Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пандемията сви българския износ с 8.8% през март

3 коментара
Пандемията сви българския износ с 8.8% през март

Общият износ на български стоки през март, когато Европа бе сериозно засегната от коронавируса, е намалял с 8.8 на сто спрямо същия период на 2019 г., сочат данни на Националния статистически институт (НСИ), обявени в сряда.

Търговията на страната за март 2020 г. е възлизала на 4.384 млрд. лв. Спад има и за тримесечието – 1.1 на сто по-малко са приходите от експорт. Стойността на изнесените стоки е била 14.06.6 млрд. лв.

Логично пандемията, при която бяха прекъснати много от логистичните и транспортни връзки в Евросъюза и света, се е отразила и върху вноса на стои у нас. За март спадът е 6.3 процента и стойността е 5.0215 млрд. лв., а за цялото тримесечие намалението е 1.1 на сто, а общата стойностна импорта е била 15.524 млрд. лв.

Общото външнотърговско салдо (износ FOB - внос CIF) е отрицателно както за март, така и за тримесечието. Общо за първите три месеца на годината вносът надвишава износа с 1.4614 млрд. лв., а за март салдото на минус 636.8 млн. лв.

От изнесените от НСИ данни става ясно, че по-сериозният удар върху износа ни е причинен от рестрикциите заради коронавируса спрямо страни, които не са членки на ЕС. В тези държави експортът през март се е свил с 8 на сто, а за цялото тримесечие спадът е 2.1 процента.

Основни търговски партньори на България са Турция, Китай, Обединеното кралство, Съединените американски щати, Сърбия, Руската федерация и Република Северна Македония, които формират 51.9 на сто от износа за трети страни.

Вносът на стоки в България от трети страни обаче не е толкова пострадал и през март се е свил с 1.7 на сто, а за цялото тримесечие – с 1.1 процента. Търговското салдо и в този сегмен е отрицателно – с 305.7 млн. лв. за март и с 1.2134 млрд. лв. за тримесечието.

Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Руската федерация, Турция, Китай и Египет.

НСИ изнесе и данни за търговията с ЕС, но само за първите два месеца и в тях реално не е отразено влиянието на мерките срещу коронавируса, въведени мащабно от март. Според статистиката експортът към ЕС за януари и февруари и нараснал с 4.3 на сто и възлиза на 6.3776 млрд. лв. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция, Белгия и Франция, които формират 70.3 на сто от износа за държавите - членки на ЕС.

Вносът на България от ЕС през периода януари - февруари 2020 г. се увеличава с 3.2 на сто спрямо същия период на 2019 г. и достига 6.2945 млрд. лв. (по цени CIF). Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Румъния, Италия Гърция и Унгария.

Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) на България с ЕС за периода януари - февруари 2020 г. е положително и е на стойност 83.1 млн. лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alexander Ivanov
    #3

    За март, който на практика е бил работен е 9%, значи за април сигурно ще бъде 80% , предполагам и за май

  2. Alexander Ivanov
    #2

    наивно е да очаквате от МУТРИ да вземат подобни мерки, те разбират само от далавери и заграбване. Просто на следващите избори хората трябва да отиват да гласуват ПРОТИВ тях.

  3. vladi_guetzov
    #1

    Жалкото е,че това което можем реално да произвеждаме не го произвеждаме и мечтаем за коли.В действителност само от земеделие и животновъдство може да изнасяме два пъти повече ,но не го правим.Може да отглиждаме бадеми ,киви , круши , райска ябълка , но почти нямаме производство.Може да отглеждаме плодове и зеленчуци ,но повече внасяме .Можем да отглеждаме птици , крави , свине ,овце,но броя и продукцията непрекъснато намалява.Държавата спи и не прави големи инфраструктурни проекти за да подсили

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.