Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пак спорове дали парниковите газове на ЕС да намалеят с 20 или 30%

8 коментара
Пак спорове дали парниковите газове на ЕС да намалеят с 20 или 30%

Конференция на ООН по въпросите на климата започна в германския град Бон в понеделник, но Европейският съюз още няма изчистена позиция дали ще се ангажира с намаление на изхвърляните парникови газове в атмосферата с 20 или с 30 процента до 2020 г., предадоха световните агенции.

Форумът, в който участват представители на 185 страни, ще продължи до 11 юни. Това е най-голямата международна среща по въпросите на климата след конференцията в Копенхаген през декември 2009 година, когато делегатите не успяха да се споразумеят за твърди мерки за борба с климатичните промени, отбелязва Ройтерс.

В началото на конференцията следва да бъде определена рамка за обсъжданията преди срещата на високо равнище в Канкун, Мексико, през ноември 2010 година, посочва ДПА.

Според плана на организаторите се предвижда да бъдат разгледани ключови подробности по възможното споразумение като прехвърлянето на "зелени" технологии към развиващите се страни с надеждата да бъде избегната безизходицата, до която се стигна при преговорите в датската столица.

В понеделник отново се проявиха различията между бедните и богатите държави, след като няколко страни от Латинска Америка заявиха, че не могат да започнат преговори по новия документ.

Според САЩ новият текст не е разработен като основа за бъдещи преговори, а Южна Африка заяви, че документът поставя твърде много ограничения на развиващите се страни.

Латиноамериканските държави, сред които Боливия, Венецуела и Куба, посочиха, че новото предложение поставя твърде силно ударение върху споразумението от Копенхаген, на което те се противопоставиха през декември.

Споразумението от Копенхаген предвижда покачването на световната температура да бъде сведено под 2 градуса по Целзий спрямо температурните равнища от прединдустриалната епоха, но не посочва как може да бъде постигната тази цел, припомня Ройтерс.

Според публикация на еврокомисаря по климатичните промени за икономическите ефекти, ако се приеме 30-процентното намаляване на въглеродните газове, което би струвало 81 млрд. евро на година., т.е. само 11 млрд евро повече отколкото при заложените 20 на сто, коментира в София Меглена Кунева, политически съветник на заместник-председателя

на ЕК Сийм Калас. Тя взе участие в конференция "Енергийната революция - коя страна на барикадата ще изберем?", организирана в парламента.

Кунева изрази притеснение доколко Европа може да докаже, че е лидер що се отнася до инвестирането в цел от 30 на сто свиване на въглеродните емисии. Днес най-голям инвеститор в чиста енергия - 230 мрлд. долара, е Китай, следван от САЩ - с 80 млрд. долара, ЕС е на 3-то място - 27 млрд долара, посочи тя.

По думите ѝ, за постигане на целите на ЕС трябва да се инвестира в т.нар. интелигентни мрежи, които позволяват по-ефективното управление на произведената от алтернативни източници енергия чрез прехвърляне на товари при евентуално свръхпроизводство в други държави.

Ако Европа тръгне по този път, ще има нужда от изграждането на 100 000 вятърни турбини, 5 000 кв. км. слънчеви панели. Ще са нужни и нови 100 ядрени централи, ако до 2050 г. на стария континент има 40 процента възобновяеми източници.

Меглена Кунева акцентира върху нуждата от динамична икономика и сигурност на доставките.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. наблюдател
    #10

    Виж критичен анализ вhttp://ej.ru/?a=note&id=9998и в продълженията на статията.

  2. ecosapiens
    #9

    да попита който и да е експерт ! Но, нашите публични "личности" са твърде "горди", за да се унижават да питат който и да е...

  3. sladur
    #8

    kureva, kurevaaaa!

  4. Рони
    #7

    Това имат в тиквите събралите се "експерти" от калибъра на Кунева.Жалко ама факт, сегашната криза в ЕС е резултат от подобни "решения"."...динамична икономика и сигурност на доставките." - това означава НИКАКВИ ВЕИ, защото ВЕИ-тата са скъпи, неефективни, вредни и най-вече НЕСИГУРНИ!!!

  5. Сийм Калас
    #6

    Кунева е младо и неопитно, бърка политическите компетенции с енергийните ! Smart Grids разчитат на топ-комуникационно-информационните средства за много по-ефективно обслужване на местни, локални производители на енергия. Те могат и да не бъдат изцяло "зелени", каквито ще бъдат в бъдеще, във вече обозримото бъдеще !

  6. Plovdiv
    #5

    Перките ни разказаха играта период на експлоатация 15-20 години след това купуваме нови със заеми ор евробанки токът го купуваме задължително на завишени цени докога дебилите от Герб ще отлагат АЕЦ-а само защото е руски

  7. Сийм Калас
    #3

    Todays power grid is composed primarily of central generating stations and electromechanical power delivery systems operated from control centers. However the system is transforming itself into a smart grid that integrates a multitude of distributed energy resources, uses solid state electronics to manage and deliver power, and employs automated control systems. The power industry, trailing behind other economic sectors already revolutionized by computerization (e.g. retailing and manufacturing),

  8. Курчатов
    #1

    Правилно казва Кунева (друг въпрос е, че вероятно го е чула отнякъде), че за намаляване на въглеродните емисии трябва да се строят нови ЯЕЦ. Те наистина са без емисии на въглеродни газове, защото не горят органични горива!Та преди да плюете, се ограмотете!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам