Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отстраняването на Янева не е реформа, нужни са закони

Обществото да бъде нащрек, прави се опит за отвличане на вниманието му

2 коментара
Константин Пенчев

Случващото се в момента няма нищо общо със съдебната реформа. Съдебна реформа все още не е започнала, имаме само едно добро намерение на парламента. Тя ще започне когато приготвят и приемат законите. Така омбудсманът Консстантин Пенчев коментира в петък отстраняването ден по-рано от ВСС на председателката на Софийския градски съд Владимира Янева.

По думите на Пенчев с такива новини само се отвлича вниманието на обществото.

"Това, че някой е бил наказан – удобен или неудобен, визирам съдия Владимира Янева, не показва напредък. Едва ли тя има най-големите грехове, че е избрала едно решение за СРС-та", каза пред Нова телевизия омбудсманът и добави: "Нека обществото бъде нащрек и да знае, че нищо още не е започнало като реформа в съдебната система“.

По думите му промените ще започнат, когато правителството и Народното събрание изготвят и приемат предложените реформи. "Аз чакам вече законите, включително и промени в Конституцията. Не започнат ли сериозните законови промени до лятото, нещата ще отекат“, каза омбудсманът.

Той припомни, че през годините срещу Янева е имало съдийско недоволство. "Става дума дали Янева е управлявала добре или лошо СГС, затова и правосъдният министър внесе искане за производство", каза Пенчев.

Същевременно в петък председателят на етичната комисия на ВСС Ясен Тодоров заяви в студиото на БНТ, че няма политически аспекти в отстраняването на Владимира Янева и няма връзка с изказванията на премиера по казуса.

Предложението за отстраняването ѝ дойде изненадващо, каза Тодоров и добави, че ВСС е бил принуден да се довери изцяло на прокуратурата, тъй като производството срещу Янева е било засекретено.

"Насроченото изслушване от съвета преди да вземем решение е свързано с някои тълкувания на Върховния касационен съд за правото на обвинените да се защитят", обясни Тодоров. Той посочи, че Янева се е позовала на имунитета си и затова не се е отзовала на поканата.

По повод призива на председателя на ВКС Лозан Панов за оставки на ръководството на СГС, Тодоров коментира, че това е въпрос на личен избор, но има опасност най-големият съд в страната да остане без ръководство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alan Smithee
    #2

    Вслучая Янева е поредната самозабравила се женица, която опира пешкира за едрите далавери на маститите държавни мъже. Пенчев е ясен и справедлив, когато говори за старите, но пренебрегвани основания за дисциплинарно производство срещу Янева (дето изобщо не трябваше да заема този пост). А Боко къде беше досега, щом е толкова загрижен за работата на СГС? Боко е спирачка пред Съдебната Реформа!

  2. Радо Казаков
    #1

    Реформата може да започне с новите закони и промените в конституцията, но това само по себе си не е гаранция за промени в крайните резултати от функционирането на съдебната система. Нима не е възможно да се направят всички тези промени, но след това да не последват промените на дело в работата на отделните хора и институции?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.