Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът даде зелена светлина за орязване цените на поне 300 ВЕИ-централи

1 коментар
Парламентът даде зелена светлина за орязване цените на поне 300 ВЕИ-централи

Цените на поне около 300 централи, произвеждащи електроенергия от възобновяеми източници, ще бъдат орязани, тъй като при определянето на преференциалните им тарифи не е било взето предвид, че са изградени с подпомагане от европейските фондове. Това стана ясно от думите на енергийния министър Теменужка Петкова пред журналисти след одобряването на първо четене в пленарна зала във вторник на поправките в закона за енергетиката, на които се разчита за задържане на цената на тока от август.

Те предвиждат енергийният регулатор да "подстриже" тарифите на ВЕИ-централи, които при определянето на преференциалните им цени не са обявили еврофинансирането за проектите си или са декларирали по-високи инвестиционни разходи от реалните си, за да получат по-високи изкупни цени. Сред другите поправки и създаването на фонд "Сигурност на електроенергийната система", който ще се пълни с 5% отчисления от приходите от всички производители на енергия.

Проверките на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) в енергийни предприятия, изградени със средства по фондове и програми на ЕС и по специално по програмата САПАРД и Програмата за развитие на селските райони показват сериозен проблем, каза Петкова, цитирана от БТА.

Това означава, че техните цени със сигурност ще бъдат намалени, но от това ефектът ще е икономия от едва 7 млн. лв., сочат разчетите на енергийното министерство по информация на Mediapool. По-голямото спестяване на разходи за държавната НЕК за задължителното изкупуване на зелената енергия се очаква от паралелната проверка на надписаните инвестиционни разходи.

Сега депутатите ще има три дни до края на седмицата, за да предложат поправки в текстовете на обединените в едно законопроекти на ГЕРБ и Реформаторския блок.

По време на двучасовите дебати по корекциите за Закона за енергетиката бяха изразени редица критики от почти всички политически сили. Председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев заяви, че не вижда нищо, което да не може да се коригира между първо и второ четене и отбеляза, че от удължаване с един месец на срока за определяне на цените на електроенергията не би имало смисъл, ако парламентът не предприеме нищо, за да промени параметрите.

Против корекциите се обяви Магдалена Ташева от "Атака", според която има нужда от напълно нов закон за енергетиката, а не промени в многократно "кърпения" закон. Кирил Цочев от АБВ смята, че не бива да се приемат текстове с ретроактивно действие, по подкрепи текстовете, макар и с резерви.

Валери Симеонов от Патриотичния фронт каза, че партията му ще подкрепи законопроектите, но препоръчва от облагане с пет процентна вноска да бъдат освободени предприятия, които продават енергия на цена под тази на обществения доставчик. Това би означавало такова отчисление да не правят държавните АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2",, които обаче са най-големите производители на ток и ако те се освободят от подобна вноска, това би означавало фондът да остане с наполовина по-малко пари.

Против събирането на държавна такса, която ще се насочва към изкупуване на енергията от частни централи, се обяви председателят на БСП Михаил Миков.

Валентин Николов от ГЕРБ заяви, че с предлаганите сега мерки се опитва да бъде запълнен тарифния дефицит в НЕК, отворен при предишен състав на регулатора по време, когато БСП е участвало в управлението.

Приемайки тези промени, даваме възможност на регулатора да приеме нови цени на тока, каза Рамадан Аталай от ДПС. По думите му промените са необходими, за да бъде стабилизирана енергийната система. Не съм съгласен обаче, че накарахте КЕВР да отложи решението си, този законопроект можеше да се приеме още през март, отбеляза той и отново предложи вноските във фонда да са диференцирани за различните производители.

Радан Кънев от Реформаторския блок заяви, че биха могли да се направят корекции между първо и второ четене, като например това да се обезпечи възможността излишъкът от зелена енергия да може да се продава на свободния пазар. С ретроактивно действие обаче в промените се сменя цялостния инвестиционен модел, каза Кънев и добави, че ефектът върху инвестиционния климат ще е съсипващ. Всички тези проекти са изградени с кредити от български банки при гарантирана доходност, напълно неясно е какво се случва с печалбите на дружествата, които ще им бъдат отнети, добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #1

    За кого реве Радан? За ВЕИ-тата, за перачите на червени пари, които са единствените"инвеститори"! Други просто няма! Но по-добре БЕЗ тях, защото корупцията си върви ръка за ръка с техните пари и ТЕХНИТЕ методи на действие!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.