Папа Франциск прие поканата на вселенския патриарх Вартоломей да посети Вселенската патриаршия в Истанбул, съобщи сръбската религиозна информационна агенция ВИА, цитирана от БТА.
Патриарх Вартоломей, който присъства на интронизацията на новия глава на Римокатолическата църква, остана във Ватикана още два дни и през това време няколко пъти разговаря с папа Франциск.
Както съобщи Вселенската патриаршия, разговорите са протекли "много сърдечно". Папата похвалил усилията на партриарха за защита на околната среда в целия свят, като по време на разговорите го наричал "моя брат Андрей" (по апостол Андрей, защитник на патриаршията), а Вартоломей от своя страна наричал папата "добрия самарянин на Латинска Америка".
Посещението на Вартоломей във Ватикана бе историческо и първо по рода си от Великата схизма през 1054 г. насам.
Планирани са още две срещи на папата и патриарха. Първата ще бъде в Ерусалим през януари 2014 г., когато се навършват 50 години от "братската прегръдка" на папа Павел Шести и вселенския патриарх Атинагор, сложила началото на диалога и помирението между католическата и православната църква и отменила взаимната многовековна анатема.
Двамата ще се срещнат отново през 2015 г. в Рим на откриването на изложба, посветена на Света гора.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Името на Папата на италиански е Франческо/откровен,честен/,случайно ли е?
Тъй като повечето офециални документи на Ватикана се публикуват на латински, името на папата е латинската форма Franciscus, от който произтичат формите в другите европейски езици: Francis, François, Francisco, и т.н. В гръцки и латински имената в мъжки род по правило завършват съответно с окончанията -os (-es,-is) и -us, напр. Θεόδωρος (Theodoros), Dimitrios; Julius, Marcus, или хеленизират/латинизират имена от чужди езици, например траките Орфей и Спартак стават Ὀρφεύς и Spartacus.
Когато се транскрибират …
имената от гръцки и латински на други европейски езици, в зависимост от особеностите на езика, тези окончания се запазват, частично се запазват или отпадат. В български, руски и немски по правило отпадат, например Georgios става съответно Георги, Георгий и Georg (George в англ., Georges във френски, като последното "s" не се произнася), Theodoros става Теодор (Тодор), Фёдор, Theodor (Theodore в англ., Théodore във фр.), Julius става Юли или русифицираното Юлий, Julius (-us се запазва с немски и англ.), Marcus става Марко на български или Марк, ако е превод от друг език, като Марк Крас от латински, Марк Шагал от френски (макар да е руски евреин).
Така и Franciscus на български се транскрибира дословно, с отпадането на окончанието -us, и е правилно да се пише Франциск, защото така се произнася най-близо до латинския оригинал. Щеше да е Франсис, ако беше превод от английски, като например Франсис Копола.
Константинопол, а не Истанбул...
Иначе излиза, че градът е Булгарски?
Франсис или Францис, а не Франциск.
Рожденото име на идвестния Свети монах било Георги (Georgio).
Баща му - богат италиански търговец,
а майката - от богато семейство във Франция, провинция Provance.
Бащата бил почитател на френска култура и полунашега наричал сина си Францис.
Фанцис бил богато момче, бохем, войник по някое време срещу сарацините/египтяни/мохамедани, търговец в семейния бизнес,
но съзнателно променил живота …
си.
Заживял бедно, с бедняци, като монах, организирал следовници
и получил благоволение от Папата да учреди монашески Орден
известен на български език като Францискански.
Името на монаха е Францис или Франсис,
за разлилка от Франческо, Франческа, Фрацискански...