Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентарните избори в Русия - програмирана победа за партията на Путин

9 коментара
Парламентарните избори в Русия - програмирана победа за партията на Путин

Русия ще избере в неделя депутати с вот, който се очаква да затвърди за пореден път господството на партията на Владимир Путин "Единна Русия", независимо че икономическата криза силно е засегнала жизнения стандарт на хората.

Изборите, на които ще се гласува за нов състав на Държавната дума (450 депутати, а в някои региони - за губернатори и местни парламенти, са първият мащабен тест за Путин от 2014 г., когато започна украинската криза, довела до най-пагубното влошаване на отношенията със Запада след края на Студената война.

Руският президент може да наблюдава гласуването невъзмутим, имайки предвид, че рейтингът му достигна върхови стойности, след като в началото на 2014 г. Москва анексира украинския полуостров Крим.

Въпреки това "Кремъл няма голямо желание да отслаби абсолютния си контрол върху политическата система в Русия", отбелязва Московският център "Карнеги".

В момента партията "Единна Русия", разполагаща с медийната подкрепа на държавната телевизия, вече държи над половината места в Думата.

Във врата ѝ дишат три партии, подкрепящи повечето правителствени решения: комунистическата, партията с бизнес уклон "Справедлива Русия" и националистите либералдемократи. Либералната опозиция не е представена в Думата.

Местните избори през 2015 г. бяха спечелени от "Единна Русия" с голяма преднина; нейни кандидати получиха на места над 90 на сто от гласовете.

Резултат, какъвто със сигурност ще постигне и ръководителят на Чечения Рамзан Кадиров - той ще мине през избори за пръв път, откакто бе назначен от Кремъл през 2007 г.

Да се избегне сценарият от 2011 г.

Русия тръгва към този вот, едва видяла края на тунела след година и половина дълбока рецесия заради сриналите се цените на горивата и санкциите на Запада, предизвикани от предполагаемата ѝ роля в украинската криза.

Руската икономическа криза, най-продължителната през 16-годишното вече управление на Владимир Путин, изстреля нагоре цените и сви покупателната способност на домакинствата в страната.

През 2011 г., около предходните парламентарни избори, Русия също бе в икономическа криза и недоволните роптаеха.

Но поводът стотици хиляди руснаци да излязат тогава на улиците бяха подозрения за изборни машинации.

Този път Кремъл изглежда си е взел поука и взема мерки да осигури по-легитимен вот "с оглед президентските избори през 2018 г.", обяснява центърът "Карнеги".

"За властите е от значение привидно да запазят някакво приличие", посочва руският аналитик Екатерина Шулман, като изтъква липсата на "ярки кандидати или политически скандали".

Междувременно Владимир Путин постави начело на руската ЦИК бившата пълномощничка по човешките права към Кремъл Ела Памфилова, която смени Владимир Чуров, обвинен от опозицията, че е манипулирал резултатите от предишни избори.
Веднага щом получи поста, Памфилова напомни на организаторите на изборите, че всякакъв натиск върху избирателите и манипулации с гласовете "се наказват с до пет години затвор".

През лятото руският президент мина с голямата метла и през политическите институции; в средата на август смени шефа на своята администрация - един стратегически пост - с бившия дипломат Антон Вайно.

"Никакви промени"

В допълнение към тези предпазни мерки Кремъл се постара никой да не му отнеме очакваната победа. В края на юли например правосъдието нареди да се разпусне неправителствената организация "Голос", бранеща правата на избирателите, заради обвинения, че нарушава законодателството за сдруженията.

"Голос" сигнализира по-специално за нарушения по време на парламентарните избори през 2011 и на президентските през 2012 г.

В началото на септември дойде ред и на социологическия център "Левада" - единствената независима институция за проучвания в Русия, на която бе наредено да преустанови дейността си и която получи от съдебната система спорното определение "чуждестранен агент".

Изправени срещу огромната машина на властта, опозиционерите в Русия не могат лесно да предизвикат ентусиазъм сред електората.

Този път наистина им бе дадена възможност да се кандидатират - в изборите участват 74 партии, и да излъчат предизборен клип по телевизията; това обаче не им вдъхва оптимизъм.

