Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отварянето на архивите ще разкрие посланици с агентурно минало

57 коментара
Отварянето на архивите ще разкрие посланици с агентурно минало

Бившият шеф на Националната разузнавателна служба (НРС) Димо Гяуров определи като “мит” твърденията за “доброто” Първо главно управление (ПГУ) на ДС, което работило за националната сигурност и “лошото” Шесто, където са били доносниците.

“Няма добри, няма лоши”, заяви Димо Гяуров в петък в предаването “Пресклуб” на БНТ.

В Първо главно бяха “най-хранените синове и дъщери”

Той отбеляза, че външното разузнаване (ПГУ) “се е занимавало с някои малко по-чувствителни неща, които и до ден-днешен биха могли да бъдат чувствителни”.

“От друга гледна точка обаче към онова време в ПГУ са били най-хранените синове и дъщери. Разбирате какво имам предвид. От тази гледна точка и до ден-днешен отношението към тях е като към по-добрите. Но аз смятам, че няма никаква разлика”, каза Гяуров.

И в момента има посланици с агентурно минало

Запитан кое лоби, според него, прокарва внесената от левицата поправка в закона за разсекретяване на архивите да не отварят досиета на дипломати, както и на шефове на служби, които са работили за ДС по времето на комунизма, Димо Гаяров каза, че и сред днешните дипломати има разузнавачи на прикритие. Сред тях има както такива, работили за службите преди 1989 г.

“Винаги е било практика и желязно правило на всички служби по света посланиците да бъдат от категорията на т.нар. “чисти”. Така че смятам, че е недопустимо посланик да бъде служител на Държавна сигурност”, коментира Димо Гяуров.

Той отказа да уточни изпратени ли са лица с агентурно минало в страни членки на НАТО, макар че според процедурата те би трябвало да получат “клиърънс” и от ДКСИ.

Според него сега вероятно някой е силно притеснен, защото ще “се види, че не си е свършил работата, а е разправял големи приказки в Брюксел.”

Освен това ще се види, че сред дипломати и “други категории” не само, че има хора от онова време, а сега има върнати хора от онова време, допълни Гяуров. По думите му бивши служители на Шесто са върнати на работа в други служби.

Против предаването на архива на НРС

В отговор на въпрос Димо Гяуров каза, че докато е бил ръководител на НРС (1997 – 2003 г.), не бил против това в архива на службата да се правят проверки за публични личности. В същото време посочи, че е бил против да се предаде целия архив, защото това бил “особен”.

“Той неслучайно е наречен действащ архив, така че всяка една единица е условно архивирана към даден момент и би могла да бъде ползвана в следващия момент. Това беше аргументът тогава, че не трябва просто физически да се предават документите, но не и срещу проверките. И аз мога да ви уверя, че специално НРС в онзи период не е укрила нито едно име, не е активирала нито един сътрудник, каквито тези се лансираха тук-там по пресата”, поясни Димо Гяуров.

Не е изключено върху Дойчев да е оказван натиск

Помолен да коментира смъртта на шефа на архива в НРС Божидар Дойчев, който бе намерен убит в кабинета си преди две седмици и за когото прокуратурата твърди, че се е самоубил по лични причини, бившият директор на НРС каза:

“Не бих искал да спекулирам, тъй като не разполагам с достатъчно информация, но аз категорично отхвърлям личните мотиви и най-малкото до момента никой не е изложил сериозен аргумент в подкрепа на тази версия. Познавах много добре г-н Дойчев, изключително съвестен, изключително принципен, изключително честен и почтен човек. Не е изключено да му е бил наложен някакъв... да е бил подложен на някакъв натиск и това да е станало причина.”

Димо Гяуров беше категоричен, че по негово време никой по никакъв начин не е бил подлаган на натиск или заплашван. “Така че по онова време той не е направил нищо нередно, за да има някакви притеснения и това да доведе до неговото самоубийство. Не мога да говоря какво се е случило във времето след това, през последните три години”, допълни той.

Запитан дали предвид укриването на информацията за смъртта на Дойчев в продължение на 24 часа може да се допуснат манипулации с архива на НРС, Димо Гяуров заяви, че е възможно.

Той опроверга твърдения на бивши и настоящи шефове на службите, че няма унищожавани досиета и архиви и всичко било в наличност.

“Има хиляди дела, които се унищожени, които ги няма. На огромна част от тези дела са извадени т.нар. картончета от справочната картотека и са тотално са заличени”, обясни Димо Гяуров.

Журналистът Христо Христов, участващ в същото предаване, му опонира, че това не е точно така, което се доказва от неговото разследване за убийството на писателя Георги Марков Лондон през 1978 г.

Износ на капитали чрез службите с решения на МС и ЦК

Димо Гяуров коментира и темата с изнасянето на капитали от България в годините преди 1989 г. и малко след това. Преди седмица предшественикът на Гяуров в НРС Бриго Аспарухов заяви в предаването “Пресклуб” на БНТ, че парите са изтичали по линия на Четвърто управление (Научно-техническото разузнаване), а не през Първо главно.

“Аз бих казал, че Първо е имало отношение към фирмите в чужбина и към работата с определени парични средства, но схемата е много по-сложна и данните, информацията за това се намира на твърде много места в твърде много архиви”, каза Димо Гяуров, като посочи БНБ, бившето министерство на външната търговия и пр.

“Както и на Министерския съвет. Защото тези пари са се давали с решение на Министерския съвет, както и на ЦК на БКП”, уточни той.

Според обясненията му изпълнителите са били свързани с някогашното Научно-техническото разузнаване, чиито кадри са управлявали фирмите зад граница. Впоследствие никой не се интересувал как тези фирми са ликвидирани и какво се е случило с капитала им. Много често тоя капитал е бил под формата на сериозна собственост, България е притежавала включително оранжерии в чужбина, отбеляза бившият шеф на НРС.

“Така че, ако има изтичане на пари, то е станало под тази схема, а не под формата на куфарчета, занесени някъде. Куфарчета са носени с други цели на други места, включително и от разузнаването, и най-вече от военното разузнаване”, каза Димо Гяуров.

Запитан с какви цели и къде са носени тези куфарчета, той отговори: “Например за случаи на война, да бъдат изнесени и скрити някъде, за да могат да бъдат ползвани при нелегални условия.”

Според Димо Гауров процесът на трансформация на службите за сигурност е много сложен и трябва да бъде плавен. Една част от бившите служители не са били годни да работят при новите условия, а поради политическите назначения преди 10 ноември не са били и особено грамотни, по думите на Гяуров.

Той заяви, че не е освобождавал хора по политически причини, а в зависимост от това дали е бил годен да работи при новите условия. Тъй като в началото на 1990-те се създало много негативно отношение към службите, било трудно да се привличат нови попълнения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

57 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 404 NOT FOUND
    #58

    The past is not dead. It is not even past.

  2. фрас
    #57

    Защо 97-2001г., като имахме цялата власт-парламентарно мнозинство, президент, съдебна власт, конституционен съд, не ги отворихме тези досиета, а сега силно се борим за това? Защо Костов не ги отвори? И искаме от комунистите да ги отворят! Ами няма да ги отворят.

  3. info
    #56

    kogato govorish za podgotveni diplomati v konteksta na otvariane na dosietata. I za da ia onagledia, ti zadavam konkreten vupros: Moje li licata Liuben Gocev i Brigadir Asparuhov, naprimer da zashtitavat nacionalnite interesi na Bulgaira kato "podgotveni" diplomati i cenni kadri? I zashto? Otgovori na tozi prost vupros, za da se razbereme.

  4. KOLLONTAJ
    #54

    DIMO PRIKRI DONOSNIKA PYRVANOV, ZA DA IDE AMBASSADOR. IZGONIHA GO OT POSTA< KOGATO IZLEZE NA SVETLO ZA VSI4KI, 4E PREZIDENTYT E KRIL AGENTYRNOTO SI MINALO. KAK MOJE DA SE KOMENTIRA TOZI FAKT? A, 4E E PULNO S 4ENGETA OT DS PO POSOLSTVATA E DNES E JASNO, ZASTOTO GI PRASTAT DRUGI TEHNI KOLEGI. VIJTE MOSKVA, SEUL,KOPENHAGEN, BELGRAD, BUKUREST, ALJIR, WASHINGTON, BERN I OSTE, I OSTE...

  5. Nikolai
    #53

    Тучно там е работата: рано пиле рано пее.Този който късно разбира - той губи.

  6. Чичо Фичо
    #52

    Този зализан лигльо бе назначен за шеф на НРС от лайнара П. Стоянов в нарешение на закона, съсипа това , което не бе успял Луджев и сега има наглостта да изказва мнение!

  7. Ена
    #51

    с нечия щерка-дипломатка на депутат от ДПС, която освен че не знаеше западен език, се оказа че не владее и български писмено? Определението ти за дипломат е точно, но то не се прилага с достатъчна строгост в БГ. Има подготвени, а има и муфтаджии с държавна благословия.

  8. американеца
    #50

    въпросът е принципен: да се отворят досиетата на всички , а не избирателно и на всички дипломати и представители на България в света... Не ала -бала ,прах в очите на народа(той че е прост ,така е щом избира Гоце и бсп-бкп),а за опита на дипломатите и кадърността на ДС ченгетата ,ще ви кажа само ,че тяхната "опитност" се свежда само до дисциплина и спазване указанията на КГБ ,иначе са тъпи комунисчета ,синове на бивши закостеняли партийни функционери ,окръжни и централни партактивисти ,фанатици и

  9. Николай
    #49

    Добре де, ние = вие. Мен просто ми омръзна да слушам само оплаквания.Знам че по времето на Ж.Ж и Стоян Ганев от М-во на вън. работи бяха изгонени коджа хора (от РУМНО и ДС).При Н.Михайлова и С.Паси някои от тях се завърнаха. За мен, също така, кандидатурата на Беронов беше неизбираема.Затова,според мен, "опозицията" предаде своите избиратели.От тук нататък -остават само вопли...Така мисля. Живея по-голямата част от годината в чужбина.Дано не съм прав, но не виждам какво ще се промени ако заменят няколко посланици с други такива.

  10. Мда
    #48

    А останалите сте мързеливи, неорганизирани, непредвидливи мърморковци.Николай, това са твои "писания". Кои сме "НИЕ", и кои "ВИЕ"? Иначе не знам за какъв нов политически-дипломатически-административен елит говориш? Нали не мислиш, че сме забравили имена от преди 20-ина и повече години. Та фамилиите с които ни заливат от ефира и вестниците са като "хитове от 80-те години на миналия век"А иначе си прав, че сега на фокус е назначаване на български администратори в ЕС, но лично аз съм реалист и не очаквам "изненади". Прав си и в това, че "Само този заслужава свободата си, който всекидневно воюва за нея".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.