Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Палатков лагер пред парламента заради пенсионната реформа

28 коментара
Палатков лагер пред парламента заради пенсионната реформа

От КНСБ обявиха в петък, че започват протести с палатков лагер пред парламента от другия четвъртък, когато се очаква да започне обсъждането в комисии на промените в пенсионната система. От синдиката призоваха всички свои членове и гражданите на национален протест на 7 октомври.

"Някой ни е опрял пистолет в челото и в тази ситуация не можем да водим преговори, трябва да премахнем пистолета", коментира вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров. Синдикатите от няколко седмици настояват промените в Кодекса за социалното осигуряване да бъдат изтеглени от парламента.

От КНСБ поискаха и другия голям синдикат – КТ “Подкрепа“ - да се присъедини към протестите. По-рано през деня обаче президентът на “Подкрепа“ Константин Тренчев коментира, че решение за национален протест трябва да дойде от структурите на синдиката. По думите му решение щяло да има на 28 септември, когато се събира ръководният орган на синдиката. От КНСБ обаче настояха “Подкрепа“ да изтеглят за по-рано решението си, за да могат да съгласуват общи протестни действия.

Какво предвижда пенсионната реформа?

Внесените в парламента промени в Кодекса за социалното осигуряване предвиждат за най-масовата трета категория труд от началото на следващата година нужният стаж за пенсия да се увеличава с по една година до 2013 г. и в края на периода мъжете ще могат да се пенсионират след 40 години стаж и навършени 63 години, а жените - с 37 години стаж и при навършени 60 години.

За работещите при първа и втора категория труд възрастта за пенсиониране ще бъде увеличена плавно от началото на следващата година с две години. За жените с първа категория труд възрастта се вдига от 47 на 49 година, а за мъжете - от 52 на 54 години. За жените с втора категория труд възрастта се вдига от 52 но 54 години, а за мъжете - от 57 на 59 години.

Привилегированите досега професии като полицаи, военни и учители също не са подминати от промените. За полицаите, военните, следователите и служителите на ДАНС стажът се вдига поетапно с по една година от 2011 до 2013 година като в края на периода те ще се пенсионират след 28 години стаж, от които 18 г. и 6 месеца трябва да са в системата.

За учителите стажът също се вдига с три години поетапно. Така през 2013 година учителите ще излизат в пенсия на 60 години и след 33 години стаж, а учителките на 57 години и след 28 години стаж. До 31 декември 2020 г. възрастта за пенсиониране на учителите няма да се пипа.

От КНСБ смятат, че повишаването на осигурителната вноска с два процентни пункта, каквито бяха нивата ѝ до миналата година, а не увеличаването на стажа и възрастта за пенсиониране, ще реши проблемите на пенсионната система. Тезата се подкрепя и от Тренчев, който коментира, че само с увеличение на вноската ще се повишат приходите в държавното обществено осигуряване.

Тренчев каза още, че структурите на “Подкрепа“ и КНСБ в добивната промишленост вече са съгласували позициите си и вероятно ще протестират заедно. Около 15 000 миньори вече са заявили готовност за протести.

КНСБ ще проведе информационна кампания как пенсионната реформа ще засегне работещите в различните отрасли хора.

По повод на обявените протести социалният министър Тотю Младенов коментира в петък, че в цяла Европа има протести и затова намеренията на синдикатите не го притесняват, “стига да водят към нещо по-добро за доходите на хората“. Според министъра няма основание промените в Кодекса за социалното осигуряване да бъдат изтеглени, както настояват синдикатите, тъй като измененита са били обсъждани достатъчно преди гласуването им от кабинета и внасянето им в парламента.

Все пак Младенов заяви, че е възможна промяна за работещите при първа и втора категория на труд между двете четения в парламента, като вместо предвиденото повишаване на възрастта бъде увеличен осигурителният стаж. Представители на тези категории като, например, миньорите вече обявиха, че обаче няма да приемат увеличението на възрастта да се замени с увеличение на стажа, тъй като и в двата случая това означава да не доживеят до пенсия.

Социалният министър коментира още, че нямало разногласия между него и финансовия министър Симеон Дянков за повишението на минималната работна заплата. Младенов е за това тя да се повиши от 240 на 270 лева, тъй като сега след облагането минималната заплата пада под прага на бедност от 211 лева. Преди ден обаче финансовият министър Симеон Дянков заяви, че минималната заплата ще остане сегашната и през следващата година.

Тренчев обаче подкрепи Младенов. "Синдикатът подкрепя идеята на социалния министър за вдигане на минималната работна заплата от следващата година на 270 лв., но има един негов началник, името му е Симеон Дянков, за който всеки лев в чужд джоб е лична обида и вероятно ще катастрофира държавата, ако го допуснем", коментира Тренчев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ...
    #29

    бе Миме!

  2. boby1945
    #28

    на шега на майтап....

  3. ???????
    #27

    че то тези нищо не ги притеснява. Щтот не могат да мислят, ако малко можеха сигурно биха се попритеснили .

  4. работещ
    #26

    Средната продължителност на живота в България е със 7-10 години по-ниска отколкото в останалите страни на ЕС.Влезте в сайта на Националния осигурителен институт и ще прочетете,че заетостта е 58,8%,а безработицата е 9,45%.Ами останалите 30% от българите къде са-в чужбина,трайно безработни?Младите кадърни българи бягат в чужбина,а ни връщат необразованите роми.Пенсионната и здравната реформа са геноцид.Младите го разбират и изчезват и са абсолютно прави,защото човешкия живот е единствен и трябва да се изживее с достойнство.

  5. baba cuculana
    #25

    Абе големи калпазани ще излязат тези от синдикатите.Стачка за това че ще се вдига пенсионна възраст.Че те да си я дигат и без това младите хора се омитат , тъй ,че вдигат не вдигат до края на това управление ще видим и края на цялата икономика .А пък и то при тази безработица и фалити , кои са тия работни места дето ще дават заетост .Прост да им се чуди на ъкъла човек , ама ней си .

  6. Заминаващ
    #24

    Аре чао.Който може да се изнася.

  7. жана д`арк
    #23

    желания и целен от правителството резултат - повишаване на осигурителната тежест. Наистина ли не се усещат, че попадат в капан, или въпросните "синдикати" за пореден път ще употребят протестиращите?

  8. цц
    #22

    си места.Това е борисовщината в действие.

  9. читател
    #21

    Тотю Младенов е един врачански лъжец глупав тъпанар.

  10. archi
    #20

    Защо ли нещо не вярвам на профсъюзите? Всъщност те винаги са с управляващите. Не им вярвам!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.