Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пълната съдебна реформа минава през промени в конституцията

Прокуратурата да се фокусира в наказателния процес без да се меси в политическия живот

4 коментара
Христо Иванов. Снимка: БГНЕС

"На централните политически въпроси на реформата не може да бъде отговорено без промени в конституцията. А централният политически въпрос на съдебната реформа е един – как да имаме прокуратура, която е ефективна, която е фокусирана наистина върху наказателното производство, и как тя да бъде достатъчно имунизирана от изкушения да се включва по един или друг начин в политическия живот и разпределението на властовия ресурс в страната."

Това заяви правосъдният министър Христо Иванов в понеделник пред БНР по повод събитията от края на миналата седмица, когато група депутати от ГЕРБ, начело с Цветан Цветанов, изненадващо внесоха свой законопроект за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), отразяващ изцяло вижданията на главния прокурор Сотир Цацаров.

В същото време Цацаров обяви, че е изтеглил представителите си от работната група, подготвяща законопроект за изменение на ЗСВ в правосъдното министерство, което бе изтълкувано от доста наблюдатели като координирана атака срещу актуализираната стратегия на Иванов за съдебна реформа. Самият той обаче отрече, че е бламиран. Същото направиха и управляващите от ГЕРБ и Реформаторския блок.

"Ние трябва да се придвижим колкото се може по-далеч от прокуратурата, която е безконтролна, която има свръхправомощия да се меси в гражданския оборот, в отношения, в които няма какво да прави гражданското обвинение. Намираме начин, без да компрометираме нейната професионална независимост, да я интегрираме в някаква система за демократичен контрол и отчетност. Подобни действия и кръпки не са в съгласие с този консенсус", коментира Иванов по повод идеите обвинители да могат да участват по граждански дела с държавен и общински интерес.

Според министъра прокуратурата трябва да се концентрира единствено върху дейността си в наказателния процес, както и да носи отговорност за несправянето с дела от особен обществен интерес.

"Когато и ако стигнем до следващата вълна пресконференции с или без шум, следваща вълна обвинения, задържания на лица от различни ешелони на властта, със страшна тежест ще се появи въпросът – какво виждаме ние. Дали този път става въпрос за нещо сериозно, или отново ще видим една кампания, която ще насити това лято с вестникарски заглавия и след три години на много по-задни страници на вестниците тези казуси ще угаснат и изтлеят в съдебните зали. Време е да си отговорим на въпроса – кой ще носи отговорност за несправянето с тези казуси, включително по законодателен път. Министерският съвет се ангажира много повече да се ангажира, да погледне в очите този въпрос, в рамките на своите правомощия", продължи Иванов.

Той все пак отбеляза, че макар според него съдебната реформа да може да бъде завършена изцяло само чрез конституционни промени, в момента липсва политически консенсус за подобна стъпка.

"По отношение на съдебната система – невинни няма. Нито в ръководството на съдебната власт, нито в парламента. Така че въпросът е все пак да стигнем до някакъв резултат. Очевидно няма политическа воля да се повдигне темата за промени в конституцията по достатъчно сериозен начин, но и има доста неща, които могат да се направят на законодателно ниво. Нека да ги свършим тях и вече ще видим от там нататък как продължаваме", посочи правосъдният министър.

По думите му "моята отговорност е да направя всичко възможно да има реформа – и дори това да не е пълната реформа, която трябва да се случи, да придвижим ситуацията от мъртвата точка, в която е".

Междувременно председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов също коментира темата, заявявайки, че правосъдният министър категорично не е бил бламиран с внасянето на паралелен законопроект за промени в ЗСВ. Той определи Христо Иванов като "изключително коректен" човек, който е много силно мотивиран да продължи напред.

