Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пардю: Има признаци за активно пране на пари в България

0 коментара

Контролът върху износа на оръжие, класифицираната информация и съдебната реформа остават трите проблема пред членството на България в НАТО. Това стана ясно от интервю на американския посланик у нас Джеймс Пардю пред БНР.

Той посочи, че България е свършила много по отношение на необходимия контрол върху изнасянето на стоки с възможна двойна употреба, ала това е нещо, което се нуждае от непрестанно наблюдение. "Лицата, които нарушават закона, трябва да са обект на преследване, както и фирмите, които нарушават законите, да им се отнемат лицензите", каза посланикът.

Вторият проблем е с опазването на класифицираната информация. "Звучи като техническа информация, но е наистина важно, много важно за НАТО. И България има какво да свърши в това отношение", посочи Пардю.

По отношение на съдебната реформа той каза, че България едва ли ще има перфектна съдебна система преди ратификацията във Вашингтон, "но въпросът е да се върви в правилната посока, реформата да се извършва постоянно".

Прането на пари в България не е по-различно от прането на пари в ред други страни, каза посланикът н отговор на въпрос. В другите страни съществуват някои индикации, например казина и хотели, в които не се мярка жива душа, скъпи магазини, в които никой не влиза. Има признаци, които подсказват за активно пране на пари в България, допълни Пардю.

Той изтъкна помощта, която САЩ отказват на българските власти за борбата срещу престъпността. Допълни, че в близко време в България ще се открие постоянно представителство на Федералното бюро за разследване.

"Работим и със звеното за борба с организираната престъпност, работим и с независими прокурори, върху финансови престъпления, със съвети за реформи в съдебната система", обясни Джеймс Пардю.

Преди няколко месеци той отправи остри критики към прокуратурата, съдилищата и политически сили, които енергично се противопоставят на приватизацията, вместо да се борят с престъпността. Сега Пардю отказа да коментира сделката за Булгартабак. Заяви обаче, че приватизацията на БТК, където за купувач е избрана фирма на американския фонд "Адвент интернешънъл", ще бъде тест за България. "Ако се провалите, това ще е много негативен сигнал. Ако фирмите решат, че не се отнасяте почтено с тях, че няма открита, честна и прозрачна процедура, те ще отидат другаде", каза посланикът.

В интервюто си той определи като "забележителен" успеха на водената от САЩ операция срещу режима на Саддам Хюсеин и изтъкна, че правителството в Багдад е паднало само три седмици след началото на операцията.

Посланикът прогнозира, че пътят към демокрация в Ирак ще е труден и даде за пример прехода в България. "Понякога хората очакваха чудеса, и то в рамките на ден-два. Преходът към демокрация в България, а и в другите страни от Източна Европа бе не само труден, но и продължителен и в много случаи мъчителен...Според мен ще бъдем свидетели на същия процес и в Ирак. Няма да е нито бързо, нито лесно, нито пък безпроблемно. Надявам се Ирак да тръгне по този път и хората наистина заслужават да имат думата по действията на правителството им", каза Джеймс Пардю.

Запитан за напреженията между Европа и САЩ по повод иракския конфликт, той посочи, че те не са повсеместни и влиятелни държави като Великобритания, Испания и други са взели страната на коалицията. Други страни потърсиха други начини, каза Пардю.

"Съединените щати имат много важни интереси в Европа. Дълга история, свързана с изграждането на Щатите в съвместни действия с европейците". Смятам, каза той, че този по-труден период е преодолим, ще се преодолеят трудностите с някои страни и ще продължат отношенията ни на сътрудничество.

На въпрос дали позицията на България по Ирак ще създаде проблеми с членството в ЕС, посланик Пардю каза: Уверен съм, че България ще бъде член на Европейския съюз въз основа на собствените ѝ характеристики, на квалификацията ѝ, а не поради нечий гняв, раздразнение срещу Съединените щати в даден момент.

Посланикът предвижда ключова роля на ООН в следвоенен Ирак, "особено в хуманитарната област". "Най-важната международна институция в краткосрочен план по хуманитарните проблеми ще бъде ООН", каза той.

По думите на Джеймс Пардю позицията на българското правителството в подкрепа на Съединените щати и на коалицията за Ирак се оценява и признава от Вашингтон. "Този факт по драматичен начин подобри имиджа на България в Съединените щати и промени някои съществуващи стереотипи от времето на студената война. Действията на правителството бяха от голямо значение за създаването на нов благоприятен климат между София и Вашингтон", изтъкна Пардю.

Запитан дали България ще успее да получи иракския дълг, той заяви: "Ние ще работим с правителството на България да търсим връщането на този дълг. Според нашата гледна точка страните, помагали на коалицията, са на първите места в нашия списък, на онези, които първи трябва да получат дължимото.

Разбира се, съществуват приоритети за възстановяването на страната, на Ирак. И аз не мога да кажа кога и как ще се изплаща дългът".

Нашата роля е да осигурим максимална информация за съществуващите възможности български фирми да участват във възстановяването на Ирак, каза още посланикът.

По думите му, България има своите преимущества. Едното е подкрепата на Съединените щати и добрият имидж на българските фирми, а другото е натрупаният опит в тази част на света, в този район, фактът, че много от хората знаят езика, работили са там. Те имат свободата да се самопредлагат за тази дейност. Пазарът е конкуренция, има редица други страни, които също са ни подкрепяли. И те също като вас ще излязат на пазара, за да се състезават, допълни посланик Джеймс Пардю.

На въпрос ще има ли американски военни бази в България, той заяви, че впечатленията от Сарафово, където в момента са базирани американски самолети -цистерни, са отлични. "Твърде преждевременно обаче е да определяме Сарафово като дълготрайна база. Няма още решение независимо от разговорите. На този етап не съм осведомен за някакво конкретно предложение. С времето нещата ще дойдат на мястото си", каза Пардю.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.