Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Париж потвърди подозренията си за връзката на Спангеро със скандала с конското месо

0 коментара
Париж потвърди подозренията си за връзката на Спангеро със скандала с конското месо

Френското правителство потвърди подозренията си за връзката на френската компания Спангеро (Spanghero) със скандала с конското месо, а утре министърът на земеделието Стефан Льо Фол ще се срещне с представители на нейните 300 служители, след като производството на предприятието бе спряно в петък, предаде Франс прес, цитирана от БТА в неделя.

Министерството на земеделието подчерта, че правителството се е намесило, "за да възвърне доверието в хранителния сектор поради множеството сериозни, точни и съвпадащи данни за икономическа измама на потребителя в европейски мащаби".

Компанията в югозападния град Кастелнодари, принадлежаща на фамилията Спангеро, беше купена през 2009 година от баското кооперативно дружество Люр Бери (Lur Berri). Тя е обвинена, че е препродавала конско место,представяно за говеждо, което е било използвано в готови ястия, приготвяни от компанията за полуфабрикати Финдъс (Findus).

Правителството отне санитарното разрешително на Спангеро за три от дейностите ѝ - складиране, преработка на месо и готови ястия. То обаче заявява, че според него има разлика в отговорността на ръководителите на Спангеро за техните действия и работата на служителите. Поради това държавните служби са мобилизирани, за да помогнат на служителите от компанията през периода на временно спиране на производството, докато трае разследването, се казва в съобщението на земеделското министерство.

Според френската служба за борба с измамите става въпрос за 750 тона конско месо, от които 550  са използвани за производството на 4,5 милиона ястия, представени като приготвени с говеждо, и продавани в 13 европейски страни.

Властите твърдят, че това не представлява опасност за човешкото здраве.

Скандалът с конското месо, разгорил се в Европа, придоби ново измерение, когато в него неочаквано беше забъркано името на прочутия трафикант на оръжие Виктор Бут, пише британският в. "Гардиън".

Бут беше осъден на 25 години затвор в САЩ миналия април заради дейностите си. В света той е известен с прозвището Търговецът на смъртта.

На този етап от скандала с конското месо стана известно, че холандската компания Драап трейдинг, базирана в Лимасол, в Кипър и с ръководител на дейностите Ян Фасен, е изиграла ключовата роля в доставките на конско месо в Европа. Компанията сама потвърди това и посочи, че е закупила конско месо от румънски кланици, етикетирано като такова. После тя от своя страна го е продала като конско месо на френската компания за преработка на храни Спангеро. От своя страна Спангеро го е доставила на френската компания Комижел, която произвежда полуфабрикати. Тя го е вложила в замразени храни, като например лазаня,  за компании като британската Финдъс.

Собственикът на Драап трейдинг е тръст, базиран в данъчния рай Вирджински острови /британска територия/. Драап трейдинг твърди, че е етикетирала правилно продаваното месо като конско, докато Спангеро твърди, че тя е получила от Драап трейдинг месо етикетирано като говеждо. Кой лъже все още не е установено. Преди година обаче Фасен беше осъден заради продажбата на южноамериканско конско месо, представено като германско или холандско говеждо месо.

Новото развитие във връзка с Драап трейдинг е, че единственият "директор" на компанията е всъщност компания за корпоративни услуги, наречена Гардстанд, основана през 1996 г. И базирана в Лимасол. През 2011 г. две организации, следящи пътищата на оръжейните доставки, публикуват доклад, в който дават доказателства, че Гардстанд пък е притежавала акции в компания, наречена Илекс венчърс. Именно това е връзката между конския скандал, известен като "Хорсгейт" и Виктор Бут.

Още през 2007 г. съдебни документи в САЩ показват, че Бут и негов съдружник са прехвърлили около 750 000 долара на Илекс венчърс за закупуването на самолет за доставка на оръжия и муниции из горещите точки на Африка, в нарушение на ембаргото там.

Тогава прокурори в Ню Йорк посочиха, че Илекс венчърс е притежавана и контролирана от Бут.. Но кой е човекът, притежаващ Гардстанд и защо Драап трейдинг използва тази компании като "директор" засега си остава пълна мистерия. Очаква се обаче разследващите Хорсгейт да проучат този въпрос.. Единственият акционер на Гардстанд е Трайдънт тръст, компания базирана в Кипър, специализирала се в създаването на компании в данъчни убежища за руски и украински клиенти. Тази компания е помогнала за създаването на Илекс венчърс.

Петрос Ливаниос, който управлява сега Трайдънт тръст, едно време е бил директор в Илекс венчърс. Засега той е отклонил поканата на "Гардиън" да коментира новата информация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.