЗА Донев. Но най-дразнещото са платените им коментатори, които не позволяват различно мнение. И модераторите също

  3. Анонимен
    #109

    Донев да понамали цената на Софрама, да не се пзоволява да стават такива като него монополисти - да се направи закон за това, да се разследва всичко около него, да не се слушат поръчкови медиии като 24 часа, Труд, Капитал и Дневник, а Прокопиев да мълчи. Въобще КРИБ за какво е в Тристранката, какво полезно е направила за народа? Ako tqrbwa da se wzeme nqkakwo politi`esko re[enie - winagi ima warianti.

  4. Анонимен
    #108

    а какво ще се усети от хората - гърч и ужас от скъпуи лекарства ли? благодарим

  5. Анонимен
    #107

    скъпи са ни лекарстваtа, нали трябва да атакуваме и пазара в тунис:)))

  6. Анонимен
    #106

    КРИБ е толкова мощна, колкоот й позоволим, ама сме овце. Трайков кво го гледа тоя Донев и го воиди насам натам. КРИБ тва, КРИБ онова, банда богаташи. народът изнемогва, какъв Тунис бе, Донев, какво подписваш ти бе, да не си държавник

  7. Анонимен
    #105

    Господа Донев и Прокппиев, може ли КРИБ малко да покаже достойнство и да даде някакви коментари и разяснения на обикновените хореа как се печелят толкова много пари и защо точно вашия бизнес върви, а дребнбния и средния бизнес е буквално пребит и премазан?Кажете и как заповядвате на лакеите си журналисти от вестниците ви какво да пишат или, както се оказва напоследък - какво да непишат? Визирам Дневник, капитал, Труд и 24 часа.

  8. Анонимен
    #104

    може да намалят всички лекатсва, да има протекция от държавата, да свалят ДДС, всичко когат, но неиксат да го направят. Борисов, вземи мерки, че нещата може да станат неприятни за теб. Даже това не е работа на Борисов, ама като Главния ни прокурор е ...нямам думи какъв е, какво да правим, някой явно трябва да му изземе функциите. тя прокуратурата и без тьова само гони мишки, така че...

  9. Анонимен
    #103

    ако са само 19 лекарства, спрягани за намаление, значи сме за грехота - за каков говорим. Значи вярно Донев и Прокопиев от КРИБ се подиграват с целия народ, с правителство, с медии, с всичко. А поръчковия тип журналистика като тази в Труд, 24 часа, Днбевник и Капитал, печели над обективизма. Дано не съм лош пророк и всичко това да не е веярно, но едва ли....

  10. Анонимен
    #102

    аз ако бях, никога нямаше да кача на онзи самолет за Тунис Донев в момента - към КРИБ бе братче, всичко се тресе, ЕК те наблюдава, тьо се правиш на бизнес,мен и подминаваш с мълчание всичко , че даже и коментари опттам даваш, все едно си министър . а УГОДНОТЕ НЕМУ кАПИТАЛ И дНЕВНИК ХВАЛЯТ ЛИ ХВАЛЯТ посещението там

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.