Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пак ускоряваме строежа на газовата връзка със Сърбия

3 коментара
Пак ускоряваме строежа на газовата връзка със Сърбия

С цел ускоряване на дейностите по изграждането на връзката между газовите системи на България и Сърбия, двете страни ще подпишат меморандум за разбирателство по проекта като документът ще е продължение на сключеното на 14 декември 2012  г. споразумение за строежа на интерконектора. Това реши кабинетът на заседанието си сряда, упълномощавайки енергийния министър да подпише документа. Това ще стане през този месец, уточниха от енергийното ведомство.

Новият документ отразява актуализираните технически характеристики, изменени в резултат на изготвените през 2015 г. подробен устройствен план - парцеларен план, и технически проект за българския участък, както и съвместна пътна карта за изпълнението на проекта, представена на Европейската комисия през септември 2015 г., допълват от Министерския съвет.

През декември 2015 г. приключи първият етап от реализацията на проекта за построяването на 60-километровото трасе на българска територия, което ще тръгва от Нови Искър край София през Перник до Калотина, за да се свърже със сръбския участък, който ще се реализира от "Сърбиягаз". Също така е направена оценка на терените, които трябва да бъдат отчуждени за строежа на тръбата, чийто капацитет се планира да е 1.8 млрд. куб. м годишно с възможност да стигне 5 млрд. куб. м.

Първата фаза на интерконектора бе финансирана от Оперативна програма "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“ 2007-2013 г. За втората фаза на проекта за изграждането му е предвидено директно отпускане на пари по Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020. До края на 2015 г. за проектирането на българското трасе са изхарчени близо 3.5 млн. лв. Общата стойност на проекта за българската част от трасето е 92 642 361 лв. по данни на енергийното министерство от преди година.

Това ще е вторият опит за ускоряване на реализацията на газовата връзка, която се счита, че ще увеличи възможностите за диверсификация на енергийните доставки у нас, след като това бе договорено през май 2015 г.

Плановете бяха газовата връзка да заработи в края на 2018 г., но това надали ще се случи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #3

    Интерконектори добре, ама кой ще ги пълни? Дали не е пак зловещата Русия? И при една климатична (не ми се мисли за политическа)криза като сегашната, когато всички балкански държави спряха износа на ток, какво ли ще стане с тези интерконектори? Май всеки ще се спасява поединично - ако има как и с какво...

  2. Лизи Гугуткова
    #2

    Сенатори от Демократическата и Републиканската партия в американския сенат подготвят нов проектозакон.Общо с проекта са ангажирани десетима сенатори-Джон Маккейн и съперника на Тръмп в първичните избори Марко Рубио. Мерките, наречени „Закон за противодействие на враждебните действия на Русия“, целят да ограничат съществено възможностите за сътрудничество на американския бизнес с руски компании, подчертава WSJ.Най-сериозните ограничения обаче се очаква да бъдат наложени върху инвестициите в руския нефтен и газов сектор. " Bloomberg TV Bulgaria

  3. Лизи Гугуткова
    #1

    Новите санкции се очакват от рашките и те усилено анализират "нероден петко",как ще им се отрази.
    За "газпром" "теоритично са "слабо опасни"
    за проекти "Северен поток-2" и "турски поток";
    "Реално може да доведе до разпространението на санкции на инвеститори от трети страни - по-специално тези, които се отнасят до проекти ,в които европейските компании участват. "
    Риски для трубы
    По мнению экспертов, теоретически американские санкции могут создать дополнительные риски для строительства "Северного

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.