Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паниката на петролните пазари продължава

САЩ готвят спешен план в помощ на сектора, Русия определи негативните цени като техническа приумица

17 коментара

Постигнатите за пръв в историята на петролната търговия отрицателни цени задълбочиха проблемите в борсовата търговия, задъхваща се от предлагането и липсата на места за съхранение, удариха валутите на държавите основни производителки на петрол, както и акциите на добивните компании в търговията във вторник.

Американският лек петрол, който ден по-рано се срина и стигна до минус 40 долара за майските фючърси, което означава, че на търговците се плаща, за да вземат съответните количества, в следобедната лондонска търговия възстанови стойността си до 15.04 долара за барел юнски доставки. Сортът Брент се продаваше за 20.43 долара, а руският нефт Юралс се срина до 8.48 долара за борел.

Истерията започна предишния ден, когато заради паническото избягване на доставките във физически барели, цената на тексаският нефт задълба под нулата. Причината е в изчерпването на капацитета на хранилищата, тръбопроводите и дори танкерите. Затрупаният пазар повлия и на юнските доставки и макар някои специалисти да определиха отрицателните цени на американския лек петрол като борсова приумица и технически пробив, проблемите съвсем не са безобидни. Търговията в Ню Йорк на три пъти беше спирана, за да се овладее променливостта на цените, предаде агенция Блумбърг.

"Не мислех, че някога ще видим това", заяви Бен Лукок, съуредник на търговията с петрол в компанията "Трафигура". Според него най-голямото предизвикателство е справянето със затруднения пазар и безпрецедентните движения на цените. По думите му е възможно отново да се стигне до отрицателни цени за юнските доставки на американския лек петрол.

Този бенчмарк за американския пазар във вторник стигна цена от 14.53 долара за барел в ранната търговия в Ню Йорк, но майските договори останаха на цени под нулата - минус 4.88 долара за барел. Сортът Брент докосна в нюйоркската търговия цена от 18.10 долара, но после се изкачи над 20 долара за барел.

Липсата на място за съхранение, заради блокираното търсене на петрол в резултат на мерките срещу коронавируса, провокира тези цени. Счита се, че американските запаси в цялата страна са се увеличили с още 14 милиона барела миналата седмица, според проучване на Блумбърг.

Скоростта и мащабът на катастрофата с петролните цени са толкова мащабни, че плановете за безпрецедентни съкращения на производството на страните от ОПЕК и неговите съюзници стават напълно неефективни. Освен това мерките за свиване на добива влизат в сила от 1 май, а в момента пазарът на суров петрол е наводнен.

Пазарната реалност накара министри от ОПЕК да решат да обсъдят незабавно прилагане на съкращенията на добива на петрол вместо от 1 май, както беше договорено, съобщи източник от картела, цитиран от Ройтерс.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди на администрацията да разработи план за спешна подкрепа на петролно-газовия сектор в страната, пострадал от главоломния срив на цените на петрола, предадоха световните агенции. "Никога няма да изоставим нашия страхотен американски петролен и газов сектор", декларира Тръмп.

Американски петролни компании, включително "Шеврон" и "КонокоФилипс", заявиха, че ще намалят производството. Но търговци казват, че индустрията не реагира достатъчно бързо, за да облекчи разпродажбите.

"Тази седмица движението на цените ще бъде голям зов за пробуждане за самодоволни шефове на петролни компании", смята Едуард Маршал, търговец на суровини в "Глобал Риск Мениджмънт".

"Ако не направят нищо и седят като зайци пред фаровете, чакащи да бъдат ударени от колата, ще бъдат ударени", казва той. "Не бих се изненадал да видя още повече съкращения на капиталовите разходи… още повече уволнения, още по-голямо забавяне от страна на ОПЕК", добави Маршал. "Вече е сериозно", допълва той.

"Дори мерките за ограничаване на коронавируса да бъдат отхлабени в идните седмици, светът ще се сблъска със свръхпредлагане на петрол за известно време", коментира Кери Крейг, глобален пазарен стратег от "ДжейПи Морган Асет Мениджмънт". Според него "икономиките може да не се възстановят толкова бързо, че да гарантират силно увеличение на търсенето"

"Все по-големите запаси вероятно ще повлекат цените на Брент още по-надолу", прогнозираЕдуард Бел, стоков анализатор в базираната в Дубай банка "Емирейтс ЕнБиДи".

Дейв Ернсбергер от "Ес енд Пи Глобал Платс" коментира, американският лек петрол е по-уязвим, защото обикновено той е заседнал в хранилища в сърцето на САЩ, докато Брент се складира по-често на плаващи танкери. Като цяло обаче страните производители трябва да внимават, защото светът изчерпва мястото за съхранение", посочва анализаторът.

Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков определи срива на котировките на американския лек петрол като "чисто търговски" и "абсолютно спекулативен момент" заради края на срока за договаряне на майските доставки, предаде руското издание "Ведомости". Затова според Песков "не е необходимо да му се придават някакви апокалиптични окраски" и ръководството на Русия притежавало необходимите резерви за преодоляване на негативните последици за икономиката на страната от спада на стойността на нефта Юралс.

Сривът в цените на петрола се отрази негативно и на валутите на производителите на петрол. Руската рубла се понижи с 1.7% и се търгува на ниво 76.81 рубли за долар,

Слабата валута може да попречи на Банката на Русия да намали лихвите по време на редовното си заседание в петък с толкова, колкото би искала, за да засили растежа, казва Пьотр Матис, стратег в "Рабобанк".

Случващото се отразява негативно на акциите на европейските петролни компании. Дяловете на "БиПи" поевтиняха с 4.5%, на "Роял Дъч Шел" - с 3.15%, на "Тотал" - с 3,6%, а целият енергиен индекс STOXX Europe 600 Oil & Gas се понижи с 4.5%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Практик от София
    #17

    Ей, майка му стара, в Съветския съюз народът живееше при сума ти петилетки, гладомори, парични реформи, репресии, космически шоута, опашки и ледени нужници... Славеше серийни убийци, робовладелци, алкохолици, циркаджии, апаши, олимпийски шампиони и уличници ... А тука, блин, някакъв си тъп нефт ?! О-о, о-о-о ....

  2. Емил Станоев
    #16
    Отговор на коментар #2

    Е то вече се знае в Сащ има фалити на тези със шистите . Две фирми вече.В русия няма и скоро няма и да има .Всичко това с нефта се получи заради хитруването на Сащ а Саудитците ги наказаха добре.А за нас като потребители това е Супер но не чак толкова защото при тоя картел който не могат да открият в България цените са доста високи 1.85 за дизела . Кога ли ще стане 1.40 примерно ? Сигурно Боко всемогъщия трябва да се разпореди !

  3. Коментарът е изтрит в 11:02 на 22 април 2020 от автора.
    #15
  4. Естествено
    #14
    Отговор на коментар #10

    Абсолютно вярно.

  5. bez_ime
    #13
    Отговор на коментар #9

    Много вярно... :)

  6. Лизи Гугуткова
    #12

    07:18 Цената на петрола Brent на борсата в Лондон падна под 17 долара за барел за първи път от 2001 г. насам.

  7. ferdi1
    #11

    И сега е редно “група експерти” от националния кризистен щаб да поговори как противоепидемичните мерки в рафинерията вдигат производствената цена на литър гориво у нас, горивото вече се дезинфекцира като е включена новата добавка “народ-глупав” патентована от производителя. Очакват се нови подобрения във всички горива.

  8. lindentown
    #10
    Отговор на коментар #8

    Не знам точно какъв им е стандарта на живот в Македония и какви са заплатите им в тоя сектор, но има фактори, които са по-неблагороятни за Македония в сравнение с България:1. По-малък пазар2. По-високи транспортни разходи за доставка. Така че в България не би трябвало да има по-високи цени на бензина.

  9. Практик от София
    #9

    Първо давам думата на класик от ранга на Гогол:

    "Все още не е нищо, че в Европа получаваш петнайсе стотинки за нашата рубла.
    Ще бъде по-лошо, ако за нашата рубла започнеш да получаваш по муцуната"

    Салтиков-Шчедрин, Михаил Ефграфович, знаменит руски сатирик от 19 век

    А сега нека чуем злободневен анекдот от демократичен руски форум:

    Пациент идва при психиатър.
    - Докторе, беда... Не мога да спя, не мога да ям - все мисля за състоянието на руската икономика... Та тоз коронавирус, че това падане

  10. Селска десница
    #8
    Отговор на коментар #1

    В Северна Македония цените са по-ниски, защото и стандарта на живот е по-нисък от нашия. Нашите бензинджии имат значително по-високи заплати. Освен това с по-високите акцизи на ЕС ние субсидираме голяма част от творците на министър Боил Банов за техните шедьоври по време на карантината, както и подпомагаме бизнеса. За съжаление не можем да пътуваме на тези изключително изгодни цени на бензина. Но и замърсяването от керосина на небето е по-малко, сбъдна се мечтата на Грета Тунберг. Ще се возим само на яхти до САЩ! Бъдете здрави!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.