Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парадоксът на Европа - висока безработица, но има пет милиона незаети места

13 коментара
Парадоксът на Европа - висока безработица, но има пет милиона незаети места

Заетостта. Това е основната тема, която ще бъде обсъждана на срещата на високо равнище, насрочена в Брюксел на 27 и 28 юни. Тя е израз на опасенията най-вече на премиерите на страните от Южна Европа, които също като Испания имат безработица, превишаваща 25 % и където половината от младите хора в трудоспособна възраст нямат възможност да станат част от трудовия пазар.

Политиката на европейската общност в сферата на заетостта допринесе незначително за намаляване на равнището сред младежите в ЕС и лидерите на страните членки ще трябва да приемат нови мерки за финансиране и растеж, които да позволят да се създаде адекватна рамка за компаниите, така че да започнат отново да наемат служители и да намалят напрежението, което предполагат изключително високите равнища на безработица.

Премиерът на Испания Мариано Рахой и генералният секретар на Испанската социалистическа партия Алфредо Перес Рубалкаба се споразумяха да работят съвместно в тази насока на срещата на високо равнище в Брюксел.

"Базовото споразумение", което сключиха Рахой и Рубалкаба, се основава на пет основни направления: да се ускори максимално приемането на план за младежката заетост, да се отпускат кредити на малките и средни предприятия при минимални лихви чрез Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), да се стимулират инвестициите на европейски фондове, насочени за създаването на нови работни места, да се изгради банков съюз, а също и да се изпълни планът за създаване на нова архитектура на европейския вътрешен пазар.

При все това се получава парадоксална ситуация в Европа: равнищата на младежка безработица превишават 50% в юга, а има милиони незаети работни места.

"Докато хиляди германски работодатели търсят персонал, за да запълнят незаетите позиции, хиляди испанци си търсят работа", коментира президентът на ЕС Херман ван Ромпой.

Според Ван Ромпой тази ситуация се обяснява с раздробяването на трудовия пазар в ЕС, а и с дисбалансите в различните страни членки.

Поради тези фактори въпреки рекордното равнище на безработица има между 4.5 и 5 милиона незаети работни места в ЕС.

"В Германия, например, безработицата е близо 5% и това е вторият най-добър резултат след Австрия, въпреки че преди броени години, когато Европа навлизаше в кризата, тя бе 8%", каза Ван Ромпой на годишната конференция на Международната организация по труда (МОТ).

За същия период равнището на безработицата в Испания се удвои и стана пет пъти по-високо, отколкото в Германия.

Особена тревога предизвиква равнището на безработица сред жените, което е 62%.

Херман Ван Ромпой подчерта пред делегатите на МОТ - представители на над 100 страни, членове на правителствата, синдикалисти и работодатели - че най-острият проблем, с който се сблъска Европа, е високата безработица сред младежите.

Различни реалности. Най-новите статистически данни сочат, че над 5 милиона младежи на възраст между 15 и 24 години са без работа в ЕС, въпреки че Ван Ромпой наблегна на факта, че тези данни отразяват много различни ситуации.

На единия край е страна като Гърция, където безработицата сред младежите е 59%, докато младежите, които нито работят, нито учат, нито се квалифицират са 20%.

"Това се дължи на факта, че много младежи, които се стремят към прилична работа, търсят убежище в следването или предпочитат дори да работят в сивия сектор", посочва Ван Ромпой.

В Швеция ситуацията е тъкмо обратната - под 8% от младежите нито работят, нито учат, нито получават квалификация. Това е ниско равнище за тази категория. То е същото и в Германия. При все това официално безработицата в Швеция сред младежите е 24%.

Това тревожи обществеността в страната, въпреки че само част от тези младежи наистина са безработни.

"Мнозина следват, а в същото време се регистрират като търсещи работа, за да си намерят работа през лятото", обяснява президентът на ЕС.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    До кога да се квалифицират тези младежи,аа ,всички да станат атомни физици ,единствения проблем е глобализацията а в частност китай който взе хляба на много по-ниско образовани хора ,няква мизерна китайка ти работи за 1лв на ден

  2. Анонимен
    #12

    Европа е затънала в бюрокрация - рафинирани крадци и финни мошеници ( прочете им изказванията за ББ и съответно за Станишщев ). Поради големите ресурси има още много за точене и това определя една дълга агония. Бъдещето е страшно - много стари хора, лумпенизирани младежи и крадлива върхушка потънала в излишества и разврат ( последните години на Рим ).

  3. Анонимен
    #11

    Glog
    Високата безработица е редизвикана от това, че се прилагат по(чти изцяло само пазарни механизми, които водят до повишаване на печалбите на бизнеса, особено на едрия, и намаляват доходите на хорага, които продават своя труд, както и на тези, които са основните крайни потребители. Твя намялява техните покупателни възможности, стоките застояват, появява се стагнация, тя увеличава безработицата, увеличената безработица още повече намалява покупателните възможности на крайните потребители и така

  4. Анонимен
    #10

    @7-ми: "...върнете присвоените ресурси в ръцете на националните елити и те ше решат проблемите..." а дано, ама надали ... най-вероятно върнатите ресурси ще бъдат присвоени от тези т.нар. "елити"... направо класика :–(

  5. Анонимен
    #9

    5-ти подкрепям те напълно..и аз тва говоря от 20 години..без маитап

  6. Анонимен
    #8

    Е, да ви се не видят и числата, хехе, не сте ли извадили тези, дето учат или се квалифицират (каква е разликата) от безработните?

  7. Анонимен
    #7

    Оставете националните държави сами да си решат въпросте.

    ЕС е неспособна да ги реши.

    Европа на регионите и новият тоталитарен ред, наречен глобализация е утопия.

    Испанците не желаят да работят в Германия и обратното. Оставете хората на мира, върнете присвоените ресурси в ръцете на нациналните елити и те ше решат проблемите, защото най-добре ги познават.

    А Европейският съюз е добро нещо единствено що се отнася до човешка мобилност с цел туризъм и стопанска инициатива (повтарям - инициатива,

  8. Анонимен
    #6

    мда, защо не ползва европа един интернационален език като циганския например? Тази идея за общ европейски език е все едно да искаш от кравата да казва меее

  9. Анонимен
    #5

    Основен проблем на ЕС е дремещият национализъм, търсещ повод да избухне и многоезичието, няма как испанец неговорещ немски да отиде да работи в Германия... Трябва да се върви в посока общ европейски език, защото в момента английският не се приема като такъв и истински мултикултурализъм и премане на съседите с тенденция да се превърнем в европейски щати, в противен случай песента на ЕС и малките държавици в него е изпята ...

  10. Анонимен
    #4

    Чиновниците от Брюксел не знаят как да преборят кризата, но знаят да се държат като началници.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.