Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пакетни енергийни сделки с Русия са гибелни

28 коментара

Българското правителство да не се съгласява на пакетно разглеждане на енергийните проекти с участието на Русия и особено на евентуална сделка “газ срещу АЕЦ “Белене“, предупредиха в четвъртък председателите на Българския енергиен форум Иван Хиновски и на Балканската и Черноморска петролна и газова асоциация (БЧПГА) Валентин Кънев, коментирайки разговорите от преди ден между премиера Бойко Борисов и руския вицепремиер Виктор Зубков.

“В никакъв случай не бива да се свързва цената на газа и цялата политика по доставките на природен газ на страната с други проекти. Това би било гибелно“, заяви Хиновски пред БНТ.

“Това е непродуктивна, непазарна и много лоша практика, подобна на “газ срещу флот“ в Севастопол и в Беларус, в която имаме понижение на цената за сметка на включване в някакъв митнически съюз“, коментира от своя страна Кънев.

Според него да се договаря цена за газа според това дали ще има “Белене“ или друг проект е “много отрицателно, дори вредно“.

Това становище на енергийните експерти коренно се различава от мнението на президента Георги Първанов, който в сряда изрази задоволството си от това, че преговорите с Русия за газовите доставки и по енергийните проекта съвпадат. “Нещата вървят пакетно и би могло да се лавира така, че се извлече максимална полза за нас българите”, каза държавният глава преди ден.

Кънев обаче смята, че цените на газа трябва да се регулират от пазара, не да разчитаме само на това, че ще се договорим по-ниски цени с Русия, тъй като спотовият пазар е с по-ниски цени. В момента той е на “две или на три нива по-ниско от това, което ни се доставя по единствената тръба с Русия“, заяви експертът.

Затова, по думите му, трябва да отворим мрежата си към другите източници на доставка, за да сме по-гъвкави и независимо от обвързване на газовите цени с други неща.

И той, и Хиновски смятат, че когато “Булгаргаз“ сключи директен договор с търговската фирма на “Газпром“ - “Газпром експорт“, цените за вътрешния пазар биха паднали. Според шефа на Българския енергиен форум поевтиняването може да е в порядъка на 20 процента

Според Кънев ефектът от отпадането на посредниците ще се усети в цените в дългосрочна перспектива, отражението няма да е моментално.

Абсурдно е в “Газпром“ да не знаят структурата на българските цени, след като имат акционерно участие в “Овергаз Инк.“, коментира Хиновски. Той определи учудването на Зубков от плащаните от българите суми за газ като “кокетничене от руска страна, тип загриженост за българския потребител“.

Шефът на БЧПГА обясни също така, че цитираните от Зубков крайни цени на газа са тарифите на газоразпределителните дружества за домакинствата, а те не са представителни за газовия пазар в България, тъй като битовите потребители са консумирали между 10 и 15 на сто от газа в страната.

В същото време Кънев коментира, че по-високите продажни цени на газоразпределителните дружества са затова, че трябва да поддържат доста високи инвестиционни разходи за развитие и поддържане на мрежата. Когато се доставя до потребител с малка консумация, каквито са битовите, разходите са много по-големи, допълни той. Според него маржин от 60 долара е минимумът, за да може да съществува една газоразпределителна компания.

Кънев обаче определи като много високи цените, поддържани от “Овергаз“ на пазара и “всъщност това е една от причините да се задържа развитието на битовото потребление в България“.

В “Овергаз“ половината акционерно участие е на “Газпром“. Компанията продава на “Булгаргаз“ около 70 на сто от общите количества руско синьо гориво, след това купува от държавния обществен доставчик и доставя на 80 на сто от крайните потребители на суровината вътре в страната.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mimi
    #31

    Поканете европейски инвеститори да построят завод за втечнен газ в пристанището на Бургас и ще се справим с проблема.

  2. Морския
    #30

    Тея двамата са едни от деструкторите на българската енергетика!Иванчо със съветите си закри 4 блока в Козлодуй, реве срещу Белене, агитира за американски атомни блокове ама последните не са одобрени като техническо решение от ЕС, шари из възобновяемите енергоизточници и сега се е захванал с газта. Жална ни майка.Втория дори не знае че 9% са битовите консуматори

  3. Ем
    #29

    Газпром продава на собственото си дружество Овергаз след това Овергаз продава на Булгаргаз след което пък Булгаргаз продава на другото дружество на Газпром ОвергазИнк което пък го препродава на крайните потребители в България. Газовия октопод задушава България от всякъде и името му е ГАЗПРОМ.

  4. sam
    #28

    obrazovanie. Ottuk na tam vseki ste gi laje i manipulira.

  5. неуморнолуд
    #27

    е полезен за бита и вашето здраве!Прави са неуморните капиталистически другари. Багати, значит са прави..."Според експерти от браншаПакетни енергийни сделки с Русия са гибелниВисоките сега цени пречат на битовата газификация"

  6. simeon
    #25

    И с тая Москва - също! Нека си пламти и си тупти като огнено сърце - да топли пияните людоеди и мародери...и техните български слуги!

  7. Славянска душа
    #24

    Откъде ще ви дойдат енергоносителите бе аланкоолу

  8. Пишман експерт
    #23

    Не само посочените!

  9. mimi
    #22

    Нищо ни пречи да обявим проучване за строеж на терминал за втечнен газ.Турция се страхува от замърсяване с нефт от танкерите.Освен Катар има и много други държави около нас с големи запаси на газ като Египет и Азарбейджан.

  10. ceci_
    #21

    Оценявам чувството ти за хумор.. но има поне два въпроса:1. 20г.н.в. Европейскиот Инвеститор пасува и не вярвам да има сила която, да го накара да направи българите богати.2. Турция иска да ограничи количеството танкери с нефт преминаващи Босфора, какво би попречило на по-късен етап да го направи и за газовите?3. Катар реши да намали производството на втечнен газ защото не го удовлетворяват текущите ценови равнища. Как мислиш дали това би се отразило по някакъв начин на цената на спотовите пазари?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.