Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пандемията в Европа: Рекордни над 700 хиляди нови случая за седмица

Правителствата на континента предприемат мерки с цел ограничаване разпространението на заразата

0 коментара
Пандемията в Европа: Рекордни над 700 хиляди нови случая за седмица

Световната здравна организация (СЗО) съобщи днес, че през изминалата седмица в европейските държави са били регистрирани над 700 хиляди нови случая с коронавирус, което е най-големият брой от началото на пандемията за седмица, предаде Асошиейтед прес.

Според организацията новите случаи в Испания бележат "значителен спад" в сравнение с предходните седмици. Но в Полша, отбеляза СЗО, броят на заразените и на починалите е скочил съответно с 93 и 104 на сто.

Генералният директор на здравната агенция на ООН Тедрос Аданом Гебрейесус каза, че СЗО разбира недоволството на хората от проточването на пандемията, но предупреди, че в случая "няма кратки пътища и сребърни куршуми". Според международната организация националната карантина е "крайно средство", когато правителствата нямат друг избор, но те трябва да използват повече целеви методи за възпиране на вируса.

Правителствата в цяла Европа правят точно това – предприемат различни мерки с цел да ограничат разпространението на заразата.

Британският премиер Борис Джонсън обяви за въвеждането на нова тристепенна система на ограничения заради коронавируса, която ще действа на територията на Англия. Според степента на заразяване с коронавируса районите в Англия ще бъдат означавани като зони с "нисък", "повишен" и "много висок" риск, което ще определи и мерките, които ще се въвеждат на местно ниво.

Новите мерки включват затваряне на част от пъбовете на фона на бързите темпове на разпространение на коронавируса в Англия. Ще бъдат затваряни пъбовете и баровете в районите с "много висок" риск. Към настоящия момент единствената зона с "много висок" риск е районът на Мърсисайд, като там също така ще спрат работа фитнес салоните, развлекателните центрове и казината, обяви премиерът. Ограниченията ще влязат в сила от 14 октомври.

"Трябва да действаме, за да спасим животи", каза Джонсън пред парламента снощи, като подчерта, че не иска нова национална карантина.

"Ако позволим на вируса да вилнее, то простата математика показва, че ще регистрираме не само ужасен брой на смъртните случаи, а и че нашата здравна система ще бъде връхлетяна от неконтролируема втора вълна, заради която нашите лекари и медицински сестри просто няма да могат да лекуват страдащите от други заболявания", изтъкна Джонсън.

Най-скорошните данни за разпространението на вируса показват, че то е много голямо в Северна Англия и в някои южни райони, заявиха британските здравни власти. Великобритания регистрира нови 13 972 случая на заразяване с коронавирус. Ден по-рано те бяха 12 872. Смъртните случаи от вируса вчера бяха 50.

Британските здравни власти обявиха днес, че ще подновят работата на три полеви болници, създадени през пролетта за пациенти с коронавирус. В страната има над 42 хиляди починали от Ковид-19, а от началото на пандемията бяха регистрирани над 604 хиляди заразени. Броят на приетите в болница пациенти с Ковид-19 в Англия е по-висок, отколкото беше по време на общата карантина, обявена в края на март.

Италианското правителство се сблъсква с обвинения за налагане на полицейска държава, отправени от потребители на социални медии, които използват хаштаговете #Stasi и #Orwell, за да осъдят новите мерки за справяне с коронавируса, предаде ДПА. През последните 24 часа и двата хаштага поместват в италианския Туитър публикации, свързани с негодуванието от новите ограничения върху социалните събирания, обхващащи и такива в домашни условия.

Правителството забрани всички празненства на закрито и на открито, с изключение на събирането на максимум 30 души след сватбена церемония, кръщене или погребение. Указът на премиера Джузепе Конте "силно препоръчва" да се избягват празненства в домашни условия и да се ограничават поканените на тях гости до шест души. Правителството изтъква, че когато хората посрещат гости у дома си, трябва да носят предпазни маски, за да се намали максимално рискът от зараза.

Крайнодесният опозиционен лидер Матео Салвини, който периодично се солидаризира със скептиците към коронавируса, е начело на бунта в социалните медии срещу новите мерки.

Италианското правителство предприе мерки след голям скок в броя на заразените - от 2000 дневно в края на септември до близо 6000 през последните почивни дни. Италия е сред държавите, най-тежко засегнати от пандемията. Досега са регистрирани близо 360 000 заразени, от които над 36 000 са починали.

Френската делегирана министърка към вътрешния министър Марлен Шиапа заяви, че правителство не изключва възможността да въведе вечерен час в някои градове като Париж, за да ограничи разпространението на коронавируса, предаде Ройтерс. "Всички възможности се проучват, нищо не се изключва", каза тя по телевизия Ел Се И на въпрос дали може да бъде въведен вечерен час.

Френските власти съобщиха, че вчера броят на лекувани за Covid-19 в интензивни отделения във Франция е надхвърлил 1500 за пръв път от 27 май.

Испания регистрира около 28 хиляди нови случая на заразяване с коронавирус от петък досега, предаде Ройтерс, като се позова на испанското здравно министерство. Общият брой на заразените с коронавирус в Испания е вече 888 968.

От петък досега са регистрирани нови 195 смъртни случая от коронавирус в Испания. Общият брой на починалите от вируса в страната е вече 33 124.

