Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пандемията обръща и имотния пазар - търсят се големи апартаменти и къщи

3 коментара
Пандемията обръща и имотния пазар - търсят се големи апартаменти и къщи

Апартаменти с повече стаи, партерни жилища със собствен двор, къщи, вили и парцели близо до големите градове - търсенето на подобни имоти отчита ръст от началото на изолацията и ограничителните мерки, наложени от пандемията, сочат анализи на агенциите на недвижими имоти.

Като ограничи движението и превърна жилищата в домове и офиси, а и в място, където децата учат онлайн, коронавирусната пандемия накара много хора да поискат да заменят тесния си апартамент със селска къща край големия град или да купят жилище с повече стаи.

Докато доскоро най-търсени бяха двустайните жилища, сега най-предпочитани са имотите с три и повече стаи, отчитат от Адрес Недвижими имоти.

Новото явление се оформя като естествено следствие, произтичащо от условията на пандемия и промените в ежедневието на хората. Над 50 на сто от потребителите проявяват интерес към апартаменти с повече от две самостоятелни стаи.

Купувачите търсят усещане за простор и уединение, повече лично пространство, както и комфортна среда поради обстоятелството, че прекарват много време затворени у дома, коментират от компанията.

Според данни на Адрес се очертава и друга интересна тенденция, характерна за големите градове, разполагащи с живописни крайградски зони и удобна връзка с центъра.

Поради изнасянето на бизнеса в покрайнините на градовете много българи започнаха да търсят имоти именно в тези части. Като красноречив пример може да послужи Варна, където строителството вече е свързало напълно града с курортите наблизо, строи се евтино и много хора купуват имоти, за да живеят целогодишно и при нужда да имат бърза връзка с централните зони на града.

Тенденциите, които започнаха след настъпването на пандемията, продължават да бъдат актуални и към момента. Жилищният пазар продължава да привлича купувачи с цел собствено ползване и живот в по-качествена среда, в по-просторни и светли жилища.

Това обуславя засиления интерес към по-големи апартаменти, към жилища в затворени комплекси и сгради със собствен двор, към партерни апартаменти с тераса-двор, както и към апартаменти с големи тераси и гледки, коментират от Bulgarian Properties.

По данни на компанията през третото тримесечие на 2021 г. делът на закупените тристайни жилища вече е 38 на сто, двустайните са 46 на сто от закупените апартаменти, а делът на четиристайните се запазва на 10 на сто. Средната площ на закупените жилища е 90 кв.м.

И брокерите от Имотека отчитат повишаване на интереса към тристайните жилища - между януари и септември тази година 37 на сто от сделките са за такъв тип имоти при дял от 34 на сто за същия период на 2020 година.

Анализ на Imoti.net отчита силен интерес към къщи в районите около София, Пловдив, Варна и Велико Търново. Около София предпочитани са повечето села в радиус до 50 км от града, а около Пловдив и Варна - до около 30 км.

"Купувачите предпочитат оживени и добре уредени села. Около София най-предпочитани са селата в посока Самоков и Боровец. В Пловдив - селата към Родопите, а в районите на Варна и Бургас атрактивни са селата с лесен достъп до плажовете. Към този списък трябва да се добавят селата в Централния Балкан - около Велико Търново, Габрово, Трявна, Троян, Елена", коментира изпълнителният директор на Bulgarian Properties Полина Стойкова.

Засиленото търсене на къщи може да се обясни с възможностите, които предлагат този тип имоти в условията на извънредна епидемична обстановка - досег с природата, излизане на открито в собствен двор, чувството за свобода и спокойствие.

Още преди пандемията се наблюдаваше тенденция млади семейства да се ориентират към по-спокоен живот извън големите градове, а извънредното положение само катализира процесите, отбелязват специалисти в бранша и прогнозират продължителност на тенденцията.

По данни на Imoti.net, търсят се предимно готови къщи с двор, които да се превърнат във втори дом. Интерес има както към имоти за закупуване, така и за наемане. Има интерес и към имоти, които се предоставят без наем, но срещу поддръжка и грижа за двора и насажденията в него.

Нуждата да живеем по-широко и по-комфортно, особено във време на пандемия, е обяснима и с факта, че българите разполагат средно с 1,2 стаи при 1,7 средно за ЕС, средно с 25 квадратни метра на човек при 43 квадратни метра в ЕС, 41 на сто от българите живеят в пренаселени жилища при средно 17 на сто в ЕС.

Над половината от българите (55%) между 25 и 29 години, които са основни купувачи на жилища, живеят пренаселено. Данните бяха представени на състоялия се в края на октомври форум за недвижими имоти BalREc 2021.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  2. mediaman
    #2

    Идио тите антиваксъри мрат като мухи. На пазара излизат допълнително жилища, което сваля цената. Повече жилища и по-малко простаци.... боже колко много позитиви!

  3. joro
    #1

    Търсете, търсете, тренирайте за живот на северния полюс. Е, може да си инсталирате и слъчеви колектори...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.