Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парите на държавните фирми в КТБ – "картината остава замъглена"

Новите правила ще влязат в сила догодина, а според финансовия министър средствата в Корпоративна банка са намалели

32 коментара
Парите на държавните фирми в КТБ – "картината остава замъглена"

Новите правила за парите на държавните дружества в банките ще влязат в сила следващата година, за да не се "замъглява картината", съобщи министърът на финансите Петър Чобанов на отчетната си пресконференция за първите шест месеца от мандата.

Държавните пари в предпочитаната от трето поредно правителство кредитна институция - Корпоративна търговска банка (КТБ) - са намалели над два пъти и в процентно изражение, и номинално като парична сума, твърди Чобанов. Той, както и вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева, обаче не подкрепи тези твърдения с числа.

Във вторник Бобева съобщи, че парите в КТБ са намалели от 47.05% към края на март на 22.67% към края на ноември, без да спомене името на банката.

Въведените от служебното правителство правилата за ползване на финансови услуги от големите държавни фирми с над 50% държавно участие целеше да намали концентрацията на парите в една банка.

Ако се сумират данните от самите държавни фирми, обаче излиза, падането на процента на депозираните в КТБ средства се дължи най-вече на един-единствен трансфер. Кредитът от 500 милиона евро, който бе изтеглен в средата на ноември от Българския енергиен холдинг (БЕХ), е бил депозиран по сметка в Българската банка за развитие, вследствие на което там се концентрират почти 90% от парите на енергийния холдниг.

Ефектът обаче е еднократен, защото част от средства отидоха за разплащане с контрагенти. Икономическият министър Драгомир Стойнев съобщи, че с 236 млн. лв. от заема са платени задължения към американските централи "КонтурГлобъл" и "Ей И Ес Гълъбово".

Освен това при някои от най-големите транспортни и енергийни фирми концентрацията не намалява, а на места дори и расте.

Към момента картината остава замъглена, ако използваме думите на министър Чобанов, поради липса на конкретни данни. В същото време той обяви, че правилата се изпълняват и концентрацията на средствата намалява.

Според приетите през май правила, държавните фирми в срок от 6 месеца трябваше да преразгледат условията, при които са депозирани средствата им в търговски банки и в случай, че държат в една банка повече от 25%, да проведат тръжни процедури за избор на обслужваща банка. Срокът за изпълнението им изтече на 8 декември.

Данните към момента сочат, че 76% от държавните фирми са в процес на изпълнение на тези правила, каза Бобева.

Държавните компании са започнали да обявяват обществени поръчки за избор на банки в края на ноември и началото на декември, показва проверка на сайтовете на министерствата на здравеопазването, труда и социалната политика и на отбраната.

През ноември на страницата на Министерството на финансите пък беше публикуван документ с плановете на кабинета на Пламен Орешарски да направи промени в одобрените правила. Аргументите за това са отчетени затруднения от прилагането на правилата от държавните фирми.

Някои от текстовете са свързани с даване на определения на термини, като например "парични средства". Други са свързани с прецизиране на паричните средства, които следва да се включат при изчисляване на нетната експозиция, като се изключат средства по сметки, с които възложителите не могат да се разпореждат самостоятелно - например. доверителни сметки, гаранционни сметки, сметки в изпълнение на договори с международни финансови институции.

Финансовият министър Чобанов обясни в петък, че нарочно са оставили промените за догодина, за да не бъде упрекнато правителството, че иска да скрие нещо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #32

    Едно време Правителството на Беров беше определено като правителство на Муктигруп. Това на Орешарски сигурно е на КТБ /с подкрепа и на Черепа/. Като се има предвид че КТБ е една руска банка, ясно е какво бъдеще ни очаква. Ще плащаме за руски проекти до девето коляно, ще купуваме руски газ 30% по-скъпо от Германия, земята ще се изкупи от още руски фирми /до момемта притежават над 1 мил. декара/ и ще я работим като крепостни от 18-ти век.

  2. Анонимен
    #31

    Парите на държавните фирми в КГБ

  3. Анонимен
    #30

    до 29 - това са глупости, абсолютни. Нима смяташ, че ще св върнат тези времена? Или че оманските принцове ще си вложат парите в такова нещо? Или руската банка? А мисли малко, вярно е, че Прокопиев ви дава жълти стотинки да пишете лъжи по форумите, но а поне се ограмотете малко.

  4. Анонимен
    #29

    28. Проблемът е, че обикновено рискът е най-голям при тези, които дават най-добрите условия. Навремети "пирамидите" даваха най-добрите условия и парите на маса народ изгърмяха.

  5. Анонимен
    #28

    Ами аз също си държа парите в КТБ, защото в момента дават най-добрите условия. Така че не ме учудва, че държавата прави същото. Да даде някоя друга банка по-добри и ще ги преместя там. Така че не виждам какъв е проблема.

  6. Анонимен
    #27

    Иво прокопиев се побърка да пише едно и също в медиите си, като това е отявлена лъжа. И други медии го копитрат

  7. Анонимен
    #26

    Като четох коментарите си помислих колко много се заобикаля истината.Ще кажа това което се премълчава по определено друг начин.Разбира се КТБ няма нищо общо с машинациите на Пеевски и Бареков. Тя не ги финансира ,те се самофинансират-имат си спестявания и си ги харчят заради народа ограбван от мръсни политици и банки които по напълно законен начин определят лихвите на вложителите си.

  8. Анонимен
    #25

    Това да си журналист и да обслужваш интересите на Кръгът "Капитал" сигурно е много досадна работа. Всеки ден ти се налага да пишеш едни и същи измислени компромати, преразказани с други думи. Определено ви липсва фантазия и като ще обвинявате някой в конфликт на интереси, то поне го направете както трябва. Явно нивото на журналистиката е спаднало драстично, след като се пишат подобни абсурдни и поръчкови статии.

  9. Анонимен
    #24

    Много интересно наистина как една информация тръгва от "Economedia" и след минути вече се разпространява и в другите сайтове. По тази логика излиза, че вие сте част от егидата на Иво Прокопиев, който ви използва, за да си разпространява статиите, които искат да бъдат чуди и видени от възможен брой повече хора.

  10. Анонимен
    #23

    Явно сателитните сайтове на Economedia ще се придържат към една и съща издишваща теза, а именно за разпределението на държавните пари в банковия сектор у нас. Ако си мислите, че всеки ден ще пишете една и съща статия, разказана по друг начин и, че хората ще ви възприемат на сериозно, то жестоко се лъжете според мен.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.