Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пакт за падение

В ЕС се увеличават проблемите, свързани с бюджетния пакт

12 коментара
Пакт за падение

Новият бюджетен европейски пакт, одобрен тези дни от Европейския съюз, отново е под въпрос. Швеция и Чехия заявиха, че трябва да изучат добре проекта, преди да се съгласят с него и ЕС не може да им налага времеви рамки. Протести имаше в Полша. Курсът на еврото спадна до 11-месечен минимум спрямо американския долар.

На борсите във вторник курсът на единната европейска валута падна до равнището си от януари 2011 година, като се разменяше за 1.3009 долара за евро в Ню Йорк. В Токио нещата бяха малко по-добре – 1.3035 долара за евро. На руската валутна борса курсът на еврото през първите минути в сряда спадна с 31 копейки – до 41.42 рубли, доларът се покачи с 21 копейки – до 31.79 рубли.

Инвеститорите се притесняват от перспективата за по-нататъшно спадане на основната процентна ставка от Централната европейска банка. Миналата седмица тя бе свалена от 1.25% до 1%.

Надеждите са, че поддръжка на еврото ще окаже "бюджетният пакт”, одобрен от ЕС в Брюксел в края на миналата седмица от 26 от 27-те държави от съюза, не се оправдаха. Отказът на Великобритания да подпише документа все повече безпокои властите на Европейския съюз. Президентът на Евросъюза Херман ван Ромпой предупреди, че това ще създаде трудност за ратификация и реализация на пакта: сега е необходимо да се разработи и подпише отделно споразумение между 26 страни. И, което е още по-опасно, всяка страна може да се откаже от подписването на договора в последния момент.

Швеция, която първоначално също отказа да подпише пакта, а след това все пак се съгласи, сега отново предизвиква опасения.

"Ние сме длъжни добре да разгледаме това, с което сме се съгласили", заяви министърът на финансите на Швеция Андерс Борг. "Очевидно е, че Швеция няма да встъпи в коалиция при тези условия, като на 17-те страни от еврозоната”, каза той.

Правителството на Чехия, която също първоначално беше против, заяви, че иска да преразгледа документа. Министърът на финансите на Чехия Петър Нечас подчерта, че ЕС не може да слага краен срок за разглеждане на документа за нечленовете на еврозоната.

Протестните настроения обхванаха и страни, които веднага се бяха съгласили с "пакта”. Във Варшава миналата вечер хиляди хора излязоха на митинг с лозунги "Ние искаме независимост, а не евро”.

Във вторник поляците си спомниха жертвите от въвеждането на извънредното положение преди 30 години, което съхрани комунизма в страната за още 8 години. Демонстрантите направиха паралел с ЕС - новият бюджетен пакт може да ги лиши от неотдавна придобитата независимост.

"Трудно е да си представим положителния сценарий на еврото”, признава анализаторът от Изследователския институт Gaitame.com Кумико Гервайс. "Много хора просто се измориха от събитията в еврозоната”, каза валутният експерт на RBS Global Banking & Market Робърт Синч.

Напълно е възможно курсът на еврото да спадне до 1.25 долара през следващата година, смята директорът по инвестициите в Schroders Investment Management Алан Браун. "Попитаха ме по повод на петъчния конгрес на ЕС дали това е очаквано или съм бил разочарован. Аз отговорих: да, това е очаквано и да, аз съм разочарован” каза той. От Barclays Capital уточняват, че 1.25 долара за евро е ориентир за юни 2012 година, тъй като след година курсът може да е 1.20 долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Нека ги разгледат, разумни промени са ок, ама Германия няма да позволи изключения, както не позволи това на Великобритания. Или вскички го приемат, или всеки си хваща своя път, хехе. За нас ще е загуба, щото както някой писа надолу, бая пари идват оттам. Гърците ако не друго си оправиха инфраструктурата и сума ти неща и това ще им остане дори и да фалират.

  2. Анонимен
    #11

    Анализаторите, които се занимават със сегашната криза, разглеждат проблема единствено от финанова гледна точка. Тъй като финансите са само някакво емоционално модулирано отражение на реалните икономически проблеми, истинските причини за кризата остават извън полезрението. А те са: безизходица в научната и технологичната област, отсъствие на реални иновационни продукти. Разните усъвършенствани телефончета, вятърна, био и слънчева енергетика не водят до реален ефект.

  3. Анонимен
    #10

    как не жие а срам да говорите срещу ЕС?? толкова пари доидоха... кои ни е дал нещо досега, или те ни дават ние се дарпаме... егати и народа...

  4. Анонимен
    #9

    тука има много комунисти...

  5. Анонимен
    #8

    Не само прасета - с...и! Пишат "мнения" във форума няколко редактора на сайта!

  6. Анонимен
    #7

    Медиапул са свини - е------и! Трият това което не им харесва!

  7. Анонимен
    #6

    До 5: Повтаряш се байно. Аз се опитах преди да ти кажа, че и на капиталистите не всичко им е наред, ама ти не разбра. Номенклатура има и в капиталистическите държави. Има и затворени професии. Опитай се да станеш например шофьор в градския транспорт в голям град на северна Амери. Знаеш ли колко време ще чакаш... може и да не дочакаш. Истината е някъде по средата. Социален, справедлив капитализъм. Пазарна икономика, ама със социални дейности. С регулиране - там където е необходимо - здравеопазването например. Не всеки може да си плати скъпи процедури, животоспасяващи. А не може да се остави богатия да живее а бедния да умре. Нали така?

  8. Анонимен
    #5

    "Световната икономика и тази на България е пред разпад, факт който заплашва и държавността в България", твърдят "вещи" лица. На комунистите все им се привижда "разпад" на капитализма както и неговата гибел. Откакто са се пръкнали на този свят говорят все за неибежната гибел на капитализма, за гробокопачи на капитализма. В гроба обаче, който те копаеха за капитализма, паднаха те самите, а тяхната социалистическа система изчезна "яко дим". Световната капиталическа система и в частност европейската

  9. Анонимен
    #4

    Още през 1971 го бяха отписали, №1. :-))) Затова и №2 истеризира така (и се мъчи да размива) - щото пак "плановото комунистическо стопанство" се е оцвъкало (и в СССР, и в Иран) и пак трябва да разчитаме, че САЩ ще измъкнат и Европа покрай себе си.

  10. Анонимен
    #3

    "Дойде кат аслан, тръгна си кат насран!" - това е ЕС, огънал се под призраци като "референдум", "вето", "прозрачност"... Иначе Иран е мазол на ЕС, който си няма и военен бюджет. Изобщо - 6ОW здрач,путинче 1...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.