Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Параметрите за общ LNG-терминал с Гърция ясни до края на 2016 г.

Проектът ще се развива паралелно на интерконектора и Трансадриатическия газопровод

3 коментара
Параметрите за общ LNG-терминал с Гърция ясни до края на 2016 г.

До края на 2016 г. трябва да се изяснят юридическите, финансовите и техническите параметри на проекта за терминал за регазифициране на втечнен природен газ (liquefied natural gas - LNG) край гръцкия град Александруполис, в който България смята да участва като възможност за внос на алтернативен на руски газ през междусистемната газова връзка с Гърция, която ще се захранва и от започващия строежа си Трансадриатически газопровод (ТАП).

За това са се разбрали министрите на енергетиката на България и Гърция Теменужка Петкова и Панос Скурлетис в понеделник на среща в Солун, където ден по-късно ще се даде старт на изграждането на тръбата за пренос на азерски газ от Каспийско море през Гърция и Албания до Италия. Капацитетът на ТАП ще е 10 млрд. куб. м годишно и е част от приоритетния за Европейския съюз Южен газов коридор. В церемонията ще участва зам.-председателят на ЕК и еврокомисар, отговарящ за единния енергиен съюз Марош Шефчович. От българска страна представители ще са вицепремиерът по икономическите въпроси Томислав Дончев и Теменужка Петкова.

За намерението на България да се включи в реализацията на LNG-терминала край Александруполис Петкова съобщи в началото на април. Сега със Скурлетис са обединили мнения, че този проект трябва да се развива заедно и във зависимост с изграждането на връзката межуд газовите системи на двете страни.

Двамата са обсъдили и приключилата първа фаза на пазарния тест по проекта за интерконектора, в която девет компании заявиха интерес за транспорт на над 4.3 млрд. куб. м годишно, което е над първоначалния капацитет на проекта, съобщиха от енергийното министерство..

"Изграждането на терминала за втечнен природен газ и междусистемната газова връзка Гърция-България ще гарантират за двете страни конкурентни цени на енергийните ресурси и конкурентоспособни икономики“, подчертала министър Петкова..

Министрите Петкова и Скурлетис се ангажираха да продължат активна работа и по двата проекта. Както интерконекторът Гърция-България, така и терминалът за втечнен природен газ до Александруполис ще функционират в рамката на Европейския енергиен съюз, осигурявайки енергийна сигурност в региона, допълва се в съобщението на българското ведомство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    В Солун дават старт на Трансадриатическия газопровод Събитието ще се проведе в град Солун, след 15 часа. Повече на http://www.faktor.bg/ikonomika/biznes/73707-v-solun-davat-start-na-transadriaticheskiya-gazoprovod.html

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Диктаторчето от КГБ преди 2 години постави срок до 2019г. да не тече газ през огромната газоразпределителна система на Украйна. Вместо да ни извади очите-той ще ни изпише веждите! В Александруполис ще идва шистов газ от САЩ, Катар,Кипър Израел и др.Ще купуваме пазарно-може и от империята, ако го дава за центове.

  3. Коментарът е изтрит в 08:10 на 17 май 2016 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.