Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пак ще се променя начинът за определяне на концесионните такси

0 коментара
Пак ще се променя начинът за определяне на концесионните такси

Нова промяна в методологията за образуване на годишните такси, плащани от концесионерите на държавата за добив на подземни богатства, предвижда Министерството на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на парламентарния контрол в петък.

В отговор на въпрос на депутата от “Атака“ Борислав Стоянов за корупционен договор между Министерски съвет и фирма "Болкан минерал енд майнинг", собственост на канадската "Дънди прешъс метълс", за 30-годишна концесия на златодобив край Крумовград, Трайков изрази мнение, че в момента част от концесионните такси за добив на подземни богатства не изглеждат обосновани като размер. Според направени през 2007 г. поправки в методологията за определяне на концесионните такси за добив на подземни богатства при металите се прилага плъзгаща скала от 0.5 до 4 процента от печалбата на концесионера според пазарните цени на съответните метали. При строителните просто размерът бе увеличен двойно, а на пясъка – трайно.

Преди дни евродепутатът от “Атака“ Слави Бинев заяви, че ще алармира Брюксел за пладнишки обир на държавата от страна на “Дънди“

Трайков обясни пред депутатите, че в момента се разработва стратегия за развитие на минната индустрия и ще бъде извършен анализ на нивата и методологията при определяне на концесионните възнаграждения у нас и в останалите страни - членки на ЕС. Тези анализи ще послужат за промяна в действащата нормативна уредба, така че концесионните възнаграждения да бъдат заложени в нормативен акт с ранг на закон, каза икономическият министър.

Той обясни още, че предоставянето на концесията за залотодобива край “Крумовград“ е законно, но решението на Министерския съвет за даването на 30-годишното разрешително се обжалва от община Крумовград и от сдружение "Балкани" и затова те още не е влязло в сила и няма сключен договор с инвеститора.

Трайков допълни, че в момента върви процедурата по общественото обсъждане на оценката за въздействие върху околната среда на проекта, част от която е и оценката за съвместимост на бъдещото предприятие с изискванията на екомрежата НАТУРА 2000, чиито зони се засягат от инвестиционните намерения на “Дънди“.

По време на публичните дискусии, които започват на 11 юли и ще продължат до 22 юли в три селища от региона и в Крумовград, хората могат да изразят несъгласие със започването на добива. При условие, че исканията на жителите в околността са законосъобразни, няма да се даде положително решение по ОВОС и съответно да се стигне до разработване на добив от златното находище, допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.