Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пагонът спасява елитния спорт в България

Александра Жекова, Румяна Нейкова и Жени Раданова са малка част от служителите на МО

4 коментара
Николай Ненчев и Красен Кралев награждават Даниел Асенов

Професионалният спорт изисква много средства и спокойствие. Един от инструментите, с които разполага държавата, за да ги осигури, е назначаването на някои от талантливите спортисти на различни длъжности в администрацията. И в световната практика много шампиони се оказват в обикновения си живот военни, полицаи или дори пощаджии.

В България държавната работа е може би единственият пристан за спортистите и треньорите от не толкова комерсиалните дисциплини.

За последните пет години някои от най-успешните български спортисти са назначени в Министерството на отбраната. По информация на Меdiapool това са биатлонистът Владимир Илиев, който съвсем наскоро стана европейски шампион, най-голямата надежда на бокса Даниел Асенов, боксьорката Станимира Петрова, гимнастикът Йордан Йовчев и атлетът Момчил Караилиев.

Процедурата е регламентирана в Закона за физическото възпитание и спорта, като кандидатите трябва да бъдат одобрени и от спортното, и от военното министерство. Някои от тях се назначават на цивилни длъжности, други - на военни. Освен нормалната си подготовка спортистите, които работят в Министерството на отбраната, имат и специфични задължения – подготвят спортните армейски мероприятия, участват в демонстративни срещи и други.

Когато участват в лагери или състезания, те се командироват за сметка на федерациите, към които се състезават.

Трудът им като военни се заплаща като на всички други служители с пагони на съответната длъжност. В Министерството на отбраната се реализират предимно към Центъра за елитен спорт (ЦЕС).

През миналата година елитните спортисти са "стрували" на МО 267 202 лева, като тези средства са изразходвани само за заплати. Приблизително същият бюджет е планиран и за тази година.

В момента в Центъра за елитен спорт са назначени общо 18 души, съобщиха за Меdiapool oт Министерството на отбраната.

Освен споменатите в началото, в списъка са и олимпийската шампионка Румяна Нейкова (гребане) и олимпийската медалистка Евгения Раданова (шорттрек), биатлонистът Краси Анев, ски бегачът Веселин Цинзов и сноубордистката Александра Жекова. Към Министерството на отбраната работят още боксьорът Детелин Далаклиев, джудистът Георги Георгиев, състезателят по ориентиране Станимир Беломъжев, състезателката по скок на височина Венелина Венева-Матеева и бегачката на 400 метра с препятствия Ваня Стамболова.

Част от назначените спортисти вече са извън професионалния спорт като състезатели, но са останали в него като треньори или ръководители.

Според неофициална информация много от федерациите имат желание техни състезатели да бъдат назначени на държавна работа в Министерството на отбраната, но засега подборът е ограничен и става след дълга съгласувателна процедура.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #4

    Те затова не останаха войници в българската армия. А после парите не стигат. Ама за треньори и спортисти има.

  2. шаривари
    #3

    Това е от едното време, когато по олимпиадите професионалистите не можеха да участвуват и всеки от тях трябваше да е назначен някъде. И почти всички бяха с пагони - иначе трябваше все пак да ходиш на работа....

  3. tim
    #2

    Съгласен съм, че това е порочна практика. И че трябва да се прекрати. Изобщо държавната подкрепа за елитен спорт е неприемлива. Ако се прави, трябва средствата да се разпределят по ясни правила и напълно прозрачно. При това директно от бюджета, а не през други администрации. Държавата следва да се грижи за масовия спорт, за младежки спорт и дотук.

  4. Nikola Nikolov
    #1

    Типична Цоциалистическа, комуноидна практика! Сигурно всички големи спортисти по света са фуражки??!! Няма оправия в това блато, наречено "държава" България!!!От къде на къде, целеви бюджетни средства ще се отклоняват по прищявка на някакви недоправени чантаджии, па били те и министри????

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.