Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Париж и Берлин се споразумяха по пакет от 23 млрд. евро за Гърция

32 коментара
Париж и Берлин се споразумяха по пакет от 23 млрд. евро за Гърция

Франция и Германия постигнаха споразумение по план за финансова помощ на Гърция, включващ подкрепа от Международния валутен фонд. Общият пакет, който предстои да бъде одобрен от останалите страни в еврозоната, е на стойност 23 млрд. евро.

Френският президент Никола Саркози и германският канцлер Ангела Меркел са се споразумели на среща в Брюксел, часове преди срещата на европейските лидери, която ще се проведе в четвъртък и петък. Споразумението ще бъде представено на президента на ЕС Херман ван Ромпой, предаде Ройтерс.

Целта е да бъдат успокоени изнервените финансови пазари и да се преустанови пълзящият възход на лихвите по обслужването на гръцкия дълг.

Планът ще се състои от около 22 -23 милиарда евро помощ за Гърция, която съчетава отделни заеми от МВФ и страни от еврозоната, като по-големият дял ще бъде от Европа.

Френски официален представител заяви, че Саркози и Меркел са се споразумели по текст, който "описва много прецизно условията, при които страните от еврозоната могат да се намесят."

Помощта от еврозоната ще е при много строги условия, определени от Европейската комисия и ЕЦБ, а МФВ ще участва с финансови средства и експертиза.

Механизмът ще бъде задействан само при много сериозни затруднения и ако няма никакви други решения, е заявил френският представител, цитиран от Ройтерс.

Германски представител каза, че Берлин трябва да получи право на вето по евентуално задействане на плана.

Друг дипломат посочи, че евентуално споразумение ще бъде обявено по-късно в четвъртък вечер, след като фондовите борси бъдат затворени.

По -рано същия ден гръцкият премиер Георгиус Папандреу и колегите му социалисти в Европа призоваха ЕС да използва за Гърция съществуващия европейски спасителен фонд, създаден първоначално за Латвия, Унгария и Румъния.

Става дума за фонд от 50 млрд евро кеш, създаден през 2008 г., когато избухна световната финансова криза, за да се помогне на страни извън еврозоната.

Срещата на европейските лидери се провежда в момент, когато еврото продължава да пада, а дълговата криза заплашва да засегне и други европейски страни.

Еврото удари най-ниското си равнище спрямо долара за десетмесечен срок, след като в сряда рейтинговата агенция "Фитч" понижи кредитния рейтинг на Португалия. Това бе разтълкувано от инвеститорите като знак, че Европейският валутен съюз няма възможност да се справи с проблемни икономики на своите страни членки.

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу призова европейските правителства да спрат споровете за това какво да се прави и да приемат конкретен план за финансово подпомагане на Гърция. Той изтъкна тяхната отговорност, тъй като двудневната среща ще е проверка на "ангажимента им към Европейския и към валутния съюз."

Германия настоява, че Гърция не е искала помощ, не е на ръба на банкрута и ако стигне до ситуация, в която не може да заема средства от финансовите пазари, да се обърне към Международния валутен фонд.

Меркел праща Гърция към МВФ

Часове преди началото на срещата на Европейския съвет канцлерът Ангела Меркел отново настоя Гърция да получи помощ единствено в краен случай, като подчерта, че Германия "активно ще подкрепя решение, включващо МВФ и двустранна помощ, заедно с Франция."

Меркел изключи възможността за съвместна финансова подкрепа от еврозоната.

"На днешното и утрешно заседание на Съвета правителството ни ще настоява такава помощ да се предостави само в краен случай, и то под формата на съвместни действия на МВФ и двустранна помощ от Еврозоната."

Европейски дипломати обаче смятат, че в резултат на преговори може да се стигне до сближаване в позициите на Германия и Франция и да се стигне до финално решение, в резултат на което МВФ и ЕС да си поделят бремето на спасителния план за Гърция, предаде АП.

В изявлението си пред Бундестага Меркел настоя за промяна в правилата на еврозоната, които да позволят по-ефективно справяне с евентуални бъдещи кризи в общността.

Всички виждаме, че съществуващите в момента договори не са достатъчни, заяви германският канцлер. "Затова ще настоявам за належаща промяна в договорите, за да можем с помощта на подходящи санкции да коригираме на по-ранен етап и по-ефективно подобни грешки в политиката на една страна.", каза Меркел.

