Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентарните сили ще подкрепят промените в конституцията

0 коментара

Всички парламентарни политически сили ще подкрепят промените в конституцията на първо четене. Това заявиха представителите на НДСВ, ОДС, Коалиция за България, ДПС и НИЕ в парламентарната комисия за промени в основния закон на днешното ѝ заседание.

Поправките в конституцията, които засягат мандата, имунитета и несменяемостта на магистратите, ще бъдат разгледани на първото заседание на парламента след лятната ваканция в сряда.

Депутатът от Коалиция за България Любен Корнезов обаче предупреди, че проблемите в съдебната система са тежки и по време на дискусията в пленарна зала депутатите нямало да бъдат толкова миролюбиви, колкото на дебатите в комисията.

Убеждението ни е, че сериозни реформи в съдебната система могат да се извършат само чрез промени в конституцията, каза Димитър Абаджиев от ОДС.

Промените в Конституцията и законите с европейска насоченост ще бъдат сред приоритетите на НДСВ през новия политически сезон, декларира днес и шефът на ПГ на НДСВ Станимир Илчев.

27 септември е датата, в която трябва всичко, сторено до този момент от българския парламент, да бъде представено пред Европейската комисия с оглед нейния годишен доклад за тази година, заяви днес шефката на правната комисия Анелия Мингова. Според нея това е постижим срок за промените в конституцията.

Преди близо два месеца, по време на своята визита у нас еврокомисарят Гюнтер Ферхойген предупреди, че ако промените в конституцията не бъдат приети, те няма да бъдат включени в годишния доклад за напредъка по присъединяването ни към ЕС , което ще попречи България да приключи преговорите до края на 2004 г. и на приемането ни през 2007 г.

Предупреждението на Ферхойген принуди народните представители да побързат с поправките в конституцията в частта за съдебната власт. На 25 юли 103-ма народни представители от всички парламентарни групи внесоха в деловодството на парламента промените в конституцията, шефката на временната комисия за подготовка на промените Камелия Касабова обяви, че поправките трябва да бъдат факт до 20 или двайсет и някой септември.

Една от поправките в конституцията гласи, че съдиите, прокурорите и следователите не носят наказателна и гражданска отговорност за служебни действия и за постановените от тях актове при осъществяване на съдебната власт, освен ако извършеното е умишлено престъпление от общ характер.

Според друга промяна в конституцията срещу съдиите, прокурорите и следователите ще може да се повдига обвинение само с разрешение на Висшия съдебен съвет. Това е органът, който ще разрешава и магистратите да бъдат задържани, освен ако не са извършили тежко престъпление.

Според поправките магистратите ще стават несменяеми след навършване на 5-годишен стаж и след атестиране от ВСС.

По закон промените в конституцията трябва да бъдат одобрени от три четвърти от всички депутати на три гласувания в различни дни.

Любен Корнезов предложи днес времето за изказване в дебата на парламентарните групи, което по правилник е 30 минути плюс още 10, ако бъде поискано удължаване, да се увеличи с още 10 или 15 минути. Шефката на комисията за промени в конституцията Камелия Касабова прие идеята.

По процедура, гласувана от комисията, след като парламентът приеме на първо гласуване законопроекта, депутатите ще могат да правят писмени предложения за промени в него в 7-дневен срок.

Няма да се разглеждат предложения, които противоречат на принципите и обхвата на приетия на първо гласуване проект. Народните представители решиха, че между второто и третото четене на промените в основния закон няма да се правят предложения по текстовете, а след второто гласуване комисията ще изготви текст, в който тя ще може да прави само редакционно-технически промени.

Гласуването на трето четене на промените в Конституцията ще бъде поименно.

Американски експерт препоръчва на Конституционния съд да отмени свое решение

Камелия Касабова съобщи днес, че е получила от посланика на САЩ Джеймс Пардю писмо от американската експертка Лорън Милър от неправителствената организация "Щатски институт за мир".

С оглед подмяната на част от състава на Конституционния съд през есента, щатската експертка препоръчала КС да отмени своето решение, в което посочи кои промени в конституцията могат да се правят от обикновени и кои от Велико народно събрание.

КС ограничи възможностите на обикновеното Народно събрание да промени конституцията в частта за органите на държавното управление. Решението бе взето през април след питане на главния прокурор Никола Филчев, свързано с дебата за прехвърляне на прокуратурата и следствието от съдебната към изпълнителната власт. Главният прокурор запита кои са органите на държавно управление и може ли обикновено Народно събрание да променя функциите им. В отговора си КС заяви, че само ВНС може да променя мястото и функциите на главния прокурор и на Висшия съдебен съвет.

Покрай това решение на КС, СДС настоя да бъде свикано Велико народно събрание, за да бъде променен основният закон. И днес заместник-председателят на СДС Емануил Йорданов отбеляза, че една сериозна част от промените в основния закон са от компетенцията на Велико народно събрание и затова е очевидно, че и в Народното събрание ще трябва да продължат разговорите за предсрочното прекратяване на неговия мандат.

Представители на НДСВ и БСП определиха решението на КС като диктат над парламента, като безпрецедентен и недопустим акт на вмешателство.

Председателят на парламента проф. Огнян Герджиков заяви, че решенията на КС не се ползват със сила на присъда и намекна за бъдеща промяна в позицията на съда. "Така че е възможно в един следващ момент нещата да се променят в позицията на Конституционния съд".

През октомври изтича мандатът на четирима от настоящите конституционни съдии. Двама от новите ще бъдат избраници на парламента, един ще бъде посочен от президента и един от съдебната власт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.