Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парите съвсем не са единственият проблем. Срещу какво стачкуват дипломатите?

3 коментара
Стачка в МВнР. сн. БГНЕС

Дни преди ключовото решение за членството на България в Шенген, външно министерство стачкува. Основното искане на дипломатите е повишаване на заплатите и командировъчните, като настояват ръстът да е двоен, съобразен с високите изисквания към тях.

Средната заплата във ведомството е 1400 лева, но в системата има много дисбаланси.

Постовете зад граница, например, са едни от "най-привлекателните" държавни назначения и често за тях се изисква и политическа подкрепа.

Дипломатите обаче стачкуват и заради много системни проблеми, които остават заглушени от разговора за заплащането.

Специални индивидуални заплати

Дипломатите обявиха, че не приемат съществуването на "специални" индивидуални заплати за определени служители и нелогичното изчисляване на заплатите на младшите служители спрямо старшите.

Те настоява и за прекратяване на практиката да се намалява основната заплата при заминаване в дългосрочна командировка.

Липса на прозрачност

Основен проблем и липсата на прозрачност във ведомството и ясно кариерно развитие.

"Липсата на прозрачност опорочава цялата система", коментират служители в МВнР.

Това дали да бъдеш повишен в ранг или изпратен на задграничен мандат не зависи от обективни критерии, а от лобиране и игри в кариерната комисия.

Задължителното годишно оценяване също е "мистерия" за редовите служители. Спорни са и критериите за позициите за ротации.

Административните процедури

Дипломатите страдат и от безсмислени административни процедури.

Най-елементарни неща трябва да минават през дълго съгласуване, което не допринася за качеството на работата, а губи време и размива отговорността.

Кадрова криза

Дипломатите не приемат и лошите условия на труд, както и недостигът на персонал на определени места.

Посолствата и ведомствените жилища не са ремонтирани от години заради хронично нефинансиране. Проблеми има и централната сграда в София – течове, неработещо парно на много места и други.

"Системното недофинансиране на МВнР и неговите задгранични представителства е причина за сериозна демотивация на служителите, отлив от министерството на вече подготвени кадри, както и за все по-трудното привличане и задържане в системата на нови служители. В резултат на тази целенасочена политика, на практика към настоящия момент българското външнополитическо ведомство се намира в сериозна кадрова криза", посочват протестиращите служители в министерството.

Политическа намеса

Публична тайна е политическото влияние в министерството и смяната на климата в него в зависимост от управлението. То, обаче, засега най-вече назначенията на посланиците и генералните консули.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jordan Stavrev
    #3
    Отговор на коментар #1

    Моля, не дращете глупости - явно сте много далеч от съвременната българска дипломация и дипломатическата ни служба. Децата на червената номенклатура посмъртно няма да си мръднат пръста за да получават заплата от 600 евро месечно! Те наследяват банките, фабриките, спиртоварните и инвестиционните фондове на родителите си, както и имотите за милиони евра и тлъстите им банкови сметки зад граница. А заблудените деца, които постъпват на работа в МВнР поради непознаване на реалността, след като да завършили в Оксфорд, Кеймбридж или LSE, след два-три месеца започват да се оглеждат за пътища назад … към емигрантската чужбина. Това е положението…

  2. анита хегерланд
    #2

    Фактът, че пъпчиви недорасли министри се спрягат за това ведомство и това, че в Казичене познават политическите интриги по-добре от МВнР показва, че политиците залагат на вътрешни новини. За да ни приемат в Шенгенстоко пространство, за да влезем в еврозоната, за да сме в час с евродирективите и програмите на Брюксел, за да се промотира страната ни като туристическа дестинация, трябва да имаме силни дипломати на ключови места.

  3. anton nikolov
    #1

    Критериите са ясни - да произхождаш от червената номенклатура, от семейства обирали мандри и техния слугинаж.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.