Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Овчаров сондира парламента за руска собственост върху българските газопроводи

313 коментара
Овчаров сондира парламента за руска собственост върху българските газопроводи

В хода на преговорите с “Газпром” по промяната на договорите за доставка и транзит на руски природен газ е била обсъждана и евентуалната размяна на акции между газовия  гигант и българската държавна компания “Булгаргаз”. Възможността за обмен на активи обаче била отхвърлена по чисто политически причини, поради създадената в България нетърпимост въобще към обсъждането на собствеността на газопроводите на наша територия. Това каза в петък министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров в отговор на депутатски въпроси за параметрите на сключения на 18 декември 2006 г. нов дългосрочен договор с “Газпром”.

Ако бяхме решили това, тогава аз в тази зала щях да чуя приказки от рода, че правителството и Овчаров са продали националните интереси на България на руския газов монополист, допълни той.

Енергийният министър побърза да се възползва от възможността за сондаж на мнението в парламента и посочи, че ако “има подкрепата от страна на дясната опозиция и партиите от управляващата коалиция, си мисля, че този вариант не е изключен и той може да бъде предоговорен в близко бъдеще”. 

Това би означавало Москва да реализира дългогодишния си стремеж към придобиване на собственост върху българската газопреносна мрежа, като засега не е ясно какви активи на "Газпром" би могла да придобие "Булгаргаз". 

След изказването си от трибуната Овчаров допълни пред журналисти, че с “Газпром” не е разговаряно за конкретни проценти акции, които може да бъдат разменени с “Булгаргаз” и ако идеята срещне политическата и идеологическата подкрепа, ще се коментират цифрите с руската страна. Той посочи, че новите договори на “Булгаргаз” с руския монополист “многократно са повишили цената на компанията”. Според него “Булгаргаз” е изключително привлекателно дружество за всички инвеститори.

Идеята за размяна на акции от държавните енергийни монополисти “Булгаргаз” и НЕК с чужди инвеститори Овчаров лансира през есента, когато представи общата си концепция за създаването на енергиен холдинг с активите от държавните мини, електроцентрали, както и газовата и електрическата компания. Действителен интерес към подобна смяна проявят чешката CEZ, австрийската EVN, която обяви, че би преговаряла за 25-30 на сто от НЕК, италианската Енел и германската Е.ON.

Схеми за размяна на енергийни акции, както и продажба на българските компании на чуждите борси минава през изваждането на дружествата от забранителния правителствен списък за приватизация. Овчаров каза преди около три месеца, че ще предложи темата на дискусия на лидерския съвет на тройната управляваща коалиция, но досега  не е сторил това.     

Пред депутатите Овчаров посочи, че промяната на предишните договори с “Газпром”, които изтичаха през 2010 г., била наложителна не само заради евродиректива, която не позволява бартерния стокообмен, но и защото по този начин сме си осигурили възможността за алтернативни на руските доставки на газ. 

Реализацията на междуконтиненталния газопровод “Набуко” се забавя, но дори и той да можеше да стане преди 2011 г., нямаше да е възможно използване на количества газ през България заради стария договор с “Газпром”. Вече ще можем да използваме и други доставки на газ за България освен руските, каза Овчаров.

Досега не сме имали тази възможност, защото “Булгаргаз” не е можел еднолично да се разпорежда с газопроводите си.

Страната ни е част от т.нар Южен проект, който е паралелен  на “Набуко” за доставки от Русия, през Черно море, Турция и България към Централна и Източна Европа. Така ще се увеличат допълнително транзитираните през България количества, заяви още Овчаров.

Министърът повтори пред депутатите вече известните параметри на новия договор с “Газпром” за увеличените транзити, промените в таксите по транспортирането и постепенното поскъпване на цените за България, и каза, че останалите клаузи на търговското споразумение не може току така да се разнасят по медии. Той отхвърли обвиненията за непрозрачност на договорените условия и покани политиците, желаещи да се запознаят с контракта, в кабинета си, за да го прочетат.    

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

313 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 17
    #314

    ***

  2. Хайдутин
    #313

    Пешка на C4!Шах и мат!

  3. 17
    #312

    *

  4. 17
    #311

    ти морав ли си?*

  5. модератор
    #310

    Марш в ПОКОИТЕ ти, пес смотан!

  6. 17
    #309

    аякгдк з щ89ш98до

  7. Копи - Стефан д-р Д
    #308

    ДО УСЕЩАЩИЯТ СЕ ЗА ПОДЛЕЦ !ДРАГИ ПИСАЧО,Това дето си написал е неуместно и неточно. Може да се каже объркващо за теб самия ! НО СИ СЕ КОРИГИРАЛ В МИСЛЕНОТО И СИ СЕ ОПРАВИЛ ! Аз имам право да се намесвам където си желая. Пиша и ще пиша ! Ти имаш право също да пишеш и Аз не ти казвам какво да пишеш по темата ! Само, че не ми прави забележки и не ми лапай на куро главата ! Ето ще ти дам пояснения. С препечатване за за обиколно мислене, защото тук има един правещ се на писач политикант от Упсала с име

  8. Петров
    #306

    Е, не чак разстрел, както предлага един читател. Мисля си, че за това, което прави г-н Очаров, чиято лакомия е ненадмината въпреки, че той не вложил и един свой лев в бизнес за да знае цената на инвестициите и как се печели от инвестиции, е по-достойно просто да бъде набит на кол. Така би спечели ден-два за размисъл, за да може ясно да отговаря за делата си, когато бъде питан там горе. По-скоро там-долу.

  9. С. Стоянов
    #305

    Аргументът на г-н Овчаров, че причината за систематично пряко повишаване на цените на природния газа и косвено - чрез отражението му във всички сектори на икономиката и услугите в страната през идните 6 години, е необходимостта да свикваме с високите цени на влошаване на жизненото ниво за да не се изненадаме от тях през 2011 г., но изведнъж, не би могъл да бъде аргумент, а си е чист контрааргумент за действията на енергийното ведомство. Това си е в чист вид цинизъм, впрочем, доста типичен и персонифициран.

  10. Американец
    #304

    Не винаги, но има мноооооого такива случаи. По малка компания, взема кредити и откупува много по-големия си конкурент, реорганизира го и ко прави lean and mean.Преди няколко години бях в екипа оформящ сделка oт точно такова естество.И представи си новата компания е по-малка и от двете взети поотделно. Но много по-ефективна. Докато разбира се не се ояде и не я откупи някой друг мераклия...Не е толкова просто: Големия поглъща малкия.Виж за пример сегашната история с АТ&Т и Сингюлър.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.