Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отварянето на границите на ЕС е взаимно и справедливо

Според Лондон обаче ЕС трябва да се възползва от плановете на Камерън

14 коментара
Отварянето на границите на ЕС е взаимно и справедливо

Хората, които настояват да имат право да работят в чужбина, трябва да приемат, че договорката по този въпрос работи в двете посоки, коментира британското издание "Файненшъл таймс".

 

Отворените граници на Европейския съюз доведоха до най-голямото преселение в Европа в мирно време, каза миналата седмица пред вестника Дейвид Камерън. Като британски премиер той би трябвало да е наясно с масовата миграция.

 

Само че никой в ЕС не мигрира повече от британците. Според доклад на Световната банка от 2011 г. извън страната си живеят 4.7 милиона британски граждани. Следват ги емигрантите от Германия и Италия с по около 3.5 милиона души, живеещи в чужбина, и Полша - с 3.1 милиона емигранти.

 

Разбира се, не всички британци са се преселили в други европейски страни - най-популярната дестинация за британските емигранти е Австралия. Мнозина са обаче и британците, установили се в друга страна в ЕС.

 

Камерън заяви, че в Обединеното кралство са дошли един милион централно- и източноевропейци. По данни на британското външно министерство в Испания са се заселили около 800 000 британци, а във Франция - 400 000, напомня всекидневникът.

 

Има достатъчно основания за имиграцията и за отварянето на границите на ЕС и ако не политиците, то най-облагодетелстваните от това - бизнес лидерите - би трябвало да го направят.

 

В някои отношения Камерън е прав. Не би трябвало просто да дойдеш от друга страна и да искаш помощи за безработица и жилище. За да получиш социални облаги, първо трябва да допринесеш за тях.

 

Така е редно. Също толкова редно е и обаче, ако искаш право да търсиш работа в чужда страна, същото да важи и за чужденците в твоята.

 

Причината за статията на Камерън е, че от 1 януари догодина - седем години след като страните им с присъединиха към ЕС - българите и румънците ще имат право да търсят работа навсякъде в съюза. След притока на поляци и граждани от други нови страни в ЕС, обществеността се тревожи от нов наплив.

 

Камерън твърди, че днешният Европейски съюз е много различен от този преди 30 години и се характеризира с големи разлики в благосъстоянието между отделните страни членки.

 

Преди 30 години Великобритания беше една от най-бедните държави в тогавашната Европейска икономическа общност. Свободната търговия и движение допринасят значително за обогатяването на страните и първата вълна имигранти от бившите комунистически държави в ЕС го доказа. Това важи и за Великобритания.

 

Британският министър на вътрешните работи Тереза Мей от своя страна заяви, че Великобритания иска да промени правилата за свободното движение на хора в ЕС.

 

Мей повдига въпроса защо националните правителства да не могат да въвеждат ограничения, ако броят на европейските мигранти достигне определен праг, съобщи ББС, цитирана от БТА.

 

Мей подчертава, че планира да даде ясно да се разбере на срещата на вътрешните министри Брюксел, че механизмът за свободното движение трябва да се промени. Министърката посочва, че ЕС трябва да се възползва от възможността, предоставена от плана на британския

премиер Дейвид Камерън, за реформа на ЕС и да се опита да разреши проблемите, породени от свободното движение.

 

Дебатът за правилата за свободно движение се води в навечерието на отпадането на ограниченията за румънците и българите от 1 януари догодина, които след тази дата ще могат да работят навсякъде в ЕС.

 

Други европейски страни споделят безпокойството на Лондон за движението на хора, но на политическо ниво има слаба подкрепа за фундаментална преоценка на идеята за свободното придвижване.

 

Имиграцията може да бъде разрушителна и да създава неудобства, но страна, която затваря границите си, обръща гръб на света и на възможностите, които той предоставя. Най-малко 385 000 румънци и българи ще дойдат във Великобритания за пет години след отпадане на ограниченията от 1 януари, "алармира" друг британски вестник - "Дейли телеграф", позовавайки се на данни на американския мозъчен тръст Институт за демокрация.

 

Според института от очакваните 77 000 годишно 44 000 ще са от България - най-бедната от страните в ЕС, а 33 000 - от Румъния. В доклад, цитиран от вестника, мозъчният тръст предупреждава, че Великобритания ще отвори границите си за немалка група хора без образование и квалификация, които възнамеряват да се възползват от предоставяните от държавата различни социални придобивки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    Полският, българският и румънският работник са по-лоши, защото британецът е свикнал да използва роби с черен знак за качество. Това белите работници го нямат, а бялата кожа смущава донякъде британския расист.

  2. Анонимен
    #13

    другара Тодар Живков Очакванията на американския „мозъчен” тръст Институт за демокрация, че ката година от България ша бегат по 44 000 души саде във Великобритания, са по-скоро безмозъчни. Щото по статистиката на НСИ, през 2012 от страната са са изселиле 16 615, а са са заселиле 14 103 души. Освен ако не предвиждат масово бегство през 2014 от социалните мероприятия на народната власт.

  3. Анонимен
    #12

    Великобритания е със съществен принос за препълването на Европа с цветнокожи от всякакви отсенки. С какво полският, българският или румънският емигрант е по-лош от тях ? На всичко отгоре голяма част от цветнокожите са ислямисти и имат огромно желание да гърмят бомби в метрото, да палят коли или най-малкото да имат безкрайни претенции.

  4. Анонимен
    #11

    Доста правдива статия. Британските министри разбират много добре положението но трябва все пак се съобразяват със страховете на избирателите си. Тези страхове са породени от жълтата преса която използва неопределения страх от неизвестното и му дава насоченост към тъмните балкански субекти. Няма да е зле обаче имигрантите да понаучат малко езици, както и да се къпят и се бръснат всеки ден и да се усмихват малко повече. Факт е че повечето имигранти от балканите гледат някак си намусено като изтребители и плашат възпитините граждани.

  5. Анонимен
    #10

    Ало, номер 6, май си по-информиран от Файненшъл таймс...

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  7. Анонимен
    #8

    Прави са тези които не искат да хранят цигани. Но защо не си го казаха, а говореха измислици за интеграция. Сега интегрирайте, да ви дойде акъла.

  8. Анонимен
    #7

    "Според института от очакваните 77 000 годишно 44 000 ще са от България - най-бедната от страните в ЕС, а 33 000 - от Румъния. В доклад, цитиран от вестника, мозъчният тръст предупреждава, че" единствените по-големи идиоти от тях самите са само хората, които им плащат заплати. :)

  9. Анонимен
    #6

    Преди 30 години Великобритания беше една от най-бедните държави в тогавашната Европейска икономическа общност. Това пък откъде го изкопахте!!?? Великобритания НИКОГА не е била сред най-бедните държави!! Леле, леле, много сте зле...

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.