Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парадокс: Банките качват таксите, но печелят по-малко от тях

Отрицателните лихви рязко вдигнаха разходите на кредитните институции

5 коментара
Парадокс: Банките качват таксите, но печелят по-малко от тях

Въпреки че банките повишиха не една и две такси по услугите си през 2020 г., те реално са спечелили по-малко по това перо миналата година, става ясно от статистиката на Българската народна банка за сектора, цитирана в годишния икономически преглед на Асоциацията на банките в България.

Секторът отчита спад с 6.1% на нетния доход от такси и комисиони през 2020 г. на годишна база на фона на ръст от 3.8% през 2019 г. Така, банките нето отчитат доход от 1.04 млрд. лв. от такси и комисиони при 1.1 млрд. лв. преди година. Оказва се, че това перо формира около 1/4 от нетния оперативен доход на банковата система.

В същото време нееднократно банките вдигаха най-различни такси през 2020 г. В края на 2019 г. и началото на 2020 г. например имаше по-сериона вълна на покачване на таксите за вътрешните преводи, защото от 15 декември 2019 г. влезе в сила еврорегламент, който задължи банките да свалят цената на трансграничните преводи в евро до нивото на вътрешните преводи в левове. Това обаче доведе до поскъпване на вътрешните преводи в левове. Макар и по-слабо, през годината имаше и покачвания на такси за обслужването на сметки, за теглене от банкомат, а също и по някои услуги от мобилното и онлайн банкирането, които по принцип са доста по-евтини.

Основният доход на банките е от лихви. По това перо също се отчита спад през 2020 г. - с 3.5% на годишна база. На фона на по-слабата кредитна активност в пандемията нетният доход от лихви е паднал до 2.65 млрд. лв. в сравнение с 2.75 млрд. лв. година по-рано.

Прави впечатление, че проблемът се дължи не толкова на намаления приход от лихви, който спаднал с едва 1%, колкото на рязко нарасналите разходи на банките за лихви – с 353 млн. лв. или 23.4%. Това се дължи на ефекта на отрицателните лихви, които българските банки плащат по част от инвестициите и резервите си.

През 2020 г. са нараснали значително и разходите за обезценки заради потенциални бъдещи кредитни загуби заради пандемията от Covid 19. Сумата е увеличена от 447 млн. лв. през 2019 г. на 879 млн. лв. през 2020 г. Това се случва на фона на активираната от април миналата година кредитна ваканция, която отложи напред във времето влошаването на част от кредитите.

В крайна сметка 2020 г. приключи с нетна печалба за банковия сектор в размер на 815 млн. лв., което е спад от над 51% в сравнение с предходната година, когато системата реализира положителен финансов резултат от близо 1.7 млрд. лв. Освен това, на месечна база през декември системата излезе дори на загуба от 51 млн. лв.

Асоциацията на банките отчита забавяне на ръста в кредитирането през 2020 г., както и увеличение на депозитите. "Изминалата 2020 г. се характеризира с минимален спад на средните лихвени проценти по новодоговорените кредити в левове и по депозитите", посочва още асоциацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #5

    Пак ние ще платим масрафа...

  2. Коментарът е изтрит в 20:33 на 16 януари 2022 от автора.
    #4
  3. Коментарът е изтрит в 20:33 на 16 януари 2022 от автора.
    #3
  4. mediaman
    #2

    Не е парадокс, но е тревожно явление в дългосрочен план. Банките са създадени за да печелят от инвестиционно банкиране. Когато то отсъства заради гнусна инвестиционна среда (питай ГЕРБ), те компенсират с повишаване на таксите. Но хората бързо се ориентират към финтех компании или просто към интернет банкиране, с което намаляват приходите от такси. И така банките остават свръхликвидни, но и с намалени източници на приходи, което обяснява отрицателните лихви.

  5. orka
    #1

    Абе кой ги пише тия матриали! Отрицателните лихви вдигнали разходите :))) нема такъв смех. Тва като методиката овчаров при тока, каквото и да стане той все поскъпва. Егати банките, егати чудото

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.