Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парите за трудов стаж влизат в основната заплата, ако прецени работодателят

24 коментара
Парите за трудов стаж влизат в основната заплата, ако прецени работодателят

Досегашното допълнително възнаграждение, което се дава над заплатата за прослужени години, ще бъде включено в основната заплата автоматично само за тези работници, които не сменят трудовото си място.

Които от тях обаче сменят работодателя си, няма да могат да получават този бонус към заплатата си, останал от социалистическо време, поне докато новата фирма не разработи своя система за бонуси, ако досега няма такава.

Това ще залегне в наредба на социалното министерство за елементите на основната заплата. Документът ще бъде готов през март т. г., съобщи зам.-министърът на труда и социалната политика Горан Банков в понеделник. Той участва в срещата на социалния министър Емилия Масларова с ръководителя на мисията на МВФ за България Ханс Фликеншийлд. Мисията на фонда е в страната за последна проверка на изпълнението на договореностите с българското правителство по двегодишното споразумение с фонда.

При предишното посещение на мисията на МВФ у нас в края на миналата година Ханс Фликеншийлд препоръча класовете за прослужено време да бъдат премахнати, защото подобно допълнително възнаграждение няма никъде в Европа.

Проектонаредбата трябва да бъде внесена за одобрение в Министерски съвет до 31 март и може да влезе в сила от средата на годината.

Работодателите може да включат в работната заплата образованието и трудовия опит на новоназначения служител, ако искат да останат на пазара, каза Банков в отговор на въпрос ще бъдат ли задължени частните предприемачи да включат като елемент на заплата на работниците си трудовия им стаж.

Работодателите могат да кажат на работника: “Моето производство и моята себестойност е такава, че аз не мога да ти дам 1000 лева, а 500 лева. Тогава аз ще трябва да избирам, дали да остана на улицата, където съм бил 5-6 пъти, или да се хвана с 500 лева”, даде пример Банков.

И тази година ще се запази регулацията на заплатите във фирмите с над 50% държавно или общинско участие, са се разбрали социалното министерство и мисията на МВФ. Увеличение на възнаграждението с до 5% ще има само там, където няма дългове за осигуровки, данъци и предприятието не е на загуба.

Според Горан Банков регулацията се запазва не само по настояване на фонда, а и защото в този списък са предприятията с монополна дейност.

“Ако ние не регулираме топлофикациите, например, където средната работна заплата в някои от тях е 600-700 лева, тя може да достигне 800-900 или 1000 лева”, обясни зам.-министърът. “Това ще доведе до ръст на цената на топлоенергията, която ползват хората”, каза той.

Пред мисията на МВФ от социалното министерство са обяснили, че от догодина ще се промени формулата за индексиране на пенсиите. Идеята е това да става, като коефициентът на индексация ще се определя от половината от натрупаната инфлация и половината от процента на ръста на осигурителния доход. Досега пенсиите се увеличаваха с коефициент, в който инфлацията имаше по-малка тежест, което ощетяваше пенсионерите.

Според ръководителя на мисията на фонда Ханс Фликеншийлд безработицата у нас е под 10%, въпреки официално обявената от кабинета 11,5%. Това, според експерта на фонда, е така, защото страната ни не използва прецизната методика на Международната организация на труда (МОТ), според която безработните у нас са поне с 1,5% по-малко от тези, които държавата е преброила в официалните си регистри.

Фликеншийлд смята, че като се има предвид структурата на безработица, в която преобладават хората с ниска квалификация и тези с голяма продължителност без работа, трудно може да се очаква занапред процентът на безработица да продължи да намалява.

“Трябва да продължат усилията за намаляване на безработицата, но по-важното е на този етап да се стимулира заетостта в икономиката. България има необичайно ниска заетост и затова смятам, че трябва да има активни усилия да се привлекат хората отново към пазара на труда”, заяви Фликеншийлд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. prozt !!!
    #25

    V na6ata taka nare4ena dargava /i izmislena takava/ vsi4ko koeto se namisli stava. I ste stava dokato tozi taka nare4en narod / sege ve4e elektorat, t.e. lelektorat/ samo pita dali vageto ste e ot profsaiyzite ili ot kasti da si gi nosiat. O4akvam da se poiavi iskane /preporaka na MVF/ da se raboti savsem bez pari - ina4e niama da vlezem v Evropata! Skapan narod /lelektorat/ skapano givee !!!Amin !!!!!!!!!

  2. добрата новина
    #23

    Да, сбъркал съм в числата, но принципът, който описвам си остава верен. А относно това къде дават 1000лв. - има места, където дават и повече (естествено за ръководни или специфични длъжности с малко налични специалисти и голямо търсене на такива), но не е там въпросът - примерът ми и със 500лв. става и с 387лв. става и със 100лв. става. Цифрата не е интересна.Младите, как не зачитат старите, как си купуват дипломите и т.н. - някои може и да го правят, може би повечето, но не всички. Но въпросът с

  3. добрата новина
    #22

    Примерът от по-предишния ми коменатар мисля, че достатъчно добре обяснява защо когато постъпваш на нова работа дали има закон за надбавка или не НЯМА НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ (независимо дали имаш дълъг стаж или не). Сега да видим как стои въпросът с "прогресивното нарастване" на процента след като вече постъпиш на работа.Едва ли някой желае единственото увеличение на заплатата да му бъде увеличаващия се във функция от трудовия стаж процент надбавка. Просто това е прекалено малко. Следователно хората желаят

  4. miko
    #21

    10% ot 1000 sa 100; ne mojesh da smiatash. Kade davat 1000 zaplata za da otivam vednaga?!?

  5. Пантерата
    #20

    Младежта много се сърди на добавката за стаж. Но от собствен опит зная, че и най-ученото от последните 16 години му трябват 10 години, за да разбере основни неща в службата си. Владеенето на компютър и езици не е достатъчно за да покриеш купената диплома. По-кротко с опитните си колеги-те ще ви изкарват заплатите минимум 10 години. Освен това и служителите около 35-40 години владеят по-добре компютър и езици-те знаят какво да говорят на тези езици, а не само да викат: "аш шагласен" (Йес Сър). Не

  6. Щастливец
    #19

    С мой колега (дългогодишни ТРЗ служители сме били) доста отдавна разсъждавахме по темата за "класа". Стигнахме до извода, че тази добавка има смисъл дотолкова, доколкото компенсира частично влошеното здравословно състояние на по-старите работници и служители. Тезите, преподавани в икономическите ВУЗ за по-качествен и повече труд не са особено приемливи, но истина е, че за да поддържат здарвето и работоспособността си, старите отделят много повече пари за лекарства, витамини, операции и пр. Горе-долу там можем да търсим икономическия смисъл на "клас"-овете, струва ми се. Никак не е за пренебрегване и терминът "лоялност" - справка в Japan и USA,където класове уж нямало..:-)))

  7. браво
    #18

    И аз в момента получавам надбавка за "прослужено време", т.е. трудов стаж. Но напълно одобрявам нейното премахване - това е изкуствен инструмент. Естествено сегашните заплати няма да намалеят, а просто ще се увеличат с настоящата стойност на надбавката (това пише в статията - така че дългогодишните работници могат да са спокойни). Промяната е, че в бъдеще, когато един човек реши да си смени работата и отиде при новия работодател той ще го попита: "Устройват ли Ви ХХХХ лева/месец?". Ако работникът

  8. Захариса
    #17

    Защо да няма допълнително заплащане за прослужени години, особено в едно и също предприятие?! 20-30 прослужени години в едно предприятие означават, освен повече опит, но и лоялност. На такива хора работодателят може да разчита, че няма да побягнат при първото понижение на заплатите, както е и ставало. А другите духват дори при няколкомесечно задържане нивото на заплатите им. Друг е въпросът, че допълнителното заплащане за добре свършена работа при дългогодишен непрекъснат трудов стаж може да става и по друг начин, а не непременно с "класове".

  9. работник
    #16

    "При предишното посещение на мисията на МВФ у нас в края на миналата година Ханс Фликеншийлд препоръча класовете за прослужено време да бъдат премахнати, защото подобно допълнително възнаграждение няма никъде в Европа."ясно е ,че такива добавки няма в Европа,но е ясно,че има друг вид добавки резликата при които е само наименованито!!!!!!ВЪПРОСЧЕТА:1.Ясно ли му е на Ханс Фликеншийлд ,че класовете са единствения метод за увеличение на заплатите в часния сектор,пък било то и минимално?2.Защо след като

  10. работник
    #15

    тоя зам.министър знае ли,че може да му доидем на гости под прозорците на министерството,а?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.