Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Папата благослови България

0 коментара

"Нека Божията Майка пази България под своя покров и помага на народа да израства и напредва в братството и съгласието! Нека всемогъщият Бог дари със своя благослов тази ваша благородна страна, като ѝ осигури цветущо и спокойно бъдеще!". С тази благословия Папа Йоан Павел Втори се обърна към българите при първата си среща с тях, на площад "Св. Александър Невски".

Кортежът на папата пристигна в 18,45 ч. за официалната церемония по посрещането му на площада, пред паметника на Незнайния войн.

След като лимузината на Йоан Павел Втори спря, работници донесоха специалната платформа, с която 82-годишният Папа се предвижва. Пред базиликата Света София, символ на града и най-старата църковна сграда в столицата, папата беше посрещнат официално от почетна гвардейска рота, която изпълни химните на Ватикана и България. Папата прие церемонията седнал на специален трон, разположен под елегантна беседка.

Сред официалните домакини, които посрещнаха Йоан Павел Втори, бяха президентът, премиерът, председателят на парламента, Патриарх Максим и почти целия Свети Синод, главният мюфтия, както и главите на другите традиционни вероизповедания в България, министри, депутати, дипломатическият корпус в България.

С добре дошъл в приятелска страна, бе поздравен Йоан Павел Втори от президента Георги Първанов. Той оцени визитата на главата на римокатолическата църква като знак за подкрепа на усилията на българите да изградят просперираща държава. Вие сте добре дошъл в една от най-старите християнски държави, каза държавният глава и отбеляза, че ксенофобията и расизмът никога не са имали почва в българската държава. Първанов изтъкна, че визитата на Папата съвпада с най-светлия, по думите му, български празник - 24 май, денят на равноапостолите Кирил и Методий. "Основната идея в тяхната християнска мисия е правото на всеки народ да прославя Бога на своя говорим език, както те преведоха Свещеното писание на родния си славяно-български език", каза Първанов. В словото си държавният глава припомни и историческите връзки в отношенията между българите и Рим, между България и Светия престол. "Вашето посещение е още едно важно свидетелство за доверието към българския народ и българската държава", каза държавният глава.

Веднага след него Папа Йоан Павел Втори отправи приветствие на български език и благодари за възможността да посети България. Малко след началото на словото, папата предаде текста и приветствието бе продължено от българския католически свещеник Петър, който последния месец го е обучавал на български език. Йоан Павел Втори обаче лично прочете най-важните моменти от словото - благодари на президента Първанов за посрещането на историческия площад и лично поздрави Патриарх Максим, както и митрополитите от Светия синод. Поздравявайки патриарх Максим, папа Йоан Павел Втори изрази желанието си това негово посещение "да послужи за затвърждаване на взаимното ни познанство и, с Божията помощ, в ден и по начин, който Бог благоволи, да достигнем до състояние на "съвършено единение в мислите и намеренията".

Папата поздрави и всички монаси и миряни от различните християнски деноминации в България. Той се обърна и със специално приветствие към мюсюлманите в страната.

В приветствието на Йоан Павел Втори беше припомнено посещението на Кирил и Методи в Рим по времето на Адриан ІІ, когато те донесли мощите на св. Климент. Беше споменат и папският нунций в София от 20-те години монсеньор Ронкали, който по-късно стана римски папа под името Йоан ХХІІІ.

Никога не съм преставал да обичам българския народ, поставяйки го наравно с другите народи по света, каза Папата.

В неговото слово беше подчертана смелостта на вярата и жертвата на християните по време на дългата и мразовита тоталитарна зима. В името на техния подвиг папата призова за екуменическо обединение на всички християни в името на мира и свободата. Нужно е раните да се лекуват, да се подходи с мъдрост към възстановяване и опазване на демократическите структури.

Отбелязано бе още, че България, със своето географско положение, е един своеобразен мост между Източна и Западна Европа - "почти като един духовен кръстопът - земя на срещи и взаимно разбирателство". Подчертано бе , че тук са съсредоточени човешките и културни ценности на различните континентални области, които са намерили прием и уважение. Бих желал публично да почета това традиционно гостоприемство на българския народ, като припомня по-особено изключителните му заслуги за спасяването на хилядите евреи по време на Втората световна война, каза Светият отец.

В края на словото си Папа Йоан Павел Втори лично призова Божията майка да пази България и да помага на народа ни, а Всевишният да дари страната с благослов, като ѝ осигури спокойно бъдеще.

На няколко пъти словото на Светия Отец бе прекъсвано от овациите на събралите се на площада хиляди хора.

Нека Бог благослови България, повтори накрая Папа Йоан Павел Втори.

Той благослови венецът, който бе поставен от негово име на Паметника на Незнайния воин, с което церемонията завърши.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.