
Новият състав на Върховния съд на Пакистан отхвърли пет от шестте възражения, които оспорваха законността на избора на Первез Мушараф за президент на страната, предадоха световните агенции в понеделник. По думите на генералния прокурор Малик Кайюм тези жалби са били главните препятствия по пътя за утвърждаването на Мушараф като държавен глава, предаде Ройтерс. Последната жалба ще бъде разгледана в четвъртък - 22 ноември.
Предишният състав на Върховния съд отказваше да признае Мушараф за президент на Пакистан. Основната претенция се състоеше в тълкуването, че участието му в изборите в началото на октомври е незаконно, тъй като е военнослужещ, което е забранено от пакистанската конституция. Мушараф обеща да напусне поста си на главнокомандващ армията, веднага щом президентството му бъде обявено за законно.
Заради проблема с произнасянето на съда по законността на президентските избори, Мушараф въведе на 3 ноември извънредно положение в страната, разпусна Върховния съд и суспендира конституцията. Той обясни това свое действие с вмешателството на магистратите н политиката на страната и нарастващия ислямски екстремизъм.
Ден по-късно президентът, който дойде на власт преди осем години с военен преврат, уволни седем от 11-те съдии, които отказаха да положат клетва за вярност. Сред освободените бе и председателят на Върховния съд Ифтикар Мухамад Чаудри, който от март миналата година се бе превърнал в символ на противопоставянето на режима. Оттогава някои от уволнените съдии, сред които и Чаудри, са под домашен арест.
Въвеждането на извънредно положение в Пакистан бе последвано от масови опозиционни протести, съпътствани от мащабни арести, като дори завърналият се в страната от изгнание бивш премиер Беназир Бхуто бе поставена под домашен арест. Тя и другият екс министър-председател Наваз Шариф като лидери на опозиционните партии се договориха да обединят усилията си и съвместно да искат оставката на Мушараф от всичките му постове.
В неделя Мушараф обяви, че парламентарните избори, които се очертаваше да бъдат отложени с година, ще се проведат на 8 януари 2008 г. той обаче не уточни дали ще бъде отменено извънредното положение, за което настоява както опозицията, така и международната общественост, начело със САЩ.
Днешното решение на Върховния съд в новия му състав от съдии, които са положили клетва при суспендирана конституция, ще задълбочи политическата криза, коментира АФП. Опозицията и международната общност подозират генерал Мушараф, че запазва в сила извънредното положение, за да спечели без проблеми предвидените за началото на януари парламентарни избори, отбелязва агенцията. Вотът обаче може да бъде бойкотиран от Бхуто и други опозиционни лидери, ако извънредното положение в страната остане.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент