Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пандемия? Рецесия? Не! Преди изборите в Полша гей правата отново са във фокуса

0 коментара
Анджей Дуда

60-годишната Маржена Латавец е твърдо решена да пренебрегне риска от коронавируса и да гласува на президентските избори в Полша в неделя, но не пандемията или първата икономическа рецесия в страната от три десетилетия са това, което я вълнува - майката на двама синове хомосексуалисти от Варшава иска да спре вълната от хомофобия, според нея стимулирана от държавата, за която тя донякъде обвинява настоящия президент Анджей Дуда.

"Не ме интересува дали (хомофобските изказвания) са цинизъм или израз на обикновена чиста омраза", каза Латавец пред Ройтерс и добави: "Не мога да приема, че някой възрастен, зрял човек може да говори така и да не носи отговорност за онова, което разпалват думите му".

На фона на причинения от пандемията икономически спад, който остави стотици хиляди поляци без работа, 48-годишният Дуда се стреми да се представи като гарант за правителствените социални програми, които спомогнаха да се намали бедността сред много поляци, и в същото време да мобилизира консервативната база с атаки срещу "идеологията" ЛГБТ.

Негов съперник в традиционно католическа Полша е центристът и кмет на Варшава Рафал Тшасковски, също на 48 години, който обеща да сложи край на езика на омразата и да защити онези, които са мишена на атаки.

Латавец смята, че в предизборната си кампания Дуда и националисткото правителство, което подкрепя, "де факто опрощават престъпленията от омраза".

Борещият се за втори петгодишен мандат Дуда заяви по-рано месец, че идеологията ЛГБТ е по-опасна от комунистическата, и обеща да се погрижи в държавните училища да се забрани обсъждането на каквито и да било гей права.

За националистката партия "Право и справедливост" (ПиС) подобна реторика е част от по-широка програма, насочена към насаждане на по-консервативни и патриотични ценности в обществения живот, които според нея са под заплаха от либералното западно влияние.

Сътрудници от предизборния щаб на Дуда казват, че обвинения като тези от Латавец са безпочвени и пренебрегват призивите му за уважение на всички граждани. Дуда твърди, че просто защитава моралния "гръбнак" на Полша, чиито корени са в европейската християнска цивилизация.

"Поколението на моите родители се е борило 40 години да се отърве от комунистическата идеология в училищата, така че да не бъде натрапвана на децата и мозъците на младежта да не бъдат промити, индокринирани. То не се е борило за това да позволим появата на нова идеология, която е още по-разрушителна", заяви той на митинг пред свои привърженици.

Трайната му преднина в социологическите проучвания обаче започна да се стопява през последните седмици, тъй като избирателите се разочароват от обвързаността му с ПиС, обвинена от Европейския съюз, че руши демократичните устои чрез политиката си в съдебната реформа.

Анкетите все още прогнозират победа на Дуда на първия тур на изборите в неделя с близо 40 процента от вота срещу 27 процента за Тшасковски. Изглежда обаче те ще се явят на балотаж на 12 юли като двамата водещи кандидати, щом никой не събере повече от половината от гласовете. Дуда спечели 35 процента, а след това 52 процента на двата тура на изборите преди пет години.

Тшасковски обяви миналата година плановете си да създаде гореща линия за юридическа и психологическа подкрепа за общността ЛГБТ и да осигури в училищата да има специалисти, които могат да помагат на такива деца.

Дългогодишен евродепутат от своята партия - центристката "Гражданска платформа", той се включи късно в предизборната кампания, заменяйки първоначалния кандидат, след като изборите, първоначално насрочени за 10 май, бяха отложени заради пандемията. По време на кампанията обаче Тшасковски избягваше въпросите дали ще подкрепи разрешаването на гей брака, което подчертава колко чувствителна е темата в Полша.

Вторият след Тшасковски в сондажите - независимият журналист католик Шимон Холовня, казва, че би позволил гей партньорствата и би ограничил участието на държавни лидери в църковни прояви, широко разпространено при управлението на ПиС.

"Не смятам, че Полша ще стане като Ирландия, но бих искал тя да бъде толерантна, светска държава", заяви пред Ройтерс Холовня, който някога е учил за свещеник.

Анкетите сочат, че Холовня вероятно ще спечели близо 9 процента от гласовете в неделя, но някои предположиха, че той би имал малко по-добри шансове да победи Дуда на балотажа на 12 юли, отколкото Тшасковски.

По-рано този месец Латавец и група други родители на деца от общността ЛГБТ организираха протест пред президентството във Варшава, за да призоват Дуда да промени езика си. След това 66-годишната Елжбета Мешчанска-Блашчик, чиято дъщеря е лесбийка, сподели, че според нея хомофобията в Полша е намалявала, преди ПиС да дойде на власт през 2015 г. "За мене най-важното е Дуда да загуби", каза тя пред Ройтерс. Дъщеря ѝ Александра Блашчик смята да емигрира.

"Нима не е по-лесно да замина и да живея в свят, в който да си хомосексуалист не е по-странно от това да си леворък?", обясни тя.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.