Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паническо пазаруване затрудни плащането с карти

Българските производители: храна има за две години

2 коментара
Паническо пазаруване затрудни плащането с карти

Презапасяването на българите с храна, лекарства и стоки от първа необходимост започна веднага след като беше обявено извънредно положение в страната до 13 април.

Паниката беше предизвикана въпреки призива на премиера Бойко Борисов, че не е нужно хората да се презапасяват сa продукти.

Хранителните магазини, аптеките, бензиностанциите и банките остават да работят и няма да бъдат затваряни.

Очевидно това не беше достатъчно и се наложи министърът на земеделието Десислава Танева да доведе в Министерския съвет големите производители. В опит да успокоят населението те обявиха, че складовете са пълни и храна има за две години напред, дори и да спре всякакво производство.

Мерки в хранителните магазини с цел сигурност

Въпреки това магазините на хранителните вериги се напълниха с хора. С оглед съблюдаване на мерките за сигурност и предотвратяване на разпространението на заразата от коронавирус магазините въведоха някои ограничения.

По софийските улици например можеше да се видят хора, които се редят на опашки на разстояние пред аптеки.

В някои магазини бяха въведени ограничения за броя хора, които се допускат вътре в зависимост от площта на магазина.

На някои места се допускат едновременно от 5 до 30 души, като целта е те да могат да пазаруват спокойно, без да са на близко разстояние един от друг. 

Останалите клиенти изчакваха пред магазините.

В търговските обекти са разширени зоните за дезинфекция.

Масовото пазаруване доведе до срив в системата на плащанията с банкови карти. На няколко пъти през деня това не беше възможно, установи проверка на Mediapool.

Властта призова хората да не се поддават на паниката, защото струпване на големи групи хора на едно място повишава риска от зараза с коронавирус.

Производители: България има храна за две години напред

България има достатъчно храна за поне две години, затова паниката е излишна. Това обявиха министърът на земеделието Десислава Танева и представители на няколко браншови организации, които произвеждат основните хранителни продукти в страната, на нарочна пресконференция в Министерския съвет.

"Място за паника няма, всяко презапасяване би могло основно да повлияе на финансовия бюджет на домакинствата, защото храните са със срок на годност и може да стигнем до изхвърляне. България е готова и може да се изхранва", каза Танева.

Тя предупреди гражданите, че всяка паника и презапасяване би могло да повлияе сериозно върху бюджета на домакинствата.

България е основен производител, основен търговец в света по експорт на пшеница. Наличността, която имаме в момента, може да ни задоволи повече от 1 година за всички нужди. Над 2 млн. тона е наличността на царевица – за вътрешни нужди ние може да издържим дори две години ако няма реколта. Слънчоглед – има налична суровина за минимум три месеца производство на олио, изреди Танева.

Тя даде думата на представителите на няколко сектора да успокоят населението след въвеждането на извънредно положение заради коронавируса.

Председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Марияна Кукушева заяви, че в бранша хлебопроизводство и мелничарство няма никаква паника. Има по-голямо търсене на хляб, което за нас е добра новина. Няма колега в бранша, който да е притеснен от липсата на зърно. Възможностите да издържим са около 2 години без наличие на нова реколта, каза Кукушева.

Димитър Зоров от сектор "Мляко и млечни продукти" посочи, че място за притеснение за изхранването на българските граждани няма. Той призова медиите към отговорност в материалите си по отразяване на извънредното положение.

Дамян Вътов от името на месопреработвателната промишленост каза, че секторът е нормално запасен.

Йордан Господинов от сектор "Рибарство" заяви, че "може да спрем да ловим риба и да храним България в продължение на една година без да извършваме друга дейност". Той съобщи, че проблемът е, че българинът консумира малко риба.

Антоанета Божинова, която представлява консервната индустрия у нас, каза, че има достатъчно произведени и консервирани храни, както и такива преминали термична обработка. Българската консервна промишленост произвежда два пъти повече отколкото е необходимостта на пазара, каза Божинова.

Жана Величкова от сектора "Безалкохолни напитки и води" увери потребителите, че няма нужда от паника и също има достатъчно количество минерална вода.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pozo
    #2
    Отговор на коментар #1

    Може би на мазните политици не им е ясно, че не всеки може да изкара две седмици на храна по поръчка фуд панда и т.н. Кой ще го плаща това на хората под карантина?!

  2. pozo
    #1

    Ако кажат, че ще има 10г затвор за тези, които нарушават карантината, хората ще се запасяват още повече. Всеки си представя какво ще стана ако го поставят под карантина вкъщи - как ще отиде до магазина, кой ще му донесе продукти, и т.н. Затова се запасяват хората, не че ще свърши храната по магазините. "Правителството" както винаги започва с наказанията, а не с решенията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.