Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парите на държавните фирми ще се управляват по единни правила

Това може да сложи край на концентрацията на такива средства в една банка

48 коментара
Парите на държавните фирми ще се управляват по единни правила

Със заповед на министър-председателя Марин Райков от 26 март се създава междуведомствена работна група на равнище министри, оглавявана от него, която трябва да създаде "правила за публичност и управление на риска, свързан с управлението на паричните потоци на държавните предприятия и държавните дружества", предаде правителствената пресслужба.

Според съобщението "целта е да се приемат универсални указания на Министерския съвет, които да бъдат спазвани от всички министри и всички държавни предприятия и държавни дружества".

На практика това означава, че депозирането на парите на държавните дружества няма да се извършва по субективни критерии и "ръчни" указания, както досега, въпреки, че предишният финансов министър Симеон Дянков уверяваше, че е одобрил критерии за подбор на търговските банки от държавните дружества и ръководствата им имат свободата да изберат къде да депозират финансовите средства именно според тези критерии.

Това обаче не намали доминиращото положение на една от банките - Корпоративна търговска банка (КТБ) - която се оказа "предпочитана" от много от големите държавни енергийни дружества и повече от половината от съвкупните им средства се оказаха вложени в нея, факт, който самите държавни фирми и институциите, под чиято шапка са, упорито отказваха да потвърдят официално.

Според одитен доклад на международната рейтингова агенция "Фитч" от март т. г. концентрацията в КТБ на средства на държавни енергийни фирми, която е 87% или 624 млн. лева, е "недопустима и представлява риск за ликвидността на Българския енергиен холдинг (БЕХ), който притежава основните държавни активи в енергетиката на България".

Самият служебен премиер Марин Райков още в първите дни на мандата си обеща да се създаде "прозрачна система" за управление на средствата на държавните фирми.

Стъпката, предприета от министър-председателя, може да бъде разгледана и в контекста на вчерашното интервю на мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев пред австрийския вестник "Дер Щандарт". Главната линия на интервюто бяха безпрецедентни за банкер и бизнесмен публични нападки към държавния глава Росен Плевнелиев, който бе обвинен не в някакви политически грехове, а в прокарване на корпоративни интереси.

Цветан Василев, чиято бизнес империя започна да се разраства по времето на тройната коалиция, но придоби небивали размери при управлението на ГЕРБ, очевидно се чувства несигурен и притеснен от евентуална промяна на правилата.

Ако държавните пари в частната КТБ намалеят, огромното ветрило от бизнеспроекти на Цветан Василев и кръга бизнесмени около него ще трябва да се позатвори. А това ще означава по-малко (държавни) пари за медийни проекти в империята "Нова българска медийна група", ръководена от Делян Пеевски и Ирена Кръстева, следователно по-слаби възможности за обществено влияние, по-скромни намерения за инвестиции в телекомуникациите, туризма, строителството и прочие сектори, в които КТБ налива пари.

Което си е за гняв, не само на бизнесмена Василев, но и на силите, които стоят за него.

Затова едва ли е странно, че медиите на Пеевски започнаха активна кампания срещу президента още преди той да назначи служебното правителство, а тази кампания се засили в последните дни, като в нея за пръв път се включи лично и самият Цветан Василев. "Паролата" е, че държавният глава, служебният кабинет и свързани с тях корпоративни интереси работели срещу "неудобни" банки и медии, което пък поставяло под риск валутния борд. Интересен е въпросът, ако една частна банка разчита основно на държавните пари и изтеглянето на част от тях е заплаха за стабилността ѝ, защо БНБ е толерирала подобна "стабилност"?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

48 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #48

    "целта е да се приемат универсални указания на Министерския съвет, които да бъдат спазвани от всички министри и всички държавни предприятия и държавни дружества". Актовете на МС са решения и постановления а не указания които нямат правно основание. За целта трябва да съществува закон а не правила приети от работна група.Може би намеренията са благородни но предлаганото решение е ялово. То няма дори и PR eфект а ако има показва некомпететност. Управлението е трудна работа и не е за всеки дипломат "от кариерата". Важното е, че министрите разбраха, че трява да си вдигат телефоните!

