Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парадоксален ръст на приходите от ДДС в кризата

Никой не се наема да обясни предполагаемия "възход" на крайното потребление в България насред пандемията

14 коментара
Парадоксален ръст на приходите от ДДС в кризата

Рекорден ръст на постъпленията от ДДС от сделки в страната в условията на криза и спад на икономиката отчита Министерството на финансите за миналата година. Това става ясно от бюлетина за изпълнението на бюджета към 31 декември 2020 г. Увеличението на постъпленията по това перо е със 700 млн. лв. или 10.3% спрямо събраното през възходящата за икономиката 2019 г.

В същото време Министерството на финансите регистрира спад на ДДС от внос – със 766 млн. лв. или 18% спрямо 2019 г. Обяснението за намалението по това перо според институцията са цените на суровия петрол, количествата на внасяни метали за промишлеността, курсът на щатския долар, както и законодателна промяна от 1 юли 2019 г. Тя дава възможност за отложено начисляване на ДДС при внос на стоки от трети страни. Ефектът от прилагането на този режим през 2020 г. е неначислен ДДС при внос в размер на близо 1.1 млрд. лв., като общо 67 икономически оператори са се възползвали от режима.

Общо от ДДС от внос и сделки в страната през 2020 г. във фиска са влезли 11 млрд. лв., което е спад с 65 млн. лв. или 0.6% на постъпленията в сравнение с 2019 г.

До момента няма никакъв официален анализ или обяснение на финансовото министерство на какво се дължи положителната тенденция в събираемостта на ДДС от сделки в страната, която стана видима за финансовите власти още през април, май – веднага след налагането на първите ограничителни мерки заради Covid-19.

Сред данъчни експерти и икономисти в последните месеци циркулират две основни обяснения, като нито едното от тях не е подкрепено с достатъчно сериозен анализ.

Едната хипотеза е, че крайното потребление в България – единствено в целия ЕС, се оказало доста устойчиво в кризата поради куп фактори. В подкрепа на това обяснение са и мистериозните данни на Националния статистически институт за крайното потребление в България към 30 септември 2020 г. То бележи реален ръст от 2% спрямо същия период на 2019 г., при положение че абсолютно всички останали икономики в ЕС отчитат спад, който средно за съюза е 7.4%.

Още по-странното е, че ръстът у нас се регистрира на фона на значително по-пестеливи правителствени стимули в кризата в сравнение с мащабните разходи, които изсипаха много други страни в съюза. Данните учудиха дори Българската народна банка, която заподозря евентуални несъвършенства в методологията, тъй като тя не отчита загубеното потребление от чуждестранните туристи у нас. От друга страна, през миналата година имаше и доста фактори в подкрепа на потреблението – ръст на заплатите в частния и правителствения сектор, увеличение на пенсиите и въвеждането на добавките от 50 лв., освобождаването на ресурс за харчене от банковата ваканция и др.

Втората водеща хипотеза, които циркулира във финансовите среди, също заслужава сериозен анализ. Възможно е кризата да е извадила на светло мащаба на сивия сектор в най-пострадалите от нея отрасли – туризъм, ресторантьорство, нощни заведения. Допускането е, че почти пълният локдаун върху бранша "Хотелиерство и ресторантьорство", заедно с драстичното намаляване на ставката на ДДС от 20% на 9%, не само че не е оказал негативно, а дори е повлиял позитивно върху бюджета, тъй като потреблението се е пренасочило към по-светли бизнеси, които отчитат по-коретно оборотите си. В анализите си на риска НАП почти никога не е крила, че заведенията и туризмът са едни от най-проблемните отрасли откъм деклариране на обороти и на възнаграждения на персонала.

При липсата на професионален анализ от властите никой не знае със сигурност на какво се дължи аномалията, при която икономиката се очаква да отбележи спад от около 4% през 2020 г., а ДДС от сделки в страната е с ръст от над 10 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Станка
    #14

    Хазарта, не забравяйте хазарта! Огромна екстракция,която опустошаваше икономиката! Милиарди левове не се влагаха в стоки и услуги, а отиваха в частни джобове! Срам за всяка цивилизована страна!

  2. Стилиян
    #13

    Нали се сещате, че миналата година по това време или малко по-късно пак имаше някакви измислени невероятни данни за икономически растеж, благоденствие и прочие, които се оказаха грешка.

  3. Коментарът е изтрит в 12:13 на 31 март 2021 от автора.
    #12
  4. Диана Илиева
    #11

    Мда, това е едното - изяжданото и изпиваното по кръчмите без ДДС се купува от магазините с ДДС, за да се консумира у дома. Второто е, че много пари българите харчеха навън по почивки и екскурзии в чужбина, като включително подаръци носеха отвън. Сега почти всичкото това потребление пак остана вътре в държавата. Това е.

  5. Коментарът е изтрит в 12:13 на 31 март 2021 от автора.
    #10
  6. Коментарът е изтрит в 12:13 на 31 март 2021 от автора.
    #9
  7. Коментарът е изтрит в 12:14 на 31 март 2021 от автора.
    #8
  8. Десен бесен
    #7

    Трябва да се въведе масово патентен данък, както и да се вдигне прага на регистрация по ДДС на 200 хил. лева. Това само ще изсветли оборотите, ще намали счетоводните разходи на микро фирмите и едноличните търговци. С такситата се усетиха, че касови бележки си взимат само тези, на които работодателя после им ги осребрява и върнаха патентния данък. Съгласен съм, че пренасоченото потребление към светлата икономика е главната причина, както и увеличението на пенсиите, които изцяло отиват за потребление. Затова въпреки каролевчетата съм казвал, че предпочитам държавата да дава пари за пенсии и социални разходи, отколкото да се краднат по проекти.

  9. mediaman
    #6

    И кое не е ясно. Отстранихте едни от основните играчи в сивия сектор - хотели и ресторанти и резултатът е налице. Обикновена математика.

  10. Мазен Кумунис
    #5

    Гарантирано от ГЕРБ! Венсеремос! #бъдетездрави ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.