Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отзоваване на депутати, загубили доверието на избирателите

23 коментара
Сн. БГНЕС

Неформална група от юристи, заемали позиции в изпълнителната и законодателната власт, предложи в неделя пакет от промени в конституцията в опит да се намери консенсус в обществото и да се повиши доверието в институциите. Ключовото предложение е записването на редица възможности за отзоваване на народни представители и общински съветници, които са загубили доверието на своите избиратели.

Сред основателите на неформалната ”Гражданска инициатива” са бившият омбудсман Гиньо Ганев, председателят на Световната асоциация по международно право проф. Александър Янков, бившият конституционен съдия Димитър Гочев, двама бивши правосъдни министри – Антон Станков (НДСВ) и Диана Ковачева (ГЕРБ), бившият депутат от НДСВ Минчо Спасов, бившата шефка на комисията по сигурността на информация Цвета Маркова (НДСВ, ГЕРБ) и бившият зам.-правосъден министър Маргарит Ганев (НДСВ). Единственият член на групата, който и сега е на позиция в изпълнителната власт, но е част от ”неформалното” сдружение, е председателят на БОРКОР Елеонора Николова (назначена от ГЕРБ).

Юристите предлагат в основния закон да се изброят детайлно възможностите за предсрочно прекратяване на депутатските мандати.

Предложенията бяха представени от Емил Георгиев (преподавател в СУ, Институт за модерна политика). Той обясни, че те имат висока степен на представителност, защото още преди предсрочните избори близо 160 000 българи са се подписали в подкрепа на свикването на референдум за въвеждането на възможност за отзоваване на депутатите. Те са настоявали и за възможността българите да подават жалби до Конституционния съд.

Според ”Гражданската инициатива” депутатите трябва да излизат от парламента, ако напуснат парламентарната група на партията, която ги е вкарала в Народното събрание. Те предлагат при събиране на подписка за отзоваване от 5% от избирателите в района, който е излъчил въпросния депутат, да се провежда нов вот в съответния район. Депутатът ще остане в Народното събрание, ако спечели поне 3/4 от гласовете, които са необходими да го вкарат в парламента при редовни избори.

Юристите предвиждат и трета възможност за отзоваване, която е изключително дискусионна. Те предлагат депутатите да бъдат изваждани от Народното събрание, ако срещу тях бъде внесен обвинителен акт. На първо място това е в разрез с презумпцията за невиновност до влизане в сила на осъдителна присъда. Освен това подобна възможност би направила легитимно избраните народни представители изключително уязвими от действията на една практически безконтролна и единовластна институция, каквато е прокуратурата.

Държавното обвинение би се превърнало в незаобиколим фактор в политическия живот. Още повече в момента кандидатите за народни представители се ползват от имунитет срещу наказателно преследване като мярка срещу злоупотреби с техните политически права.

”Гражданската инициатива” настоява още за въвеждане на процедури за граждански контрол върху членовете на правителството, както и отпадане на ограниченията за обжалването на административни актове.

По отношение на съдебната власт се предлага задължително обучение на юристите по европейско право, както и оптимизиране на конкурсите за назначаване на магистрати. ”Гражданската инициатива” иска продължаване на тенденцията за специализация на съдилищата.

_______________

Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #23

    крайно време е да се въведат механизми за реализиране на отговорност на депутатите, повече от 20 години безмълвно наблюдаваме реализиране на тотална и патологична безотговорност, затова я докарахме дотук, защото се държим като тъп и безмозъчен суверен, който му е все тази дали ще го крадат или не, ами ако искаме една по-човешка и нормална демокрация, това става с народни представители, които НОСЯТ отговорност за действията и бездействията си, респективно когато нарушат ангажимента си към избирателите или се отдадат на лично забогатяване - да следва out of the game

  2. Анонимен
    #22

    Подобни тъпотии имаше по времето на Живков.Тогава,обаче депутатите ги назначаваха и трябваше да има как да махнат някой, ако полудее и вземе да не си вдигне ръката за съгласие. Сега някакви псевдоюристи, червени креатури и ченгета ми се правят на "граждани" със същите идеи. Докъде я докарахме? Ако това ще са промените в конституцията, по-добре да не я пипат, защото ще я докарат до тази от 1971 г с чл.1 и ръководната роля на БКП.

  3. Анонимен
    #21

    Знаеш ли кога ще си го гласуват тия оядени плужеци, свикнали да се лежат върху гърба на народа..... - на върба в сряда !

  4. Анонимен
    #20

    В Сингапур налагат смъртно наказание за 2 цигари, но може да става въпрос за сравнение.. извън дискотеката.

  5. Анонимен
    #19

    Хе-хе, с половинчати мерки, както тези бивши го мислят,
    няма да стане. Трябва си нова Конституция.
    Нещата са изгнили издъно.
    Раковото образование, наречено Мафия е заразило
    организма надълбоко, и трябва да се реже надълбоко.
    Вижте историята на Сингапур, за да разберете как
    трябва и ние да се отървем от тази зараза.
    Проблемът е, че тук има много външни фактори,
    а младежта напуска тази благословена от Бога страна.
    Последните протести показаха, че Народът,
    поне по-интелигентната част от

  6. Анонимен
    #18

    Гласувал, не гласувал? Кьорав карти не играе!

  7. Анонимен
    #17

    Колкото и да е необходимо, отзоваването на дупутати, при нашите идиотски условия, ще се превърне в инструмен за елиминиране на неудобните и политическа разправа.

  8. Анонимен
    #16

    Идеята напомня инструкции за ползване на дискотека. Не съм съгласна с прокарването на идеята за нова Конституция!

  9. Анонимен
    #15

    Човек като види имената на сътворилите предложението юристи може да си представи що за същност имат те. Завоалирано окопаване на партията.

  10. Анонимен
    #14

    Няма нищо лошо случайни, недоволни от политиците хора да предлагат подобни идеи, но какво да си мислим, когато такъв абсурд се лансира от заемали високо обществено положение хора с юридически дипломи? Възможно ли е тези, врели и кипели в политическия живот хора да не разбират, че по определение не съществува уважаван от всички политик, че, ако законът позволи, депутатите от партия А мигом ще бъдат отзовани от избирателите на партия В, а депутатите от В - от избирателите на А. Разбира се, че не е

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.