  2. Анонимен
    #47

    Олигарха цветан василев се показа от виенската си миша дупка където отиде да плюе по България защото шпионите му от герб в правителството му бяха донесли че ще се въвеждат правила и като следствие банчицата му ще обяви фалит.Къде ли ще се скрие от руските си кредитори-те са приготвили неговото куршумче, в Сингапур ли? Ще трябва ударно да разпродава картонената си империя,за да си плаща огромните дългове-всичко това което престъпно приватизира и ощети с много пари държавата.Явно василев доста го

  3. Анонимен
    #46

    Олигарха Иво Прокопиев се скри в Сингапур от кредиторите си и ударно разпродава картонената си империя,за да си плаща огромните дългове.Последно продаде Каолин,което престъпно приватизира и ощети с много пари държавата.Явно Прокопиев доста го е закъсал,защото беше заложил редкационната политика на медиите си в Алфа банка срещу кредит,жалка работа.Сега прави опити,да атакува банковата система и така да събори валутния борд,за да изчисти огромните си дългове.

  4. Анонимен
    #45

    Атаката срещу Плевнелиев и (кой знае защо срещу) Прокопиев не е от сега,но сега вече става толкова брутална,защото най-после се видя че олигарха василев ще фалира и се опитва да притиска властта да спре да действа национално отговорно, а да продължи да му слугува на него лично.Той опита това при правителствата на бсп и ГЕРБ,но последното успя да го докара само до оставка след като хората излезнаха на улиците неиздържайки на василивата лакомия. Светкавично, медийната му империя се обърна против правителството

  5. Анонимен
    #44

    Атаката срещу КТБ не е от сега,но сега вече става толкова брутална,защото най-после фалиралия олигарх Иво Прокопиев се докопа до властта.Той опита и при правителството на ГЕРБ,но успя да вкара само двама свои хора като министри Пленелиев и Трайков.А сега щялата власт е в ръцете на Прокоиев който на 29 години скандално приватизира Каолин чрез РМД почти за без пари и който източваше милиони години наред от Общинска банка заедно е Огнян Донев и Любомир Павлов.Но както казват всяко зло за добро,защото сега най-накрая ще се разбере,че всичко с банката е наред и умишлено се опитват да я разклатят.

  6. Анонимен
    #43

    каква жалка апология на един мошеник - цветан василев. Колко си плати тази руска кукла на конци? Чакаме и епилога. Дано е скоро за да се отървем от този корумпиращ мафиот - ченге от дс, мафиот на дпс.

  7. Анонимен
    #42

    Василев е прав, президента ни става. Стискаме му палци да успее в борбата срещо стоглавата руска корупционна и мафиотска ламя. Защото това е борба за независимостта на България, за нашето европейско и цивилизовано бъдеще.

  8. Fireball
    #41

    "БЕХ ако си тегли парите,ще трябва и да си върне заемите които е взела,не мислиш ли?" Естествено, че не мисля така. Ако имам депозит в една банка и съм взел кредит от друга, по никаква логика не съм длъжен да си платя кредита, за да си използвам депозита. И недей да се правиш на наивен: същественият въпрос е откъде накъде и по какви критерии една малка и с нищо незабележима частна банка бива постоянно помпана с държавен ресурс. За какво се използва този ресурс, всички знаем... А това, че парите не могат да се теглят мигновено, е ясно на всеки що-годе грамотен човек. Важното е да се започне. И това ще е началото на края на "бизнесмена" с мустаците и големите претенции.

  9. Анонимен
    #40

    Fir...ll, БЕХ за да реши да си изтегли парите от където и да било,трябва да му предлагат някъде другаде по-добри условия.По-вероятно е след като всичко излезе наяве и се разбере в кои банки са парите на държавните дружества и при какви условия,не някой да иска да си изтегли парите,а да иска да си ги премести там.Но всичко ще стане ясно,като се изясни реалното състояние.А и БЕХ ако си тегли парите,ще трябва и да си върне заемите които е взела,не мислиш ли?

  10. Fireball
    #39

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.