Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парите на държавата и общините са канцентрирани в пет банки

5 коментара
Парите на държавата и общините са канцентрирани в пет банки

Над 2.95 млрд. лв. държат държавата и общините на депозит в българските банки към края на март 2015 г., показват данните на Българската народна банка (БНБ). Общо депозитите в банките са повече от 73 млрд. лв., като основната част от тях са парите на домакинствата - 42.2 млрд. лв.

Данните за депозитите на сектор държавно управление досега не бяха публикувани отделно, а сега се обявяват, тъй като статистиката за банковата система вече се представя по нови правила.

Основната част от средствата на държавното управление са концентрирани в пет банки - Първа инвестиционна банка (ПИБ), Общинска банка, УниКредит Булбанк , Инвестбанк и ДСК. Най-голямата сума е в ПИБ 815.2 млн. лв. Това вероятно се дължи на това, че финансовата институция получи ликвидна подкрепа от държавния бюджет под формата на депозит.

На второ място по привлечени средства от държавата и общините е Общинска банка с 414.2 млн. лв. Мажоритарен собственик на банката е Столичната община, а акции в нея имат и други местни власти. София и част от другите общини държат от години парите си в собствената си финансова институция. В най-голямата банка у нас УниКредит булбанк са внесени 335 млн. лв. от общини и държавни институции. Депозитите в Инвестбанк са за близо 278 млн. лв., а тези в ДСК - 222.5 млн. лв. Иначе влогове от сектор държавно управление има в почти всички финансови институции, работещи у нас, показват данните към края на март.

БНБ отчита засилена ликвидност, увеличена печалба и ръст на активите в банковата система през първите три месеца на годината. Намаляват и необслужваните кредити. Данните за състоянието на финансовите институции показват, че печалбата им към края на март е над 285 млн. лв., което е с 61 млн. лв. повече в сравнение с резултата в края на март 2014 г. Според БНБ увеличението се дължи на променената ценова политика на банките, както и намалените разходи за обезценка.

Повечето банки имат положителен финансов резултат към тримесечието, като на загуба са 6 - Българо-американска кредитна банка, Пиреос, Те-Дже Зираат, Токуда, БНП Париба и Виктория.

През първото тримесечие на 2015 г. банковата система отчита растеж на активите и допълнително засилена ликвидност. През периода ликвидните активи нарастват с 2.5 млрд. лв. до 24.7 млрд. лв., коефициентът на ликвидност се повишава с 3 процентни пункта до 33.17 на сто.

Необслужваните кредити са за общо 10.7 млрд. лв., като намаляват в сравнение с края на миналата година, когато са били 12.56 млрд. лв. По-голямата част от необслужваните заеми са по договори с фирми - повече от 7.38 млрд. лв.

Статистиката на БНБ показва още, че към края на първото тримесечие на годината гражданите и бизнесът са теглили близо 1.99 млрд. лв. бързи кредити. Общата сума остава почти без промяна в сравнение с края на 2014 г. и със същото тримесечие на миналата година. За сметка на това обаче нарастват бързите заеми, взети от домакинствата. Те са и основните клиенти на този вид продукти. Към края на март домакинствата са изтеглили 1.5 млрд. лв. от фирми за бързи кредити, което е с почти 5 на сто или 67.7 млн. лв. повече в сравнение със сумата година по-рано.

Заемите на фирмите са за 390.9 млн. лв. е намаляват с 13.2 на сто на годишна база.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  3. перо
    #3

    Дали на руски е "канцйентрация"?

  4. Nikola Nikolov
    #2

    След тази "информация", мога ли да попитам - къде е левон???? Как се усеща ???? Или, ПАК, както винаги, има "обяснение" ? Стигна ми до гуша от некадърници в това блато, наречено "държава" България...."Великият професионалист/?????/" - е вкарал подопечната му банка В СРАВНЕНИЕ с престъпните/!/ български "финансови "институции""/извинете за двойните кавички/.

  5. Nikola Nikolov
    #1

    Медиапул, подбирайте си персонала.Човек, в бързината, може да прочете вместо "канцентрирани" - канцелирани....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам