Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парите за земеделци напълно блокирани след оставки в ДФЗ

След поредния натиск на Греков директорът на фонда отказва да си тръгне, било предателство към фермери и общини

2 коментара
Мирослав Николов. Снимка : БГНЕС

Безпрецедентно Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) остана в сряда без управителен съвет заради отказа на директора Мирослав Николов да подаде своята оставка. Така всички плащания за фермерите са напълно блокирани и не е ясно кога ще бъдат взети важните решения за отпускането на средства за животновъдите и компесаторните плащания заради лошите климатични условия.

 

Земеделски и бизнес организации вече предупредиха, че заради войната между земеделския министър Димитър Греков, който е от квотата на ДПС, и шефа на фонда Мирослав Николов, от квотата на БСП, рискуваме загуба между 500 и 2 млрд. лв.

 

В Европейската комисия също гледат с недоверие към страната заради случващото се във фонда. При липсата и на сертифициращ орган, който гарантира изрядността на плащанията, не е изключено да се стигне и до крайни решения, коментираха експерти пред Mediapool.

 

Цирк с оставки, вместо освобождаване на Николов

 

Поредният цирк в ДФЗ се разигра след два неуспешни опита за свикване на заседание на управата на фонда, когато най-после за заседанието в сряда беше постигнат кворум, според съобщение на Министерството на земеделието и храните.

 

Вместо придържане към предварително одобрения дневен ред, който е бил от 13 точки, земеделският министър Димитър Греков е поискал още в самото начало оставката на изпълнителния директор на фонда Мирослав Николов, разказаха присъствали на заседанието. Той отказал и тогава вкупом присъстващите членове на управителния съвет подали оставка като знак, че не желаят да работят с него, информираха и от Министерството на земеделието.

 

Управителният съвет на фонда се състои от 11 членове. По право в него са земеделският министър и изпълнителният директор на фонда. Още четирима представители се назначават от земеделският министър, а останалите пет са зам.-министри на финансите, на икономиката, на околната среда, на труда и социалната политика и на регионалното министерство. От Министерството на земеделието отказаха информация колко членове и кои са присъствали на заседанието.

 

Според устройствения правилник на фонд "Земеделие" при наличието на кворум и желание от тяхна страна управителният съвет е можел направо да смени Мирослав Николов, а не да разиграва цирка с оставките. Източници от земеделското министерство твърдят, че такава е била и идеята на министър Греков, но той не е бил сигурен дали представителите на БСП ще подкрепят това негово предложение. Според източници на Mediapool той започнал поредица от подмяна на представителите на ведомството му в управата на фонда. Явно обаче това не е било достатъчно и Греков, който е от квотата на ДПС, разиграл 15-минутния цирк с оставките.

 

Николов няма намерение да подава оставка

След заседанието Мирослав Николов даде ясно да се разбере, че няма намерение да подава оставка. На въпрос дали ще размисли и ще си подаде оставката той отговори: "Това означава да предам българските бенефициенти".

Николов каза, че на краткото заседание не са били взети никакви решения за пари за фермерите. "Единствена точка беше натиск за нашата оставка", каза той и уточни, че натискът е бил от страна на министъра на земеделието Димитър Греков, който не посочил нищо конкретно, а "общи фрази".

"Никой не е гласувал нищо по реда – този, който беше обявен, който трябваше конструктивно днес да се разгледа", каза Николов.

По думите му не са обсъдени и темите, по които земеделското министерство и фонда са постигнали единомислие на среща при премиера Орешарски.

Управителният съвет трябваше да разгледа в сряда отчет на фонда за одобрените през последната година проекти, както и да одобри пари за държавната профилактична програма за животните, заради която същия ден протестираха ветеринарни лекари. Дневният ред предвиждаше още отпускането на 60 млн. лв. за фермерите, като част от тях са средства за компенсация на пропаднали от градушка площи през миналата година.

При липсата и на сертифициращ орган плащанията по течащи проекти също са под въпрос. Мирослав Николов като изпълнителен директор на фонда може да подписва документи и да нарежда плащания, но проблемът е, че после те може и да не бъдат признати. Тогава ще трябва да се платят с пари от държавния бюджет.

Животновъдите се стягат за протести

Наблюдаваме един цирк, коментира председателят на Националната асоциация на животновъдите Бойко Синапов след заседанието, на което членове на асоциацията не са присъствали.

От Асоциацията на животновъдите са на мнение, че ДФЗ не работи. Животновъдите, които днес чакаха да им бъдат гласувани пари за имуннопрофилактика и се събраха на демонстрация пред сградата на земеделското министерство, обявиха, че сега отиват по места и започват подготовка за масови протести.

Драмата във фонд "Земеделие" с оставката на Мирослав Николов се точи от около месец и е нагледен пример за неразбирателството между управляващата коалиция БСП и ДПС. Николов се крепи от БСП, докато Греков е министър от квотата на ДПС. Сред депутатите на БСП обаче има и такива, които смятат, че е крайно време да се сложи край на този цирк, защото ДФЗ не работи и Николов не върши никаква работа.

От ДФЗ пък демонстрираха, че са се разработили ударно и съобщиха по-рано през деня за подписани с фирми и общини анекси към вече действащи договори или нови контракти за финансиране по Програмата за развитие на селските райони. Става въпрос за над 200 проекта по различни мерки. В списъците са и още 355 проекта, които към момента не са финансово обезпечени и чакат Министерство на земеделието и храните да прехвърли средства от Гаранционния фонд, с което да позволи разплащането и по тях, съобщиха от земеделския фонд.

Ведомството допълва, че кани бенефициентите от списъците да подпишат договорите си с оглед бързия старт на работата по одобрените проекти.

От фонда съобщиха още, че започват административните проверки по заявленията за директни плащания в Интегрираната система за администриране и контрол, обхващащи над 1 млн. земеделски парцела на близо 120 хил. фермери с обща площ от 3.89 млн. хектара. Целта е да бъдат сравнени всички заявени парцели и да се установи дали има застъпване на кандидатстващите за евросубсидии ниви.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #2

    Кашата, която забъркаха БСП и ДПС в държавата след февруарската истерия е огромна ! Сега пак ще трябва десните сили( като след 1997г.) да изправят страната на крака. Ще трябва много работа да се свърши, за да се постигне нивото от края на 2012г. преди идването на "независимите експерти" на власт! Не би било лошо сметката за хаоса и загубите на хората да се презентира на февруарските истерици, блокирали улици и кръставища и довели на власт туркоболшевишката мафия!

  2. ДИМИТЪР ШОПОВ
    #1

    ГЛУПАВО, МНОГО ГЛУПАВО. ТРЪГНИ СИ САМ, БЕ ПИЧ! ЗА КАКВО ЧАКАШ ДА ТЕ ИЗГОНЯТ ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.