Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пак на калпак и повече пари: Помощи за ток за бизнеса до края на 2023 г.

4 коментара
Пак на калпак и повече пари: Помощи за ток за бизнеса до края на 2023 г.

Компенсациите за фирми, болници, училища, администрации и други небитови потребители ще бъдат продължени до края на 2023 г., отново ще се раздават на калпак и дори ще получават повече пари, отколкото биха вземали при запазване на действащата до 1 декември 2022 г. схема. Това одобриха единодушно с 18 гласа "за" членовете на парламентарната енергийна комисия на заседанието си в сряда.

Те приеха внесения от група депутати на ГЕРБ, начело с бившите министри на енергетиката Делян Добрев и Теменужка Петкова, проект на решение на Народното събрание, задължаващо Министерския съвет, да приеме програма за компенсация, която да покрива изцяло разликата между средномесечна борсова цена на електроенергията сегмента "Ден напред" и таван от 200 лв./МВтч за крайните клиенти. Първоначалното предложение бе базовата цена да е 200 лв. за клиентите на високо напрежение и 250 лв. - за тези на ниско и средно, но по предложение на депутата от БСП Драгомир Стойнев таванът бе изравнен за всички.

"Не стигнахме до по-големи ексцесии", каза Делян Добрев след гласуването относно направено предложение базовата цена, над която да се покрива разликата с борсовата, да бъде свалена дори до 180 лв./МВтч. То обаче не бе гласувано.

Според сега действащото подпомагане небитовите потребители получават разликата над 250 лвл/МВтч. Тя се плаща от Фонда "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС), където постъпват към момента свръхпечалбите на АЕЦ "Козлодуй", НЕК и ТЕЦ "Марица Изток 2", но там ще влизат свръхприходите и от частните енергийни компании.

Реално сега бизнесът ще получава по-големи компенсации, когато вече цените на електроенергията се успокояват и средната цена на българската борса за октомври "Ден напред" е 402.80 лв./МВтч. За сравнение през септември тя е 735.50 лв., а през август още по-висока – 846.59 лв./МВтч. В първите дни на ноември цената на свободния пазар е между 305 и 416 лв. Очакванията на повечето анализатори са за задържане и дори продължаващ спад на цените, но депутатите решиха да свалят тавана за подпомагане.

"В момент в който БНБ и МФ чертаят апокалипсис за икономическия растеж през 2023 г. е необходимо да се вземат подходящи решения и мерки, които биха довели до подобряване на икономическата среда. Мярката не е свързана с натоварване на разходната част на държавния бюджет, а е свързана с преразпределение на свръхпечалбите на производителите на електроенергия, съгласно препоръките на ЕК", аргументират се вносителите.

В предложението на ГЕРБ обаче няма нищо за прецизиране на компенсациите и залагането на механизми за стимулиране енергийната ефективност на предприятията или административните сгради и пестеното на енергия. Темата за това не бе повдигната и от служебния енергиен министър Росен Христов, който присъстваше на обсъждането и който преди време беше заявил, че ведомството разработва именно мерки з аподпомагане, които да не са на калпак.

"Сегашният механизъм не кара никого да пести енергия и се изкривява пазарът, а инфлацията у нас е по-голяма от европейската", отбеляза единствено Георги Самандов от най-новия участник в парламентарния живот – партията "Български възход".

"Да не наддаваме пред работодателите за най-ниската цена. 16 млрд. лв. искате да преразпределите през ФСЕС, който има други ангажименти", призова той и отбеляза, че няма механизъм, по който да се проследи как предоставяната на бизнеса помощ се отразява в цените на предприятията. Според него това не става и бизнесът хем получава помощта, хем вдига цените си, което се отразява на инфлацията и в крайна сметка потребителите са потърпевши.

Венко Сабрутев от "Продължаваме промяната" призова да се отложи решението по предложението на ГЕРБ с идеята да се възложи на Министерството на енергетиката да изготви план-сметка с очакваните приходи от прилагането на регламента за свръхпечалби, за да се изготви адекватно предложение за таван на цените. "Става въпрос за милиарди левове и НС трябва да вземе информирано решение, не просто да се натисне едно копче", отбеляза той, но предложението му не беше одобрено и предстои окончателното ѝ разглеждане в пленарна зала в четвъртък.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. naska22georieva
    #4

    Радвам се, че ще има предложени компенсациите за фирми, болници, училища и други небитови потребители и се надявам, в най-скоро време да се помисли и за битовите потребители на природен газ, който държавата винаги оставя някъде назад, защото тези на останалите енергоизточници се разглеждат приоритетно. Държавата направо си закъсня, вече трябваше да са приети дори.

  2. Вал Килмър
    #3

    Положението е, бизнесът хем получава помощта, хем вдига цените си.

  3. Вал Килмър
    #2

    Сега да видим вечно плачещите бизнесмени дали ще намалят цените на своите продукти, след като разходите им за електроенергия ще спаднат с 50 лв. на МВтч. А дано, ама надали.

  4. someone
    #1

    За кой, за кой бизнес помощи? За тоя на другаря Велев и сие, дето квичеше като заклано прасе, спeZиално за рушняшки гаZ ли?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.