Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парите от облигациите ще бъдат използвани само за дълга на Милен Велчев

Левицата няма да подкрепи процедурата, Синята коалиция недоволна от забавянето

36 коментара
Симеон Дянков и Мартин Димитров, Сн. БГНЕС

Парите от емисията на еврооблигации в размер до 950 млн. евро ще отидат до стотинка за покриване на задълженията по сделката на бившия финансов министър Милен Велчев с последната лихва по тях с падеж началото на следващата година. Това обясни във вторник в парламента пред журналисти финансовият министър Симеон Дянков. От вчера той обикаля парламентарните групи на политическите сили, за да осигури подкрепа за ратифициране на три документа във връзка с емитирането на облигации за 950 млн. евро. Ратифицирането е насрочено за петък тази седмица.

Според Дянков, ако документите бъдат ратифицирани, "от следващата седмица започваме да се готвим да кандидатстваме за заема".

Правителството планира да вземе външен заем до 2 млрд. лв., за да плати вноската по облигациите на Милен Велчев с падеж януари следващата година. Това стана след упоритите и безуспешни опити на финансовия министър Симеон Дянков да намери вътрешни ресурси за покриване на плащанията, включително с "експроприиране" на парите от Сребърния фонд, създаден в подкрепа на държавната пенсионна система.

След като намеренията на Дянков за "изземване" на значителна част от средствата във фонда под формата на влагането им в ДЦК срещнаха много силен и почти консенсусен отпор от всички политически сили и институции, министърът се насочи към последния възможен източник за финансиране - емитиране на облигации на външните пазари. Още повече, че тази възможност е предвидена в бюджета за тази година.

Дянков: Това е дясна политика и държим на подкрепата на Синята коалиция

В парламента във вторник министърът поясни каква е била целта на совалката му сред парламентарните групи.

"Говорили сме с почти всички парламентарни групи, но за мен е най-важна подкрепата отдясно – на Синята коалиция, защото те най-принципно през целия период, в който сме говорили за други възможности за покриване на този заем (на Милен Велчев - бел. ред.), са най-твърдо стояли на мнение, че на тази сума трябва да излезем на външните пазари”, каза Дянков.

"За нас е важно партньорите ни вдясно да ни подкрепят, защото това е една дясна политика. По този начин този заем се взема единствено и само, за да се покрие бивш заем – така нареченият "заем на Милен Велчев” от 2001–2002 г. Едно от условията на Синята коалиция беше да се вземе до стойност, която покрива, но не се използва и за покриване на дефицит. Точно за това е заемът - за 950 милиона евро, които покриват напълно главницата и последната лихва, която се плаща през януари", продължи министърът.

"Едно от големите изисквания на Синята коалиция, може би най-голямото, го изпълнихме по този начин”, посочи Дянков. "Гарантирано е, че тези пари ще се използват само за покриване на главницата и последния лихвен процент на заема на Милен Велчев", каза той.

По думите му емисията на нов дълг не е признание за провал във финансовата политика, защото външният дълг на България ще е същият като сега след януари догодина. "Заемът ще се използва изцяло, за да плаща предишен дълг, а не за увеличаване на дефицита", аргументира се министърът.

Синята коалиция: Подкрепяме заемът да стане най-бързо и при най-добри условия

Съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров посочи, че моментът не е подходящ да се дава оценка какво очакваме от облигационния заем. "Имам много конкретно очакване, знам индикативните условия, които трите банки, посредници по заема - БНП Париба, HSBC и Райфайзенбанк Интернешънъл - са посочили", каза той и обясни още, че очаква условията по заема да са по-добри от параметрите по облигациите на Милен Велчев.

"От Синята коалиция държахме да има такъв заем. Държахме той да бъде взет по най-бързия начин, защото виждате какво става в Гърция. Финансовата стабилност на целия ЕС е в доста сложно състояние и този заем е спасяващ за България. Ангажиментът на министър Дянков е това да стане по най-бързия и най-умния начин и при най-добрите условия", каза Димитров и припомни, че Синята коалиция е била против харченето на Сребърния фонд.

Левицата: Няма да подкрепим нов заем

Бившият финансов министър и сегашен депутат от Коалиция за България Пламен Орешарски обяви след срещата с Дянков, че левицата няма да подкрепи вземането на нов заем.

"Можехме да минем и без тези облигационни заеми, ако не бяхме изхарчили безцелно фискалните резерви – те стигаха да се погаси не само този заем с падеж през 2013 г., но и следващия с падеж през 2015 г.", каза Орешарски, който на времето бе един от най-острите критици на сделката на Милен Велчев по дълга.

Според Орешарски, ако резервът е бил управляван по-разумно, "след 2015 г. щяхме да бъдем с много по-нисък дълг на фона на сегашното рефинансиране".

"БСП никога няма да подкрепи нов заем по обясними причини. Имаше достатъчно голям фискален резерв, който да покрие и емисията от 2015 г.”, посочи Орешарски.

"Конюнктурата не е благоприятна от 2008 г. насам. И сега не е особено благоприятна – изборите в Гърция, и испанската банкова система дават лоши индикации”, каза Орешарски. Според него обстановката ще бъде напрегната цялата година.

Пламен Орешарски обаче подчерта, че "емитирането на този облигационен заем е по-разумно, отколкото харченето на Сребърния фонд като стратегия на властите".

