Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парите за болниците все повече ще зависят от резултатите от лечението

Рейтинги и похвати от застраховането влизат в новата система, по която ще се плаща

6 коментара
Парите за болниците все повече ще зависят от резултатите от лечението

Реформата в болниците ще продължи с промяна на финансирането им, като получаваните от тях пари все повече ще бъдат обвързани с качеството на медицинската помощ, резултатите от лечението, удовлетвореността на пациентите. Това става ясно от проект на здравната стратегия и план за действие към нея до 2020 година, публикувани от здравното министерство за обществено обсъждане. През 2017 година трябва да бъде създадена нова методология за плащане на болниците и да бъде прието необходимото законодателство за регламентирането ѝ. През следващите години трябва да се осигури технологичен и административен капацитет за прилагането ѝ до 2020 г.

Междувременно през 2016 и 2017 година ще бъде разработена система за оценка на резултатите от болничните дейности.

През 2017 година ще бъде създадена и бонус-малус система за заплащане на медицинските дейности в болниците на базата на резултатите. Така подобно на бонус-малус системата при застраховката “Гражданска отговорност“, където изрядните шофьори получават отстъпки, а нарушителите плащат повече, изрядните болници ще бъдат поощрявани. Все още не е ясно на базата на какви критерии ще става това, но вероятно ще се гледат показатели като смъртност, рехоспитализации, съобразени с потока от пациенти и тежестта на лекуваните случаи.

По данни на Световната банка 40% от пациентите у нас са приемани в болница

повече от веднъж в годината, което говори за лошо качество на здравната услуга.

Рейтинг на болниците и проучване на удовлетвореността на пациентите

В законодателството вече залегна оценка за удовлетвореността на пациентите от оказаното им лечение. Тя трябва да започне да се прилага от 2016 година и също ще бъде сред критериите, от които зависят парите за здравните заведения.

В момента финансирането на болниците зависи изцяло от броя преминали пациенти и цената на клиничната пътека, по която се лекуват.

През 2016-2017 година ще бъде разработена и рейтингова система на болниците, а през 2018 година ще бъде публикувана класация на болниците, която всяка година ще бъде актуализирана.

Нова акредитация на болниците до 2020 г. и преструктуриране

Документът предвижда още разработване на нова методика за акредитация на

болничните заведения през 2016 година и до 2020 година лечебните заведения трябва да преминат през нея.

През следващата година ще бъде разработен и план за преструктуриране на болничната помощ, съобразен с подготвяната в момента национална здравна карта, която трябва да определи потребностите от болници и лекари по места.

От следващата година се предвижда НЗОК вече да не финансира всички болници, а само толкова, от колкото има необходимост в дадена област, като отсяването ще става на базата на критерии, които са в процес на подготовка.

Ще има защитени болници в труднодостъпните места, като се усъвършенства механизма са субсидирането им. През 2017-2018 година се потърси възможност този вид лечебници да бъдат включени в болнични обединения, извършващи повече и по-сложни медицински дейности.

По-малко пари за лечение в болница и повече – извън нея

Стратегията предвижда постепенно разходите за болнична помощ да намаляват като бъдат създадени условия редица състояния да се лекуват извън тях или в амбулаторни условия и за сметка на това да се увеличават парите за извънболнична помощ.

В документа се посочва, че 20% от извършваните в болниците процедури биха могли да се изпълняват амбулаторно, 10% от болничния прием вероятно би могъл да бъде избегнат чрез по-подходяща първична помощ.

Повече мерки за децата и възрастните хора

В документа е обърнато специално внимание на детското здравеопазване и грижите за възрастните хора. Набелязани са редица мерки, част от които вече са в процес на изпълнение като например разкриването на центрове за деца с хронични заболявания, достъп до повече изследвания за бременните и децата и др.

За възрастните хора се предвижда преструктуриране на част от болничните заведения, в това число в труднодостъпни отдалечени райони за предоставяне на дългосрочни грижи за възрастни хора. Предвиден е и периодичен комплексен скрининг на възрастните хора за откриване на редица заболявания, включително дементни състояния.

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калина Георгиева
    #6

    Хубаво е да знаем, че когато полагат клетва, медиците ще инвестират сърцето си в работата и резултатите си, а не да си пожелават: "Лека и доходна", което е най-малкото НЕ етично.

  2. анита хегерланд
    #5

    За умрели пациенти няма да се плаща? А "доплащането" на операциите как ще се премахне?

  3. И какво от това
    #4

    Да извадят статистика откъде се краде повече: от фиктивни пациенти или от ненужни процедури. Вероятно сте забравили драмите преди една година: http://news.ibox.bg/news/id_1083187235. Ама то и в САЩ било същото: http://www.doctorbg.com/page.php?id=16895. Нали проблемът са кражбите и как да се ограничат, или бъркам? Просто твърдя, че кражби винаги ще има, въпросът е да се намалят до някакво поносимо ниво. Примерът, който дадох, илюстрира единствено, че и в тази област (усвояването на средства) не можем да се похвалим като първооткриватели. baba_zozolana

  4. И какво от това
    #3

    За нарушенията на сигурността в болници и кражбите на идентичност: http://www.bizjournals.com/southflorida/print-edition/2013/04/26/breached-health-data-security-has.htmlДоколкото знам, няма автомобил, чиито системи за сигурност да не могат да се разбият. Каквато и система да се въведе, ще бъде разбита рано или късно, стига да има мотивирани хора. Та ако се върнем на здравната система, вместо да се направи нещо, което да намалява мотивацията да се краде, отново ни се представят някакви \"непробиваеми

  5. pump it!
    #2

    Хубаво е, че Бозукова само копи-пейства. Така се спестяват измислици, нямащи общо с истината. Макар че всеки интересуващ се може да погледне сайта на министерството, вместо да разчита на нечие копи-пействане.

  6. И какво от това
    #1

    хитро, сложно, скъпо, източено!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.