Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отстреляни в Германия глигани се оказват радиоактивни

6 коментара
Отстреляни в Германия глигани се оказват радиоактивни

Това беше голям изстрел, голям глиган и голямо разочарование. Ловецът Георг ван Бебер беше въодушевен от чудесния улов в гората близо до Мюнхен. Но преди да отнесе вкъщи глигана, той го провери с гайгеров брояч, който отчете проблем - месото на дивото прасе беше радиоактивно в степен, опасна за човешкото здраве.

Хиляди глигани, отстрелвани от ловци в някои райони на Германия, се оказват с надвишаващо безопасното ниво на радиация в месото, съобщи Асошиейтед прес.

Агенцията посочва, че радиоактивните глигани са повече от всякога. Общата сума на компенсациите за замърсено месо, която федералното правителство е изплатило миналата година, достигна рекордните 425 000 евро в сравнение с едва 25 000 преди десет години. Причината е, че популацията на глигани в Германия расте с бързи темпове и в резултат ловците все по-често съобщават за замърсено глиганско месо.

Почти четвърт век след катастрофата в Чернобилската АЕЦ в Украйна радиоактивното замърсяване все още е гореща тема.

Глиганите са един от най-податливите видове на дълготрайния ефект от ядрената катастрофа от 1986 г. За разлика от други видове дивеч, те често се хранят с гъби и трюфели, които "складират" радиоактивни вещества. Освен това глиганите разравят замърсената почва със зурлите си.

За сметка на това дивите прасета са облагодетелствани от друга екологична криза - промяната в климата. Централна Европа се превръща в изобилна земя за животните, тъй като поради по-топлото време буковете и дъбовете раждат повече жълъди и семена, а фермерите произвеждат повече култури, с които глиганите обичат да се хранят, като царевица и рапица.

През последните години броят на глиганите в Германия се увеличи четири-пет пъти, което доведе и до увеличаване на техния улов. През последния ловен сезон ловците отстреляха рекордните 640 000 глигана, а през 2009 г. бяха засечени между 2000 и 4000 глигана с ниво на радиация, надвишаващо безопасното за консумация.

Като цяло вредното влияние на радиоактивното замърсяване от Чернобил в Германия намалява и радиацията вече не е проблем за обработваемите земеделски земи. В горските почви на някои места в провинциите Бавария и Баден-Вюртемберг в Южна Германия обаче все още се съдържа голямо количество цезий 137, чийто период на полуразпад е 30 години.

Всъщност цезият от Чернобил се отлага все по-надълбоко в почвата и е стигнал до слоя, в който растат любимите на глиганите трюфели. Засега експертите не разполагат с доказателства, че глиганите страдат от високото ниво на радиация в организма си.

Въпреки това властите полагат голямо старание замърсеното месо да не стига до хората. Държавата изплаща щедри компенсации на ловците, уловили радиоактивни глигани - по 100 евро за младо прасе и по 200 за по-голямо. Сумите стимулират ловците да предоставят на властите все повече глигани, а поради големия улов и голямото предлагане цената на годното за консумация глиганско месо понякога пада до едва едно евро за килограм.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Любопитен
    #7

    Преди години имаше статия, че цената на българската манатарка в Италия била ниска порадизамърсеност с радиоктивност. Германия е почти 2000 км по-далеч от Германия.

  2. boomadafaka
    #6

    i na horata!I gliganite sa ni liubimi sushto! Ne u gorutu, a na durwenata masa. Moje s wino, moje i s bira. Salatata e s antiradiagionna rachia... Olele, malej!

  3. --
    #5

    nazdrave! :)

  4. ХОМО САПИЕНС
    #4

    Не се чудете - през 1986г. при Чернобилската авария НРБ беше последната страна, през която мина радиоактивния облак, но успяхме да приемеме и оставиме в природата най-голямо количиство тежки радиоактивни частици при никаква ангажираност за дезактивация от страна на държавата, управлявана от Партията (БКП) - не само "вдъхновител, организатор и ръководител на всички наши упехи и победи", но и най-верен съюзник и блюдолизец, признаващ безпрекословно ръководната роля на КПСС и СССР...

  5. XXX
    #2

    борисовиия министър български народ продължава да си ги избира БКП-тата под различни мутантни форми - явно радиацията си казва думата. А изборът на Гоцэ не без помощта на фесовете и измисления му рейтинг просто ни приравняват с няколкото все още тоталитарни режими по света. Вместо да отговаря за агентурното си минало това комуноидно недоносче всеки ден менторства по всички медии почти изравнявайки се с уж противника си от АОНСО Б.Борисов.

  6. корав касапин
    #1

    Ши напраими идни колбаси та пушек са дигни.И ша ядеми пиеме лели малей.Нищо му няма на българина.То малко радиация е полезно за калъпа.Тя и без туй за нас е безвредна,защото е приятелска братушка радиация.Колко гнило Ирландско и всякакво и радиационно месо сме яли.Ни дума ни вопъл ни стон.Партията родна бди и ни пази.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.