Две комисии дадоха зелена светлина на сделката

В сряда следобед на съвместно заседание две от водещите комисии по проекта за ратификация - бюджетната и външната - го одобриха с лек превес на депутатите, които подкрепят ратификацията над противниците ѝ.

На заседанието финансовият министър Симеон Дянков поясни още веднъж, че това е най-добрият вариант за погасяване падежа на заема, изтеглен по времето на Милен Велчев. "В сегашната обстановка е по-добре да се отиде към вземане на външни облигации, отколкото да се изтегли ресурс от вътрешния пазар", каза Дянков, очевидно променил вижданията си за диверсификация на източниците за финансиране вътре и извън страната.

Коментирайки въпросите защо по-рано не са направени постъпки за излизане на външните финансови пазари, той посочи, че това излизане струва пари на държавата - по около десет млн. лв. на месец, така че трябва да се прецени времето за пласиране на еврооблигацията да не е прекалено рано, нито прекалено късно.


"Решихме, че пролетта на тази година е подходящият момент и вече са подготвени документите, които Народното събрание трябва да ратифицира, за да се приключи сделката", посочи Дянков.


"Индикативните оферти, които сме получили, са доста положителни", каза още Дянков и добави, че засега не иска да коментира каква лихва ще бъде постигната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #36

    Да вземат хотелите на братя Велчеви! Да разпродадат на търг 'царските' имоти!

  2. Анонимен
    #35

    другара Тодар Живков до № 29 Отряза са и последното изречение: "Но и тая възможност беше пропусната, защото Костов предаде на Велчев икономиката в толкоз добра кондиция, че цената на дълга беше станала още по-висока. Така че, ако тръсиш виновници за пропуснатите „възможности”, обръни са към Луканов и неговия финансов министер."

  3. Анонимен
    #34

    другара Тодар Живков до № 29 Най-доле, след 0-лата, ша залепиш един Амперсанд и id=12159, щото програмата реже Амперсанда. Ако въобще та интересува де, инак хич не си давай зор.

  4. Анонимен
    #33

    другара Тодар Живков до № 29 Не ми са верва Костов да е казал на Велчев през 2002 година да изкупи дълга по 25 цента за долар, демек по твойта цена на „международния пазар”. По тва време цената беше вече около и над 100%. Тва можеш да го видиш на Графика 5 (стр. 32) в един критичен анализ на сделката. http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_publication/discussion_2005_51_bg.pdf Костов имаше възможността да изкупи дълга по 13 цента на долар в края на 1992 г., когато той достигна най-ниското си равнище в резултат на мораториума на Луканов. Жалко че пропусна тая „възможност”, щото след тва дългът рипна нагоре до 55-75% те по тая графика. http://www.csd.bg/imgSrc.php?tn=0

  5. Анонимен
    #32

    Престъпно натрупания резерв на престъпната Тройна коалиция най-сетне е ликвидиран. България има нова цел - да достигне Румъния. Но е необходим нов заем. А следващата цел ще е програмата на Плевнелиев, както сам той я нарича, "Двайсет двайсет". В цялата тази объркана каша от факти и празни фрази се очертава само едно ясно нещо - управляват ни лъжливи и крадливи типове, на които самите ние сме им дали това право.

  6. Анонимен
    #31

    В БГ видимо има много разбирачи по управление на дълг и такива които са запознати със собствеността на Велчев. Освен характерните подмятания за нашия регион, почти нищо вярно няма.Нито Велчев има хотели, нито Костов е давал умни съвети. Проблема е че правителството тогава наследи около 2млрд.лв фискален резерв, а дългът беше около 18 млрд. Всички умници които обичат да говорят на теми от които нищо неразбират, е хубаво да си обяснят какт дълга на БГ от 74% от БВП падна на около 30 от БВП след сделката и при това има далавера????

  7. Анонимен
    #30

    Ако трябва да бъдем точни М.В вече няма хотели,има банка като дяловото му участие е около 350 милиона евро,така че за тези пари,за които се е потил усърдно,не би слушал никого.И вместо да разсъждаваме кой не е послушал по-скоро трябва да попитаме защо още не е в затвора.Дянков на няколко пъти дава достатъчно ясни индикации за това какво се е случило преди години,но прокуратурата си мълчи.

  8. Анонимен
    #29

    Ако тъпака Милен Велчев беше послушал Костов през 2002 година и беше изкупувал дълга обратно по 25 цента за долар (такава му беше цената на международния пазар), отдавна щяхме да сме забравили за този дълг. Сега като го платим с лихвите ще ни излезе на цена два долара за един долар дълг от 2002 година плюс още един заем от 1 милиард евро при крайно неизгодни условия който ще взема Дянков. Ако това беше направено през 2002 единствената "загуба" за България щеше да е липсата на хотелите на Милен по черноморието.

  9. Анонимен
    #28

    Сега спете в хотелите на Велчев. Малко е скъпо, но такъв е живота.

  10. И.Иванов, Швеция
    #27


    И СИНЯ ПОПУЛИСТКА БЕЗОТГОВОРНОСТ ПО ГРЪЦКИ !

    "От Синята коалиция държахме да има такъв заем. Държахме той да бъде взет по най-бързия начин, защото виждате какво става в Гърция ... каза Димитров ... """

    Виждаме, че в България става точно каквото стана в Гърция ! С безумни действия на лидери и на сини партии !

    Безотговорни политиканти-популисти живеят "Ден да мине - друг да дойде ..." от заем на заем и непрекъснато увеличаване на държавния дълг ! Закопават хората в предвидимо близко време, когато

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.