"В петък аз съм разговарял с Христо Иванов, с министъра, а в четвъртък той се е чул и с Дани Кирилов, който е шеф на правната комисия, разговаряли са, и всъщност реално какъв е проблемът? Имаме внесен законопроект по изпълнение на стратегията за съдебната реформа, която е приета, пак повтарям, от българския парламент, защото България е парламентарна република, и всяка една от парламентарните групи по правилник за дейността на 43-ото Народно събрание и за всички предишни, имат законодателна инициатива", каза Цветанов пред бТВ.

Според него в случая не ставало и въпрос за надпреварване между отделни парламентарни групи – кой да внесе пръв предложения за съдебни реформи, както разтълкува действията им Христо Иванов миналата седмица.

"Вижте какво, надпреварване е, когато нямаш визия. А когато имаш визия и стратегия – ти изпълняваш съответната стратегия, която си я заложил в управленската си програма. Ако внимателно сте прочели управленската програма на ГЕРБ, там е заложено, че съдебната система се нуждае от реформи. ПГ на ГЕРБ изпълнява тази управленска реформа", обобщи Цветанов.

Колегата му от ГЕРБ Методи Андреев също декларира, че не вижда нищо притеснително в инициативата на партията да предложи промени на ЗСВ, отразяващи вижданията на прокуратурата за съдебна реформа.

"Трябва да е ясно, че идеята за правосъдна реформа, тази реформа, която в момента очакваме да се случи, стана с активното съдействие на групата на ГЕРБ. Защото, като най-голяма политическа сила в този парламент, нищо в този парламент съществено не може да се получи без групата на ГЕРБ да подкрепи съответното начинание. В конкретния случай беше преценено, че всъщност е излишно да се внася законопроект, който в голяма част дублира това, което правосъдният министър смята да внесе тази седмица и да не се губи парламентарно време, хората, които са подписали решиха, че най-добре, и след разговора с нашите коалиционни партньори, е да се направят тези промени, които са в законопроект между първо и второ четене", коментира Андреев пред Нова телевизия в понеделник.

В отговор на наблюдение от страна на водещите, че няма как да не направи впечатление, че подсъдимият Цветанов инициира внасянето на предложенията на главния прокурор в парламента, депутатът от ГЕРБ отбеляза, че "г-н Цветанов няма толкова голям проблем с прокуратурата, колкото със съда, така че трябва да ви кажа, че този проблем, според мен е доста измислен проблем".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alex
    #4

    Бедни ми, бедни министър Иванов не си ли разбрал, че като отрежеш една глава на ламята Олигархия на нейно место поникват две? Защото за да има олигарси и недосегаеми политици не трябва да има правосъдие...

  2. Колчо
    #3

    До Strobo Гиньо Ганев никога не е бил практикуващ юрист! Той винаги е бил подставено лице на комунистическата върхушка.Не случайно бе член на Държавния съвет на НР България по времето на Тодор Живков,а това можеше да стане само с личното одобрение и доверие на Живков. Той бе човекът,който в качеството си на "безпартиен" трябваше да защитава във ВНС вижданията и разработките на тогавашната комунистическа номенклатура,която прерастна с годините в червена олигархия! ДНЕШНОТО ДЕРЕДЖЕ НА БЪЛГАРИЯ Е РЕЗУЛТАТ ОТ ТЕЗИ РАЗРАБОТКИ И НАЙ-ВЕЧЕ НА ЗАМИСЛЕНАТА ОЩЕ ТОГАВА И РАЗПИСАНА В ПОСТКОМУНИСТИЧЕСКАТА КОНСТИТУЦИЯ СЪДЕБНА СИСТЕМА!

  3. анита хегерланд
    #2

    Най-добре се виждат проблемите, когато се свеждат до определена структура. Ако системата бъде построена по някакъв модел, който не отчита спецификата на елементите и връзките между тях, то ще се припокриват функции или ще се претоварват определени сегменти от нея. Пирамидалната структура е много стабилна и дава солидност и обвързаност на отделните елементи на съдебната система.

  4. strobo
    #1

    Както и да е голям юрист се оказва Гиньо Ганев, обеща в 1990 да направи чрез контитуцията Съдебната власт независима от политиканите и те ти направил го е!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.