Добрият европеец е този, който спазва правилата

Тя отново подкрепи идеята на финансовия си министър Волфганг Шойбле за изключване от еврозоната на страни, които перманентно нарушават правилата на общността. "Добър европеец не е непременно този, който бързо оказва помощ. Добър европеец е този, който съблюдава европейските договори и правилата на отделните европейски държави и действа така, че да не навреди на стабилността на еврозоната", заяви Ангела Меркел. 

Кредитната криза в Гърция подкопа еврото, като показа, че правилата, на които то се крепи, не възпират правителствата от преразходи и формиране на огромни дефицити и дългове.

В момента тревогите са, че и други страни с проблемни икономики като Испания и Португалия също ще изпаднат под натиск от страна на пазара и няма да са в състояние да си осигурят заеми на приемлива цена.

Съмненията на инвеститорите, че Гърция ще плати задълженията си, доведоха до повишаване на лихвените равнища при продажбата на гръцки правителствени облигации. Правителството в Атина заяви, че не може да покрива такива равнища.

Анализатори, цитирани от АП, посочват, че е време за решения: "Еврозоната няма режим за управление на кризи, сега трябва да бъде направен такъв."

Германия обаче няма намерение с парите на своите данъкоплатци да решава проблема с дълга на гърците, които години наред харчат повече, отколкото изкарват, а освен това представят заблуждаващи данни за размера на бюджетния си дефицит.

Освен това Конституционният съд в Германия може да оспори законността на евентуална финансова помощ, оказана от страната към която и да друга държава членка на еврозоната.

Барозу твърди, че спасителният план ще бъде използван само в случай, че останалите мерки не проработят, като целта е се избегне задълбочаване на кризата, което може да застраши финансовата стабилност на единната европейска валута.

Гръцкото правителство казва, че не търси пари, а детайлен план, който да повлияе на пазарите и да понижи пълзящите нагоре лихвените проценти, които подкопават усилията на страната да съкрати милиарди евро разходи през тази година.

Индивидуални заеми

Испански правителствени източници смятат, че най-възможната опция за подпомагане на Гърция са индивидуални заеми, които ще отпуснат страни от еврозоната. Все по-ясно е обаче, че МВФ ще участва по някакъв начин, заедно с европейските страни.

Гръцкият премиер предупреди, че страната му ще се обърне към МВФ, ако не получи подкрепа от ЕС. Това би било сериозен удар за еврозоната, тъй като ще демонстрира, че тя нито има възможност да предотвратява кризи, нито да спасява свои страни членки, заплашени от банкрут.

Основната цел на Папандреу обаче е да може да окаже натиск на пазарите и да понижи цената на заемите за Гърция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Американец
    #36

    Хубави каламбури правиш за фалирали американски щати. Сега попрочети каква част от икономиката САЩ е в частни и каква в частни ръце. После ела пак да ни напишеш за фалиралите Калифорния, Ню Йорк и други глупости произнесени от перковци на ютюб. Да, бюджетите на ПРАВИТЕЛСТВАТА на тези щати са закъсали, но тези правителства НЕ ПРИОЗВЕЖДАТ НИЩО, докато частния сектор, който е меродавния компонент за икономикатра на щатите, макар и в цикъл на застой (нормалната цикличност на капитализма) си е жив и здрав...

  2. Американец
    #35

    Второто изречение да се чете:"Сега попрочети каква част от икономиката САЩ е в държавни и каква в частни ръце."

  3. wute
    #33

    Германия одавна си е платила репарациите на Гърция.Най добре е да запиташ съвеТцките си другари върнаха ли златото на БНБ, което изнесоха от България есента на 1944...

