Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Париж и Берлин се разбраха за ролята на ЕЦБ в кризата

0 коментара

Франция и Германия се споразумяха в четвъртък да спрат да спорят публично дали Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да направи повече за спасяването на еврозоната от задълбочаване на дълговата криза, съобщи Ройтерс.

 

Президентът Никола Саркози и канцлерът Ангела Меркел заявиха след разговори с италианския премиер Марио Монти в Страсбург, че вярват на независимата централна банка и няма да засегнат правомощията ѝ за контролиране на инфлацията в предложенията си за промени в Договора за Европейския съюз.

 

Те демонстрираха доверието си в технократа Монти в контраст с едва прикритото презрение към неговия предшественик, милиардера Силвио Берлускони.

 

"Ние всички заявихме доверието си в ЕЦБ и нейните лидери. И тримата се съгласихме, че с уважение към независимостта на институцията, трябва да се въздържат от положителни или отрицателни изисквания", каза Саркози на съвместна пресконференция.

 

Френски министри призоваха многократно централната банка да се намеси решително, за да се противопостави на бягството от държавни облигации на страни в еврозоната, докато Меркел и нейните министри са на мнение, че в Договора за ЕС се забранява на банката да действа като кредитор от последна инстанция.

 

Саркози каза, че Париж и Берлин ще задвижат съвместни предложения за промени в Договора за ЕС преди срещата на върха на 9 декември, които да гарантират по-строга бюджетна дисциплина в еврозоната.

 

Меркел заяви, че предложенията за все по-сериозни правомощия при прилагането на бюджетните правила на ЕС, включително изправянето на нарушителите пред Съда на ЕС, са първата стъпка към по-сериозен фискален съюз.

 

Тя каза обаче, че те няма да променят статута и мисията на централната банка, нито пък ще смекчат противопоставянето ѝ на издаването на съвместни облигации за еврозоната, освен може би в края на един дълъг процес на фискална интеграция.

 

Новият премиер на Италия Марио Монти обеща от своя страна, че страната му ще постигне балансиран бюджет през 2013 година. Той посочи, че правителството му ще спази ангажиментите, поети от предшественика му Силвио Берлускони, който бе принуден да се оттегли от поста заради кризата.

 

"Италия трябва да положи особени усилия, тъй като има много голям дълг. Ще свършим своята работа у дома", каза Марио Монти.

 

Тримата лидери се разбраха да се срещнат отново в Рим.

 

Доходността по 10-годишните италиански облигации се покачи отново над 7%, след като лидерите на Германия, Франция и Италия постигнаха съгласие да не разширяват ролята на Европейската централна банка в подкрепата ѝ на по-слабите страни от еврозоната.

 

Доходността по италианските облигации се повиши на 7.081% от 6.956 %, достигайки нива, за които се предполага, че са неустойчиви в дългосрочен план.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.