"Шансовете да влезем в Думата са все тъй слаби - оплаква се Дмитрий Гудков, един от малцината депутати в опозиция. - Няма никакви промени."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ана
    #9
  2. Мони_deactivated_1480055728
    #8

    2-ра част:„В отговор на трудностите при прилагането на газ в Европа, Русия трябва да увеличи доставките си до Азия .Проблемът, обаче, се крие във факта, че пазарът на азиатски газ е пренаситен пазар от втечнен природен газ. Според анализаторите на международната рейтингова агенция Fitch: цените са паднали наполовина през последните три години, по-голямата част от големите клиенти имат договори за години напред, и влизането в пазара на нови играчи е просто невъзможно.В допълнение , ключови потребители

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #7

    Експертите от Роснедра са направили много добра стратегия, която нашите експерти нямат!Трябва да се планира в дългосрочно в бъдещето! Стратегия развития минерально-сырьевой базы Российской Федерации до 2030 годаhttp://www.rosnedra.gov.ru/article/8743.html Спадът в търсенето на руски газ в Европейския съюз ще се задържи в продължение на десетилетия, от политическите трудности и потоците на втечнен природен газ. Тази теза, е заложена в \"Стратегията\" публикувана в понеделник в сайта Rosnedra. В нея

  4. Achird
    #6

    Ами има си демокрация - народа избира своите депутати. Има доста партии (а не само две). Има реални телевизионни дебати. Народа си обича Путин и това е. Западният свят сгреши със санкцийте, както Русия сгреши с анексирането на Крим. Русия не може да бъде изплашена със санкций, това е страна преживяла Отечествената война, преживяла Сталин и преживял 90-те години. За да победиш Русия трябва да мислиш като руснак. Третият закон на физиката гласи, че на всяко действив следва противодействие. Санкциите засегнаха народа на Русия и те идват от вън, така че народа реагира с агреесия насочена на вън, а не както се очакваше навътре.

  5. Jack Daniels
    #5

    И след "победата" $1=120 рубли

  6. анита хегерланд
    #4

    Партията не демонстрира стройна програма, а е изява на личното чувство на активисти, които харесват Путин, защото защитава националното самосъзнание, чрез неговите символи: суверенна, силна държава, която има военно присъствие по един или друг начин в бившите републики. Сега ситуацията прилича на следния дочут разговор: "Тате, децата ме питат, защо нямаш предни зъби?, а бащата отговаря: Кажи им, че на младини бях боксьор. Затова." На Путин ще му се наложи да се огледа в световната политическа карта и не само да заяви присъствие, но и да го аргументира.

  7. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    По данным «столыпинцев», в первом полугодии 2016 года нефтегазовые доходы федерального бюджета сократились на 44% по сравнению с первым полугодием 2014 года, а общие доходы федерального бюджета - на 17,5%. А обвал цен на нефть со 100 до 45-50 долларов за баррель привел к тому, что ВВП падает уже седьмой квартал подряд, впервые в истории России.
    «В долларовом эквиваленте падение в 2013-2015 гг. составило 41%, и Россия с восьмого места в мире опустились на 12. По прогнозам на 2016 год, наша страна

  8. BLM
    #2

    Русия ще избере в неделя депутати с вот, който се очаква да затвърди за пореден път господството на партията на Владимир Путин "Единна Русия", независимо че икономическата криза силно е засегнала жизнения стандарт на хората. България ще избере в неделя депутати с вот, който се очаква да затвърди за пореден път господството на партията на Тодор Живков БКП, независимо че икономическата криза силно е засегнала жизнения стандарт на хората. Открийте разликите.

  9. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    путин печели с пълно мнозинство. Само още 3 партии ще влезнат. Днес в РИА, публикуваха още предизборни "обещания" : "Дефицитът на руския бюджет през 2016 г. ще достигне 3,9% от БВП. Според прогнозата на агенция АКРА бюджетният дефицит през 2017 г. ще бъде в размер на 3,1% от БВП, а през 2018 г. ще намалее до 2,2% от БВП. Аналитиците предричат спад в доходите на руснаците в следващите две години. Реалните доходи продължават да падат - малкото увеличение на заплатите в частния сектор, няма да бъде в състояние да компенсира стагнацията в публичния сектор на икономиката и намаляването на пенсиите в реално изражение, според агенцията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.