  4. Bezkompromisen
    #32

    САЩ СИ ПЕЧАТАТ ДОЛАРИТЕ САМИ - ТЕ СА СИ ТЕХНИ И ТОВА ЧЕ ВСИЧКИ СТРАНИ ПО СВЕТА ГИ ИЗПОЛЗВАТ ЗА "РЕЗЕРВНА" ВАЛУТА (Т.Е. ТРУПАТ ГИ И СЕ РАЗПЛАЩАТ С ТЯХ ПРИ ТЪРГОВИЯ) СА ДОБРЕ ДОШЛИ ЗА ТЯХ.САЩ МОГАТ ДА СИ ПЕЧАТАТ КОЛКОТО СИ ИСКАТ ДОЛАРИ ДОРИ ОТ "ВЪЗДУХ", ЗАЩОТО ВСЕ ОЩЕ ЦЕЛИЯ СВЯТ ИМ ВЯРВА. ЗАТОВА НА САЩ ИМ Е ПОЗВОЛЕНО (ЗА СЕГА) ДА ВЗИМАТ ЗАЕМИ ОТ ЦЕЛИЯ СВЯТ.А ГЪРЦИТЕ КАКВО ПЕЧАТАТ? НИЩО. ТЕ ЗА ДА ЗАЕМАТ ПАРИ ОТ ЦЕЛИЯ СВЯТ ТРЯБВА БУКВАЛНО ДА ВЗЕМАТ ВЪНШНИ ЗАЕМИ, КОИТО ДА ВРЪЩАТ СЛЕД ТОВА.

  5. Bezkompromisen
    #31

    А КОЙ ГИ Е ВЗЕЛ? ЕДНА ШЕПА ХОРА....КЪДЕ СА ПАРИТЕ? ЕТО ТОВА Е НАЙ-ВАЖНИЯ ВЪПРОС.300 МИЛИАРДА СА МНОГО ПАРИ.... ТРУДНО Е ДА НЕ ОСТАВЯТ СЛЕДА.

  6. BRAVO!
    #30

    ний да не сме последната дупка на кавала/ЕС/ ?!

  7. Ганий
    #28

    Съседна Братска Гърция - просто да й върнат (или заплатят) заграбените исторически паметници...А Великия Братски Германски Суверен - да си плати масрафите за Втората световна война...Както е знайно - България на др. Т. Живков изплати на Гърция милиарди щ.д. репарации поради недалновидната политика на тогавашните ни костовисти!

  8. Bezkompromisen
    #27

    ГЕРМАНИЯ НЕ ПАДА ОТ МАРС, ДА СИ ДАВА ПАРИТЕ НА РАЗНИ БАЛКАНСКИ ШАРЛАТАНИ.УЖ ПЪК НЕ ЗНАЕЛИ, ЧЕ БИЛИ ВЗИМАЛИ ЗАЕМИ - ВСИЧКО Е БИЛО ПРИКРИТО ОТ ПРАВИТЕЛСТВОТО !И ГОЛДМАН ЗАКС Е ИМАЛ МНОГО МНОГО ГОЛЯМА РОЛЯ... КОЕТО ЗНАЧИ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА САЩ, ЗАЩОТО ХЕНРИ ПАУЛСОН Е БИЛ ФИНАНСОВ МИНИСТЪР НА САЩ ТОЧНО, КОГАТО ГЪРЦИЯ Е ВЗИМАЛА ЗАЕМИТЕ ОТ ГОЛДМАН ЗАКС.А ПРЕДИ ДА СТАНЕ ФИНАНСОВ МИНИСТЪР, ПАУЛСОН Е БИЛ CEO НА ГОЛДМАН ЗАКС.

  9. 18
    #26

    Браво на Меркел!!!

  10. Bezkompromisen
    #25

    ТОВА Е НАЙ-ГОЛЯМАТА КРАЖБА НА ПАРИ ОТ ДЪРЖАВА НА БАЛКАНСКИЯ ПОЛУОСТРОВ. 300 МИЛИАРДА ЕВРО ЗА 12 МИЛИОННА ДЪРЖАВИЦА. И НИКОЙ НЕ ПИТА КЪДЕ СА ПАРИТЕ? ЗА КАКВО СА ИЗХАРЧЕНИ?ЗА ПОСЛЕДНО ПОДОБНА КРАЖБА СЕ ИЗВЪРШИ ПРЕДИ 1989 ГОДИНА ОТ КОМУНИСТИЧЕСКАТА НОМЕНКЛАТУРА - 12 МИЛИАРДА ДОЛАРА.ТОВА ОСАКАТИ НАШАТА ДЪРЖАВА ЗА 20 ГОДИНИ.И ПАК НЯМА ОСЪДЕНИ.ПАК НЯМА ДОРИ ОБВИНЕНИ.САМО ЧУХМЕ ЗА ЕДНИ "КУФАРЧЕТА" ... КАК ЧЕРВЕНИТЕ КРАДЦИ СА СИ РАЗДАВАЛИ ПОМЕЖДУ СИ.И КАКВО ОТ ТОВА?ЕС ДА ПИТА КЪДЕ СА 300 МИЛИАРДА ЕВРО !!!!!!!!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.