Чехия затваря баровете, ресторантите и клубовете от сряда, а училищата ще преминат на дистанционно обучение. До началото на септември броят на заразяванията с вируса в Чехия беше около 25 000, но оттогава рязко нарасна и вече наближава 120 000. Смъртните случаи надхвърлят 1000. Болниците започват да усещат този натиск, след като броят на пациентите се удвои от началото на октомври до над 2000.

Министър-председателят Андрей Бабиш каза, че приоритетът е болниците да могат да се справят със значителното увеличение на заразените пациенти. Правителството се опитва да избегне въведената през пролетта строга карантина, причинила огромни щети на икономиката. Мерките бяха облекчени през лятото, когато страната излезе от първата вълна на пандемията с по-малко случаи от западните съседи.

От сряда до 3 ноември се затварят всички барове, ресторанти и клубове, забранява се консумацията на алкохол на обществени места, налага се ограничение от максимум шест човека за обществени събирания и се въвежда задължително носене на маски на спирките на обществения транспорт.

Училищата ще бъдат затворени до 2 ноември и ще преминат на онлайн обучение. Единствено ще останат отворени училища за децата на лекари, медицински сестри и хора, работещи в спасителните служби.

Правителството каза, че училищата ще бъдат отново отворени на 2 ноември, но другите мерки ще бъдат разхлабвани в зависимост от епидемиологичната ситуация.

В белгийските области Люксембург и Валонски Брабант влезе в сила вечерен час като мярка срещу епидемията. Между 1.00 и 6.00 ч. в двете южни области ще бъде забранено излизането навън, освен за онези, които отиват на работа, до болница или за да помогнат на човек в нужда. Мярката се въвежда за две седмици, с възможност да бъде продължавана.

Белгийският национален противоепидемичен щаб съобщи, че дневният брой на установените новозаразени вече достига 4449 случая и има опасност да нарасне до 10 хиляди. Спрямо миналата седмица увеличението е със 79 на сто. Дневно в страната се правят над 40 хиляди изследвания, а броят на откритите нови случаи е около 11 на сто.

В област Люксембург (по югоизточната граница между Белгия и държавата Люксембург) се съобщава за ръст в броя на новите случаи със 172 на сто за последната седмица. За цялата страна нарастването на броя на новозаболелите е 89 на сто за седем дни. Най-често се заразяват хора от възрастовата група 20-29 години, но се наблюдава увеличение в броя и при заразените на 30-70 години.

Правителството на Нидерландия ще обяlи тази вечер нови по-строги ограничителни мерки, сред които евентуално затваряне на кафенетата и ресторанти, предаде Ройтерс. Кралството с население 17 милиона стана през последните седмици една от горещите точки в разпространението на коронавируса в Европа. Вчера бе регистриран рекорден дневен прираст от близо 7000 новозаразени. Сега Нидерландия е страната с най-голям брой инфекции на глава от населението в света.

Правителството на премиера Марк Рюте не желаеше да връща в сила ограничителните мерки, които биха навредили на икономиката, но е под натиска на здравни експерти да вземе мерки, които да предотвратят претоварване на здравната система.

За последното денонощие в Полша бяха регистрирани 5068 нови случая с коронавирус, съобщи днес здравното министерство, цитирано от Ройтерс. За втори път от началото на епидемията в страната бройката надхвърля пет хиляди на денонощна база. Първият път беше на 10 октомври, когато бяха обявени 5300 новозаразени.

В събота бяха въведени допълнителни ограничителни мерки заради постоянното нарастване на инфекциите през пет поредни дни. Новите мерки включват определени часове, през които възрастните могат да пазаруват и повишаване на финансирането за старческите домове.

От началото на епидемията в 38-милионната държава са регистрирани 135 278 заразени с коронавирус, от които 3101 са починали, а 82 004 са се възстановили. По данни на министерството към днешна дата в болнични заведения са настанени 5669 пациенти с коронавирус, от които 421 са под интензивни грижи. Заети са половината от леглата определени за пациенти с Covid-19.

Случаите в Русия нараснаха през изтеклото денонощие с 13 868 - нов рекорд за 24 часа от началото на пандемията. С това откритите досега случаи на заразяване в страната стават 1 326 178. В Санкт Петербург са установени от вчера насам още 557 случая, което е максимум за града от началото на пандемията. Москва с 4618 случая бележи максимум от 15 май досега.

Оперативният щаб за борба с инфекцията информира и за рекорден брой смъртни случаи заради коронавируса през последното денонощие - 244. Починалите до момента в Русия са общо 22 966. Активните случаи във федерацията са 271 427.

Ограничителните мерки във всекидневния живот ще се запазят, след като бъде разработена ефективна ваксина срещу коронавируса, заяви днес германският институт "Роберт Кох", цитиран от ДПА. Въпреки че е вероятно поне една ефективна ваксина да бъде въведена в употреба до 2021 г., остава малко вероятно тя да достигне до всички слоеве на обществото, пише базираният в Берлин институт за контрол на заболяванията в свой стратегически документ, достигнал до ДПА.

"Определени изменения", като спазване на дистанция, придържане към хигиенни правила, носене на маски, проветряване и пренасяне на дейностите, свързани със свободното време, на открито, ще останат да действат в обозримо бъдеще, се допълва в документа.

Германия регистрира днес 4122 нови случая на коронавирус за последните 24 часа, съобщи институтът "Роберт Кох". Предвид нарастващия брой на новозаразени се засилват призивите за въвеждане на единни и лесноразбираеми правила в рамките на децентрализираната система в Германия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.