Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парите от българите в чужбина са намалели с 80-90%

Сривът ще принуди част от домакинствата да преминат на социални помощи

12 коментара
Парите от българите в чужбина са намалели с 80-90%

Пандемията е стопила драматично парите, които българите в чужбина изпращат на близките си в България, съобщава БНР на базата на данни от централната банка. За първите 7 месеца на годината те са превели едва 98 млн. евро, сочат данните на БНБ. За сравнение, през 2019 година българите зад граница са изпратили вкъщи рекордните 1.2 млрд. евро, което означава, че тази година се очертава спад с 80-90% спрямо предепидемичната 2019 г.

"Това, което е важно е ролята, които тези пари "играят". Едно много често правено погрешно сравнение е с потоците на чуждестранни инвестиции, които най-често се инвестират в капитал – сгради, машини и т.н. Докато емигрантските пари играят една доста по-друга роля – на допълващ доход за много домакинства, особено по-бедните. Те най-често биват харчени за храна, за гориво, за покупка на дребна техника. Тяхното свиване в хода на кризата е не толкова удар в системата в икономиката, колкото върху домакинските бюджети. Този допълващ доход изчезва и това води след себе си разширяване на разликата в доходите на бедни и богати", коментира в ефира на Радио Благоевград Адриан Николов от Института за пазарна икономика.

Според него тези пари трудно биха могли да бъдат компенсирани.

"Това което може да се случи, е семейства, които преди са разчитали на такъв доход, сега да се обърнат към социалната система - например за помощи за отопление и този тип схеми за по-популярна защита. Това, което е по-интересно да се проследи, е колко хора са се върнали от чужбина във входа на самата криза. Те се явяват и потенциална нова работна сила, ако останат в България", коментира още Николов.

Най-много са постъпленията от емигранти от три държави - САЩ, Испания и Германия. Сериозни суми идват и от Великобритания и Гърция, където живеят и работят много българи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Н
    #12

    Има и друга причина - доста изтеглиха работоспособните членове от семействата си навън.И нямат никакво намерение да се връщат.Това е разумно, като се има предвид общото положение с пандемиите и новите неща в икономиките... Ами ще гласоподават там или за там,да и това.

  2. MP_reader
    #11

    По-зле е отколкото изглежда. Една част от "преводите" се извършват от българи които посещават роднините си и носят пари или в брой, или теглят от автомати. Тези пътувания намаляха, с тях намаляха и "преводите".

  3. Коментарът е изтрит в 14:43 на 6 януари 2022 от автора.
    #10
  4. Преслав
    #9

    Иначе не се изненадам.Минимум две-трети от емиграцията е нискоквалифицирана работна ръка ,която изпадна първа от пазара и дори немалка част се бяха прибрали в България през кризата. Какво да пращат в БГ ???Огромната част от квалифицираните са от семейства които се справят добре и в България ,или поне не са опрели до някой да им плаща тока и да им дава пари за храна и джобни. Тия българи внасят пари инвестирайки в имоти и т.н. ,макар по моя преценка това да е глупава инвестиция.

  5. Преслав
    #8
    Отговор на коментар #3

    Данъчните вече имат поглед над Revolut както и над други финтех ,което означава че и БНБ ще има информация.Revolut вече е пълноценна банка със съответните регистрации , само дето не разполага с физически офиси

  6. Явор от Германия Костовист
    #7

    Интерестно, как ги вади тези данни БНБ ?

  7. orso
    #6

    Сега да спрат и евро фондовете и ще се разбере че сме подобие на държава от неолита.

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  9. rusonefil
    #4

    До колкото знам статистиката "хваща" само суми над 2000 евро. Ясно е колко от преводите са над тая сума и изобщо колко реална е тая статистика.

  10. Баличея
    #3
    Отговор на коментар #1

    Статистиката не обхваща и трансферите през Револут, чиято употреба доста се засили, поне около мен.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.