Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отстраниха ме, за да се потулят нарушения в ин витро клиника

16 коментара
Отстраниха ме, за да се потулят нарушения в ин витро клиника

Отстранената в началото на месеца директорка на Изпълнителната агенция по трансплантациите (ИАТ) Теодора Джалева твърди, че смяната ѝ се дължи на засегнати интереси. Според нея причината за уволнението ѝ са разкрити нарушения в ин витро клиника, свързани с търговия с яйцеклетки, а отстраняването ѝ от поста цели нередностите да се потулят.

От здравното министерство обаче отрекоха в петък смяната на Джалева да има нещо общо с разкрити от нея нарушения и обещаха, че ако действително има нередности, те ще бъдат наказани.

Проверка на агенцията открила нарушения при набиране на донорки за яйцеклетки в клиниката, която осигури ембриони на 62-годишната родилка от Русе, съобщи бТВ. Млади и нераждали момичета зареждали със свои яйцеклетки клиниката, въпреки че манипулацията може да ги лиши от поколение. Техните яйцеклетки се оплождали изкуствено в клиниката със сперма от мъжа в двойката, желаеща дете, след което полученият ембрион се поставял в стимулираната за това утроба на жената.

Покупко-продажбата на органи, тъкани и клетки е забранена по закон, но търговията се криела зад разрешените така наречени “разходи за донора“. Дете от чужда яйцеклетка и дарителски сперматозоид струва между 10 000 - 11 000 лева. Момичетата, които стават донори на яйцеклетки, получават около 2000 лева. По наредба донорките трябва задължително да имат деца, защото - според официално становище на Българското дружество по акушерство и гинекология, тази манипулация може да ги лиши от поколение.

Проверка на агенцията по трансплантации установява, че въпреки риска за здравето, в плевенската клиника се ползват за донори нераждали момичета. Става въпрос за Медицински център "Клиничен институт за репродуктивна медицина". Според Търговския регистър управител на клиниката е Емилияна Конова, вдовица на убития през 2004 година бизнесмен, собственик на хотел “Ростов“ Людмил Конов.

От клиниката в Плевен отказват коментар с мотива, че обжалват констатациите на агенцията. А бившата директорка на агенцията по трансплантациите твърди, че именно проверката в клиниката е причина за уволнението. ѝ.

"Една от причините, изтъкната от министъра, беше точно тази: "Как можа да направиш акт за тази ин витро клиника?" Този акт, ако не се беше разшумяло, минават 6 месеца, не се пише наказателно постановление, и този акт се потулва“, коментира Теодора Джалева. Глобата за клиниката е трябвало да бъде от 30 000 до 50 000 лева, а по преценка, ако нарушението се счете за много тежко, може да се иска отнемане на лиценза.

Джалева смята, че е уволнена заради това, защото не ѝ било изтъкнато нищо друго като мотиви. От министерството обаче категорично отрекоха и заявиха, че Джалева е освободена заради по-малкият брой трансплантации през тази година. При поемането на агенцията от Джалева трансплантациите значително се увеличиха, но след скандали с пациентски организации, броят им отново намаля.

Здравният министър Стефан Константинов коментира в петък, че поведението на Джалева било в стил "Крадецът вика: "Дръжте крадеца!", а освобождаването ѝ няма нищо общо с открити от нея нарушения. “Мотивите за освобождаването ѝ са съвсем ясни“, посочи той, визирайки намаления брой трансплантации. Константинов заяви, че всички факти ще бъдат щателно проверени и ако има нарушения, ще се наложат санкции.

Джалева обаче е убедена, че е попречила на определени схеми и интереси. “В България лекарското съсловие, за съжаление не сме свикнали да работим по европейски правила и се оказва много явна съпротива във въвеждането им и спазването им, и контрола”, коментира Джалева. По думите ѝ в министерството и сега стандартите се пишат и защитават единствено от “близки интереси“.

“В момента се иска да се осигури монопол на определени клиники, за да се извършват трансплантации в България. И като ги няма - още по-добре, защото тогава се изпращат пациенти в частни клиники в чужбина и тогава държавата плаща и никой не може да ме увери, че в това няма и комерсиален елемент. В момента има изпратено момиче за трансплантация, която категорично може да бъде направена в България от жив донор, и са платени 256 хил. лева”, каза Джалева.

“Това си е поне 200 хиляди лева, които са надплатени за тази трансплантация“, каза Джалева. Според нея интересът вероятно е на експертите, които са одобрили финансирането.

От думите ѝ обаче не става ясно защо е по-изгодно за определени кръгове лечението в чужди клиники, при положение, че с тях експертите на министерството много по-трудно биха могли да влязат в задкулисни договорки, отколкото с българските.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. естествен човек
    #16
  2. @Жена
    #15
  3. N
    #14
  4. Жена
    #13
  5. мхъ
    #12
  6. наблюдател
    #11
  7. осеменителна
    #10
  8. VVVV
    #9
  9. Плевен
    #8
  10. питащ
    #7

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.